V nedeljo, 5. maja, je ameriški predsednik Trump presenetil z napovedjo dviga carin na kitajski uvoz blaga iz 10 na 25 % in negotovost se je znova vrnila na trge. Trumpova že znana ostra retorika je oživela strah pred vnovičnim zaostrovanjem trgovinske vojne. Predstavniki obeh strani so poročali, da pogajanja potekajo po načrtih, in pričakovati je bilo, da bo konec tedna prišlo do končnega dogovora.
V začetku tedna so se na novice najbolj negativno odzvali razvijajoči se trgi, sledile so evropske in ameriške delnice. Kako občutljivi so Kitajci na višje carine, pričajo podatki, ki jih je zbral Bloomberg. Po njihovem naj bi doslej uveljavljene carine na kitajsko blago že vplivale na znižanje njihovega BDP za 50 odstotnih točk (0,5 %). Dvig carin iz 10 na 25 %, pa bi pomenil že 90 odstotnih točk (0,90 %) nižji BDP. Kitajska vlada bo seveda storila vse, da zaščiti gospodarsko rast. Poleg že napovedanih povračilnih ukrepov je kitajska centralna banka napovedala injekcijo dolgoročnih sredstev v višini 280 mrd juanov. Pritisk zvišanja carin pa najverjetneje pomeni, da bo potrebno znova stimulirati gospodarstvo, kar na drugi strani znižuje kitajsko finančno stabilnost.
Kitajska delegacija je včeraj (v četrtek, 9. maja) pripotovala v ZDA na bilateralne pogovore, dan pa se je končal klavrno, brez napredka pri dogovoru. Kot napovedano, bodo ZDA danes, v petek, na 200 mrd USD blaga iz Kitajske dvignile carine iz 10 na 25%. Med to blago sodi telekomunikacijska oprema, vezja, procesne enote, računalniški deli in podobno. Trump je tudi povedal, da se polega tega pripravljajo še 25-odstotne carine na blago v vrednosti še 325 mrd USD. Lani je celoten uvoz blaga iz Kitajske v ZDA znašal 540 mrd USD... Če do dogovora med sprtima stranema ne pride v doglednem času, lahko to negativno vpliva na napovedi prihodnje globalne rasti.
Kitajski predstavniki so že napovedali, da so se prisiljeni odzvati na omenjene ukrepe - kako točno, še ni znano. Uradne izjave še čakamo.
Pogovori naj bi se nadaljevali danes, 10. maja. Predsednik Trump je prepričan, da do dogovora še lahko pride. »Make America great again« je njegovo vodilo in prepričan je, da mu gre fantastično, saj so ZDA samo v zadnjem letu od Kitajske pobrale za 100 mrd USD dajatev. Analitiki pa na drugi strani opozarjajo, da morajo večino dajatev absorbirati prav ameriška podjetja in potrošnik.
Reakcija trga je mešana. Trgi ZDA so se na novico odzvali sprva negativno, v času, ko nastaja to besedilo (v 10. maja ob 10. uri zjutraj) pa kaže na pozitivno trgovanje. Hang Seng indeks je v pozitivnih številkah - petkovo trgovanje se zaključi ob 10. uri po našem času, zahvaljujoč usklajenim nakupom kitajskih državnih skladov. Kitajski Shanghai Composite je višji za 3,1 %.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: