Predstavljajte si, da ste tekmovalec kviza Lepo je biti milijonar. Spremljajo vas milijoni gledalcev, pred vami je zadnje vprašanje. Voditelj prebere vprašanje:
Smo v letu 2020. V sredini februarja se iz Kitajske začne širiti izjemno nalezljiv virus, ki v nekaj tednih paralizira svet. Borzni vlagatelji že vidijo scenarij konca sveta in razprodajajo finančne naložbe za vsako ceno. Prvič v zgodovini v peklenskih štirih tednih do 23. marca globalni delniški indeksi izgubijo okoli 35 odstotkov ob dnevnih nihanjih do 5 odstotkov. Pandemija sproži največjo globalno zdravstveno in gospodarsko krizo v moderni dobi. Cene nafte strmoglavijo in se zaradi prepolnih skladišč spustijo v negativno območje. Zdaj pa vprašanje za deset milijonov evrov: Koliko so od začetka leta do konca aprila padli tečaji svetovnih delnic?
Na voljo imate štiri možne odgovore: - 10 %, - 25 %, - 40 %, - 60 %. Namig: v času zadnjih velikih recesijskih medvedjih trgov v letih 2000 do 2002 in 2007 do 2009 so svetovne delnic od vrha do dna v povprečju izgubile več kot polovico vrednosti.
Naj vam razkrijem: pravilni odgovor se glasi - minus 10 odstotkov.
Si lahko predstavljate ta fenomen? Pred našimi očmi se odvija vojna s koronavirusom, posamezniki in podjetja se borijo za preživetje, delnice pa so letos v povprečju izgubile »samo« okoli deset odstotkov vrednosti. To je z drugimi besedami čisto običajna borzna korekcija, ki jo pričakujemo enkrat na leto. Še pred nekaj tedni bi bilo to nepojmljivo, vendar so trenutna (pre)optimistična pričakovanja vlagateljev čisto v skladu z muhasto in nepredvidljivo naravo delniških trgov, ki so v svojem matematičnem bistvu kompleksni dinamični adaptivni sistemi.
Če prevedemo aktualna gibanja na finančnih trgih v rezultate Infondovih skladov, je na primer v uravnoteženi sklad, ki nalaga v delnice in obveznice v razmerju 60:40, letos le še okoli šest odstotkov v minusu, globalni delniški skladi pa, kot rečeno, nekaj več kot deset. Brez dvoma absolutni zmagovalec borznega koronazloma pa je sektor informacijske tehnologije, kjer so delnice in tovrstni skladi, v nasprotju z zadnjim medvedjim trgom v letih 2007 do 2009, celo pridobili nekaj odstotkov vrednosti.
Večina se nas zaveda, da vojna s koronavirusom ni končana in da nas čaka dolgotrajno okrevanje realnega gospodarstva. Zato nas lahko veselijo pozitivni signali iz finančnih trgov, ki sporočajo, da se po zaslugi agresivnih in pravočasnih ukrepov centralnih bank in vlad kratkotrajna recesija kot kaže ne bo sprevrgla v dolgo depresijo.
Po prvi četrtini ali morda polčasu aktualne korona krize so se borzni biki čudežno vrnili iz prepada, kar znova potrjuje pravilo, da na delniških trgih zmagujejo optimisti. Najpomembnejše osebne finančne odločitve so tiste, ki jih sprejemamo v času borznega zloma. Kot pravi finančni analitik Michael Batnick: »Vsi, ki so kadarkoli investirali na trge v najtemnejših dneh, so bili na koncu nagrajeni. Nobenega razloga ni, da bi bilo tokrat drugače.«
Borzni komentar je bil objavljen v časniku Večer 7. maja 2020
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: