Anatomija recesij in gibanja delniških trgov
Če pogledamo vse ameriške recesije po drugi svetovni vojni, vidimo, da so v povprečju ameriške delnice, izražene z borznim indeksom S&P 500, izgubile 30 % (mediana je znašala 25 %). Vsi se seveda najbolj spominjamo zadnje v letih od 2007 do 2009, ko so od vrha do dna ameriške delnice izgubile 57 %. Če zadnjo recesijo izločim, je znašal povprečni padec 26 %.Glavni razlog padcev delnic v vseh preteklih ciklih je slabše poslovanje podjetij. Dobički so v povprečju padli za 29 % (brez zadnje recesije 22 %).

Kaj lahko pričakujejo vlagatelji
Kaj nam ti podatki povedo za naprej oz. kaj lahko vlagatelji pričakujejo, ko pride naslednja recesija?Dejstvo je, da so recesije sestavni del normalnega gospodarskega cikla. Na žalost so neizbežne, kakor tudi večji občasni padci delniških trgov. Vsak dolgoročni vlagatelj bo v svojem življenju doživel več recesij in večjih padcev. Kar se tiče njihove intenzivnosti, pa smo vsi pod vtisom zadnje finančne krize, ki je povzročila, da še 10 let po njej s strahom pričakujemo naslednji finančni zlom.
Resnica je, da je malo verjetno, da bomo še za časa našega življenja doživeli podobno močan padec, kot smo ga pred desetimi leti. Večja verjetnost je, da bo naslednja recesija podobna tisti iz začetka 1990, ko so delnice izgubile 20 %. Kdaj jo bomo doživeli, pa ne ve nihče. Povečana verjetnost za njo še ne pomeni, da se bo tudi v kratkem zgodila.
Priložnost ali nevarnost
Večina vlagateljev gleda na recesije in padce na delniških trgih kot na nevarnost. Kar pa je popolnoma nesmiselno, če ima vlagatelj pred seboj še desetletje ali več časa za varčevanje ter bo v prihodnosti še dodatno nalagal. Za takšnega vlagatelja so morebitni padci na delniških trgih priložnost, saj je takrat možno kupiti solastništvo v kvalitetnih podjetjih po nižjih vrednotenjih. Večina vlagateljev pa nasprotno slavi vedno višje tečaje delnic, čeprav jih bodo kupovali dražje. Narobe svet.Legendarni vlagatelj Warren Buffett je nakup vrednostnih papirjev primerjal s stvarmi, ki jih kupujemo vsak dan. Če načrtujemo kupiti avto, si ga želimo kupiti po čim bolj ugodni ceni - nihče se ne odpove nakupu ob znižanjih. Podobno, pravi, je z naložbami v delnice (podjetja). Če jih bomo poceni kupili (z nakupom enot skladov pa kupite delež v portfelju več deset delnic), nam bodo hitreje ustvarjale donos. Vsak bo na boljšem, če bo lahko kupoval po nižjih cenah. In če se prav spomnimo, je pretekla recesija res prinesla največje priložnosti naše generacije.