Zadnji teden v oktobru in prvi teden v novembru se ponovno nista izneverila večletnemu sezonskemu koledarju. Ob ekstremno negativnem sentimentu na trgih smo namreč doživeli silovit odboj delnic, ki je z eno potezo odpihnil blago korekcijo tečajev in postavil stvari na »svoje mesto«. Najboljši letošnji teden na borzah je hkrati prinesel dobro izhodišče za nadaljevanje pozitivnih gibanj do konca leta. Kot kaže smo - ob najdaljšem pozitivnem nizu dnevnih rasti tečajev ameriških delnic po novembru 2021 - dobili pritrdilni odgovor na vprašanje, ali se nam obeta še eno leto s pomembnim dnom v oktobru.
Pogled nazaj in analiza
V vzvratnem ogledalu lahko glavne razloge za preobrat na delniških in obvezniških trgih iščemo v pričakovani odsotnosti dviga referenčnih kratkoročnih obrestnih mer na zasedanju ameriške centralne banke, manjših načrtovanih izdajah dolgoročnega dolga ter sramežljivem začetku ohlajanja trga dela z rahlim povečanjem brezposelnosti v ZDA na 3,9 odstotka. Poslabšanje razmer na (pre)vročem trgu dela morda v tem trenutku pomeni dobrodošlo olajšanje, vendar pa se v njem skriva dvorezen meč, saj zgodovinske izkušnje pravijo, da se v ZDA nikoli niso uspeli izogniti recesiji, kadar se je stopnja brezposelnosti od doseženega dna dvignila za 0,5 odstotne točke …Vse to dogajanje na finančnih trgih posredno potrjuje tezo o tem, da smo v tem poslovnem ciklu že dosegli vrh pri obrestnih merah, kar ima seveda izjemno in odločilno težo za prihodnje donose delnic in obveznic.
Kakšne kratkoročne donose so v preteklosti v povprečju dosegle borze, kadar je prišlo na trgih do tako silovitega in eksplozivnega odboja delnic?
Kot zanimivost lahko navedemo, da se je pred nekaj dnevi, šele osemnajstič po letu 1945, prižgal Zweigov tehnični signal, ki vsebuje informacije, kako široko razširjena je udeležba delnic ob podobno silovitih odbojih trga. Ta redko videni tehnični signal se ponaša z izjemno uspešno zgodovino in »napoveduje«, da bodo delnice v naslednjih treh mesecih ob 77-odstotni verjetnosti pridobile dodatnih 8,4 odstotkov, v naslednjih 12 mesecih pa celo 23 odstotkov.
Pri citiranju podobnih odličnih zgodovinskih rezultatov moramo biti previdni, saj imamo običajno opravka s (pre)majhnim statističnim vzorcem. Pri omenjenem signalu se mi zdi enako fascinantno to, da so bili v preteklosti donosi ameriških delnic po 12 mesecih v vseh primerih pozitivni, z najnižjim donosom, ki je znašal slabih 7 odstotkov. Koliko vlagateljev poznate, ki so v teh dneh vsaj približno podobno optimistični ali celo evforični? Po različnih raziskavah sentimenta, ki jih zasledujem, bi rekel, da morda dva od desetih vlagateljev …
Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar, 13. novembra 2023.