Če pogledamo letošnje gibanje delniških trgov, nam takoj pade v oči, da borzni koronavirus zlom ni diskriminiral med regijami. Za razliko od preteklih medvedjih trgov in borznih pretresov smo vsi vlagatelji v istem čolnu, razlika med regionalnimi negativnimi donosi je ob rekordnih nihanjih statistično skoraj zanemarljiva.

Kaj pričakujemo do konca leta
Seveda se vsi sprašujejo, ali je najhujše za nami in so delniški trgi prejšnji ponedeljek dosegli dno. Zgodovina borz nas uči, da so bili donosi po tolikšnih padcih v preostanku leta povprečno 40-odstotni – vedeti pa je treba, da gre za vzorec samo šestih kriz.Pred nami je mesec april, ki je po drugi svetovni vojni po donosih drugi najboljši koledarski mesec v letu. Na eni strani imamo pozitivne novice, da je izbruh virusa mogoče spraviti pod nadzor, kar zdaj dokazuje Italija, pred tem pa Kitajska in druge azijske države. Pozitivni so tudi sprejeti ukrepi s strani držav in centralnih bank, ki so se v tej krizi odzvale izjemno hitro in agresivno. Na drugi strani pa še ni videti, da bi ZDA kmalu dosegle vrh epidemije.
Za oceno vpliva virusa na gospodarsko aktivnost je ključno spremljati, kdaj bo širjenje okužbe pod nadzorom, ali bodo ukrepi za pomoč gospodarstvu veliki in hitri ter ali se kažejo znaki, da se gospodarstvo stabilizira. Zaenkrat kaže, da bo okrevanje gospodarstev potekalo v obliki črke U.
V naslednjih tednih in mesecih se bodo menjavala obdobja optimizma in pesimizma. Na eni strani optimizem, da je virus pod kontrolo, na drugi strah, da se ta zaustavitev globalnega gospodarstva ne bi prelevila v daljšo recesijo, ki ji vlade in centralne banke ne bodo kos.
Na kratek rok lahko pričakujemo velika nihanja na finančnih trgih. Indeks VIX, ki meri volatilnost (nihanja) na delniških trgih, se je 30. marca prvič po dveh tednih spustil pod 60 in tako končal rekordni niz desetih zaporednih dni nad mejo 60. Trenutna vrednost indeksa kaže, da vlagatelji v prihodnjih 30 dneh pričakujejo do 15-odstotna nihanja na trgih. V splošnem velja, da vrednost indeksa nad 30 predstavlja nadpovprečno volatilnost na trgih.
Do konca leta 2020 pa vseeno pričakujemo, da bodo delnice višje, kot so danes, saj bomo takrat že v okolju višje gospodarske rasti in bo pogled usmerjen v leto 2021. Vsak večji premik navzdol, ocenjujemo, predstavlja dobro dolgoročno priložnost za vstop na delniške trge, čeprav bodo ti nakupi na kratek rok včasih dokaj boleči!