Globalni delniški trgi so mesec julij zaključili z najvišjim mesečnim donosom od začetka letošnjega leta. Merjeno z globalnim indeksom MSCI ACWI (All Country Worlds Index) se je ta na mesečni ravni merjeno v evrski valuti okrepil za 2,91 odstotka. Na prvi pogled gre za skoraj malo čudežen rezultat, če vzamemo v obzir, da so po objavi polletnih rezultatov nekaterih vodilnih tehnoloških gigantov kot so Facebook, Netflix in Tencent, delnice le-teh zdrsnile v globino.
Spodbudno je, da je bila rast porazdeljena po vseh 11 sektorjih, ki sestavljajo primerjalni indeks MSCI ACWI, največjo rast delniških tečajev pa so v juliju dosegle panoge zdravstvo, industrija in finance. Če primerjamo vrednotenja v primerjavi z januarjem letos, so sedaj pričakovani dobički svetovnih delnic pri 15,7-kratniku, kar je v primerjavi s 17-kratnikom na začetku leta nižje in s tem ugodnejše.
Lahko bi rekli, da vlagatelji preveč pozornosti posvetijo potencialni trgovinski vojni med ZDA in ostalim svetom, ki je v zadnjem času najbolj aktualna tema v medijih. Na drugi strani pa premalo pozornosti usmerjajo k poslovnim rezultatom podjetij in dejanskim vplivom v letošnjem letu uvedenih carin, ki so milo rečene miniaturne.
Samo če pogledamo polletne poslovne rezultate ameriških podjetij, ki so v tem času v polnem razmahu, lahko ugotovimo, da je do konca julija 53% podjetij v indeksu S & P 500 že poročalo rezultate za drugo četrtletje leta 2018. Od tega jih je kar 83% preseglo pričakovanja tudi glede na njihovo petletno povprečje preseganja preteklih pričakovanj.
In če bo takšna številka tudi končna, bo to največji odstotek podjetij, ki poročajo o pozitivnem presenečenju dobička na četrtletje od leta 2008, odkar portal Factset beleži te podatke. Če pogledamo sektorsko, dvoštevilčno rast dobička beležijo panoge Energija, Materiali, Telekomunikacije in IT.