Od niše do nujnosti | SAVA INFOND

Ajda Lipnik, Sava Infond
Ajda Lipnik, Sava Infond
Datum objave
Dne  24.09.2024

Zakaj so zelene obveznice prihodnost odgovornega investiranja

 
Letošnji avgust je zabeležil štirinajsti zaporedni mesec rekordno visokih globalnih temperatur – zlovešč mejnik, ki ni več zgolj opozorilo, temveč jasen simptom neizbežne realnosti podnebnega zloma. Medvladni odbor Združenih narodov napoveduje, da bo za dosego cilja Pariškega sporazuma in omejitev dviga temperature na 1,5 stopinje Celzija potrebno do leta 2050 vsakoletno prispevati med 3000 in 6000 milijard dolarjev. Ključna vloga pri tem pripada kapitalskim trgom, kjer vlagatelji kažejo povečano zanimanje za eno izmed najbolj priljubljenih oblik zelenega dolga, zelene obveznice. Njihova privlačnost se skriva v dvojni obljubi – vlagateljem donos, okolju pa oprijemljive koristi.  

Medtem ko množični protesti po svetu vse glasneje opozarjajo na nujnost boja proti podnebnim spremembam, se premiki dogajajo tudi na kapitalskih trgih. Vlagatelji, ki prepoznavajo dolgoročna tveganja ekstremnih vremenskih pojavov na stabilnost finančnih trgov, vse bolj proaktivno iščejo rešitve tudi skozi naložbe v zelene, socialne in trajnostne obveznice. Zelene financirajo okoljske projekte, socialne družbene pobude, medtem ko s trajnostjo povezane obveznice vključujejo projekte, ki naslavljajo tako okoljske kot socialne cilje za celostni trajnostni razvoj. Leta 2017 je Morgan Stanley njihovo naraščajočo priljubljenost proglasil za razcvet zelenih financ. Kljub hitri rasti pa zelene obveznice s petimi odstotki ostajajo relativno nišni segment globalnega trga obveznic.

Po besedah Seana Kidneya, izvršilnega direktorja Iniciative za podnebne obveznice, se izdaja zelenih obveznic povečuje za približno 50 odstotkov letno. Po vrhuncu leta 2021 so izdaje zaradi dvoma v verodostojnost izdajateljev, povečane polemike o ESG in strožjim standardom nadziranja, upadle. V prvi polovici letošnjega leta je po podatkih Svetovne banke skupna izdaja trajnostnih dolžniških instrumentov dosegla 800 milijard dolarjev, analitiki pa pričakujejo da se bo trend rasti nadaljeval in s tem ohranil ali presegel lanske vrednosti.

Vrednost trajnostnih izdaj po svetu v zadnjem desetletju (v mrd USD) 

Večina trajnostnih pobud prihaja s strani držav, pri čemer so največ zelenih izdaj v preteklem letu beležile Nemčija, ZDA in Kitajska, ki z nekaj več kot 83 milijardami dolarjev znatno prednjači. Pričakuje se tudi pozitivni premik s strani podjetij, ki bi ga lahko povzročila nova pravila Mednarodnega združenja za zelene obveznice (ICMA). Zelene obveznice namreč podjetjem omogočajo, da jasno izražajo svojo zavezanost k trajnostnemu razvoju, kar je dragoceno za vlagatelje, ki pogosto nimajo popolnih informacij o okoljski angažiranosti podjetij.

Število zelenih izdaj po izdajatelju (v %)
 
Kljub splošnemu prepričanju o dolgoročni koristnosti trajnostnih naložb ostaja odprto vprašanje, ali vlagatelji ob njihovem nakupu žrtvujejo finančne donose. V odgovor na to vprašanje smo analizirali gibanje donosnosti primerljivih obveznic z enako zapadlostjo in profilom tveganja. Evropska investicijska banka (EIB) je leta 2007 kot prva finančna institucija na svetu izdala zeleno obveznico. Primerjava donosnosti zelenih obveznic EIB s klasičnimi obveznicami je pokazala, da sta se donosnosti ves čas gibali sinhrono. To nakazuje, da vlagatelji z nakupom zelenih obveznic ne tvegajo zmanjšanja finančnih koristi, saj ponujajo primerljive donose kot klasične obveznice.

Podobni rezultati veljajo za obveznice nemške razvojne banke Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Primerjava med klasično in zeleno obveznico KfW potrjuje, da zelene obveznice prinašajo primerljive donosnosti. Posledično so zelene obveznice privlačna izbira za vlagatelje, ki iščejo ravnovesje med finančno uspešnostjo in odgovornim vlaganjem, saj omogočajo doseganje dvojnega cilja – konkurenčne donosnosti ter prispevek k trajnostnemu razvoju in okoljskim ciljem.

Primerjava donosnosti zelene in klasične obveznosti istega izdajatelja

Izdaje zelenih obveznic se vztrajno povečujejo, kar odraža vse večje zaupanje vlagateljev v ta trajnostni finančni instrument. Izbira zelenih obveznic ne pomeni odrekanja finančnim koristim, saj ponujajo primerljive donosnosti. V sodobnem svetu, kjer sta se odgovornost do okolja in trajnost uvrstili med temeljna merila uspeha, zelene obveznice simbolizirajo več kot zgolj finančni instrument – simbolizirajo zavezanost vlagateljev k trajnostnemu razvoju in skupnemu dobremu, s čimer vlaganje presega zgolj ekonomske cilje in prispeva k dolgoročni blaginji družbe.




Ajda Lipnik je magistrandka na smeri Ekonomija Ekonomsko-poslovne fakultete Maribor. Študentsko delo jo je pripeljalo v Savo Infond. 

Želite več informacij?
Naše sodelavke so vam na voljo vsak delovni dan od 8. do 16. ure:

Jasmina Polšak


   Jasmina Polšak
   T: 02 229 74 57
   E: jasmina.polsak(at)infond.si


Ines Zec


   Ines Zec
   T: 02 229 74 73
   E: ines.zec(at)infond.si



Veselimo se sodelovanja z vami!

 

Zelene obveznice so v portfeljih skladov:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Kratkoročne obveznice - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Obvezniški - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Globalni defenzivni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Globalni fleksibilni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni uravnoteženi
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
Kitajske delnice in evforija
03.10.2024
Do prejšnjega tedna je med analitiki vladalo splošno prepričanje, da kitajske oblasti ne naredijo dovolj
[WEBINAR] Kako odgovorno investiranje vpliva na donosnost vaših naložb
03.10.2024
Odgovarjamo na najbolj pogosta vprašanja vlagateljev po spremembi pravil upravljanja
Polovični vstopni stroški do konca oktobra
30.09.2024
Akcija velja za vplačila prek sklicev OTP banke in družbe Sava Infond
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.