Le kdo še ni slišal za nadpovprečne zaslužke v svetu kriptovalut? Bitcoin in podobne valute, nad katerimi nima nadzora noben regulator, so ustvarile milijonarje in milijarderje skoraj čez noč. Bitcoin je postal tako vpliven, da so ga sprejela kot plačilno sredstvo nekatera globalna podjetja ali pa so celo investirala vanj. Med njimi so imena kot proizvajalec avtomobilov Tesla, software podjetje MicroStrategy, tehnološki konglomerat Block Inc. in celo argentinski spletni trgovec Mercado Libre. Verjamem, da je marsikoga zamikalo, da je vložil v tovrstno investicijo, oziroma razjezilo, zakaj ni že deležen super zaslužkov.
O tem, da je zadnjega pol leta propadlo kar nekaj kriptoborz, njihovi vlagatelji pa bodo po vsej verjetnosti ostali brez premoženja, se piše veliko manj. Poleg tega, da je kriptovaluta špekulativno premoženje, ki nima kritja - ne izdajajo jih centralni javni organi, kot je v primer eura, ki mu centralne banke evroobmočja zagotavljajo kritje - se je izkazalo, da tudi nekatera podjetja, ki delujejo pri izmenjavi kriptožetonov, ne upoštevajo pravil korporativnega upravljanja.
Po julijskem bankrotu podjetij Voyager in Celsius, ki sta ponujali platformo za trgovanje s kriptovalutami, je novembra tudi kriptoborza FTX naznanila težave z likvidnostjo in razglasila bankrot. Po podatkih medija CNBC ima FTX več kot 100.000 upnikov, do katerih ima od 10 do 50 milijard ameriških dolarjev obveznosti. Točni podatkov bodo znani, ko bodo vsi upniki prijavili svoje terjatve.
Na popolno neresnost upravljanja borze FTX kaže izjava stečajnega upravitelja z več kot 40 leti izkušenj, Johna Jay Raya: »Korporativne kontrole v FTX so popoln polom«. S sredstvi podjetja so se kupovale nepremičnine za zaposlene tudi na njihovo ime, stroški so se odobravali preko messengerja z uporabo smeškov, računovodska poročila so bila nepopolna in nedosledna.
Pojavila so se ugibanja, ali bi lahko FTX bil novi Lehman Brothers. Banka Lehman Brothers je propadla 15. septembra 2008 in velja za začetek velike finančne krize 2008. Changpeng Zhao, ustanovitelj in direktor največje kriptoborze Binance, ocenjuje, da so dogodki takšnega obsega katastrofalni za industrijo kriptovalut. Zaupanje potrošnikov je na veliki preizkušnji in domino efekt se lahko razširi še na druga podjetja v kriptosvetu.
Izkušeni vlagatelj Charlie Munger (98 let), dolgoletni skeptik glede kriptovalut, je dejal, da so digitalne valute zlonamerna kombinacija goljufije in zablode. Poimenoval jih je kar strup za podgane. Po njegovem obstajajo ljudje, ki mislijo, da morajo sodelovati pri vsakem poslu, ki je »vroč« čeprav ni družbeno odgovoren. Kriptovalute se zaradi svojega globalnega dosega in brez regulatornega nadzora velikokrat izrabljajo za kriminalna dejanja.
Ker bitcoini niso zakonito plačilno sredstvo in tudi potrošniki niso zavarovani, velja z bitcoini ravnati previdno. Z investicijo v kriptovalute lahko poizkusite srečo in ustvarite dobiček, vendar obstaja veliko tveganje, da boste naložbo izgubili.
Članek je bil objavljen v Večeru 1. decembra 2022.