Delnica meseca: Marine Harvest | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
dr. Uroš Vek, upravljavec naložb
dr. Uroš Vek, upravljavec naložb
Datum objave
Dne  14.05.2018

Trend zdrave prehrane spodbuja gojenje rib

 
Družba Marine Harvest s sedežem na Norveškem, konkretno v mestu Bergen, je ena izmed največjih ribogojnic na svetu in hkrati največji proizvajalec atlantskega lososa. Podjetje zaposluje 12.717 ljudi, ima predstavništva v 24 državah in s kakovostno morsko hrano oskrbuje več kot 70 trgov. Podjetje kotira na borzi v Oslu in hkrati, prek OTC trga, v ZDA.

Gibanje delnice Marine Harvest v NOK
Vir: Bloomberg.

Leta 2014 je podjetje beležilo petdesetletnico obstoja. Podjetje se je v teh petdesetih letih večkrat spremenilo. Trenutni obseg delovanja temelji na organski rasti in več prevzemih ter združitvah. Vedno pa je bilo vodilo podjetja, da je v ospredju razvoja na področju morske prehrane.

Podjetje je leto 2017 končalo s 3,6 mrd EUR prihodkov (2,08 mrd EUR v letu 2012). Povprečna letna rast prihodkov v zadnjih petih letih je bila 11,6 %. Dobiček podjetja je beležil še večjo rast, saj je od leta 2012 zrasel iz 103 na 552 mio EUR. Rast dobičkonosnosti se zrcali tudi v rasti EBITDA marže, ki je narastla iz 13 na 22,5 %. Več kot 70 % vseh prihodkov podjetje ustvari v Evropi, slabih 16 % v ZDA in 8 % v Aziji.

Porazdelitev prihodkov na produktne skupine je bila v 2017 sledeča: 24 % dimljene ribe, 12 % sveže pripravljene ribje jedi, 5 % zamrznjene pripravljene ribje jedi, 39 % sveže ribe in 2 % zmrznjene ribe. Globalna raven cen rib je v letu 2017 padla za 28 %, medtem ko so cene v zadnjem četrtletju 2017 nekoliko zrasle in končale pri 6 EUR na kilogram.

V letu 2018 bo Marine Harvest še naprej vlagala v svojo vrednostno verigo za podporo organske rasti. Proračun za investicije za leto 2018 znaša približno 290 mio EUR. Še naprej pričakujejo nadaljevanje pozitivnih trendov povpraševanja po ribjem mesu. 
Informacijo o novoobjavljenih člankih in vsebinah na spletni strani vam lahko pošljemo tudi na vaš elektronski naslov.   

Delnica Marine Harvest je vključena v portfelj sklada

Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.