Infond ZDA je regijsko omejen sklad, ki nalaga sredstva pretežno v delnice družb s sedežem ali pretežnim delom poslovanja v državah Severne, Srednje in Južne Amerike. Trenutno ima sklad večino naložb iz ZDA, te predstavljajo 92,5 % sklada, manjši delež pa je investiran tudi v delnice iz Latinske Amerike, med njimi prednjači Mehika z 2,24-odstotnim deležem. Naložbe sklada panožno niso omejene, v začetku decembra je sklad imel najvišjo izpostavljenost do delnic iz panog informacijske tehnologije (19,50 %), finančnih storitev (16,26 %) in zdravstva (14,47 %).
Med največjimi naložbami sklada najdemo »blue chip« imena in sicer tehnološke gigante Apple, Google in Facebook, največjega spletnega trgovca Amazon, znano ime kartičnega poslovanja Visa, večje ameriške bančne institucije The Bank of New York Mellon, Wells Fargo, JP Morgan Chase in uveljavljene farmacevte Pfizer in Allergan. V letošnjem letu je donos sklada do konca novembra znašal dobrih 11 %.
ZDA so že večkrat dokazale, da so se sposobne pobrati iz še tako globoke krize, kot je bila zadnja v letu 2009. Okrevanje gospodarstva je na dobri poti, številke o zaposlenosti so zelo spodbudne. V kolikor bi se trendi nadaljevali, bi lahko ZDA v drugi polovici leta imele polno zaposleno prebivalstvo, kar pomeni, da bi se stopnja brezposelnosti nahajala nekje med 4,75 % in 5,25 %. Visoka stopnja zaposlenosti je dober obet za dvig plač, kar je za ZDA ključnega pomena, saj 70 % BDP predstavlja zasebna potrošnja.
V mesecu decembru lahko pričakujemo dvig obrestnih mer, ki bo postopen , do konca leta 2016 bi se lahko ključna obrestna mera nahajala nekje okrog 2 %. Dvigovanje obrestne mere vpliva tudi na krepitev dolarja, s čemer bodo imeli nemalo težav ameriški izvozniki. Izvoz predstavlja 13,5 % ustvarjenega BDP, ocenjena rast BDP v letu 2016 pa naj bi znašala 2,5 %.
V novembru leta 2016 ZDA čakajo predsedniške volitve. Raziskava preteklih predsedniških mandatov od leta 1950 do 2004 kaže, da so najbolj ugodne razmere za investiranje na borzi od oktobra v drugem letu predsedniškega mandata pa vse do decembra četrtega leta mandata.
Ameriški borzni trg je največji na svetu, zato v dolgoročnem portfelju zmernega vlagatelja ne bi smel manjkati.
Več o skladu Infond ZDA