Številke so presenetile, saj kažejo, da je inflacija postala lepljiva kljub temu, da je že bilo opaziti sproščanje težav v dobavnih verigah, in kljub pričakovanjem, da bosta višje povpraševanje po storitvah in nižje po blagu sprostili pritisk na cene. Inflacija spet meša štrene investitorjem, ki jim primanjkuje alternativ. Zahtevani donosi, ki so se za 10-letne ameriške obveznice dvignili na okrog 3,3 odstotka, za nemške pa na 1,6, sicer počasi postajajo vse bolj privlačna alternativa, a kaj, ko v okolju dvigovanja obrestnih mer vedno znova izgubljajo ceno in povzročajo izgube v portfelju. Strah, da bi Fed z agresivnimi dvigi obrestne mere sprožil recesijo, pa je veter v prsi delniškim naložbam.
Inflacija je najvišja po letu 1981 in že močno vpliva na sentiment potrošnika. Cena goriva v ZDA je najvišja v zadnjih 14 letih in je presegla pet ameriških dolarjev za galono. Pred letom dni je bila cena za galono nekaj več kot tri ameriške dolarje, dvig pa je posledica uvedenih sankcij zaradi spora med Rusijo in Ukrajino ter višjega povpraševanja po energiji zaradi ponovnega odprtja gospodarstva po pandemiji. Višje obrestne mere že vplivajo tudi na povpraševanje v nepremičninskem sektorju. Zanimanje za hipotekarna posojila je najnižje po letu 2001. Po preliminarnih podatkih Univerze v Michiganu, ki med drugim spremlja tudi sentiment ameriškega potrošnika, je ta v maju padel iz 58,4 na 50,2 točke, na najnižjo raven vse od leta 1970, ko so pričeli merjenje omenjenega kazalnika. Američani se še nikoli niso tako slabo počutili glede gospodarstva in verjetnost za tako imenovani mehki pristanek ameriškega gospodarstva je iz dneva v dan manjša.
Dokler ne dosežemo vrha pri inflaciji, bo nihajnost trgov ostala povišana
Na zadnjem sestanku, 15. junija, je odbor ameriške centralne banke Fed kljub prej načrtovanemu 0,5-odstotnem dvigu dvignil obrestno mero za 0,75 odstotka. Predsednik Jay Powell je dejal, da je inflacija nepričakovano vroča, kar vpliva na dolgoročna inflacijska pričakovanja potrošnikov. Po njegovih besedah je mogoč še dodaten dvig za 0,75 odstotka v juliju. Člani zdaj za do konca leta pričakujejo, da se bo obrestna mera dvignila na 3,4 odstotka, nad dolgoročno pričakovano obrestno mero, ki znaša 2,5 odstotka. Dvignile so se tudi napovedi za leto 2023 in 2024 in sicer na 3,8 odstotka in 3,4. Obenem so znižali napoved za rasti BDP za leto 2022 na 1,7 odstotka ter zvišali napoved jedrna inflacije in stopnje brezposelnosti na 4,3 in 3,7 odstotka. Neposredno po objavi so se (ne glede na dvig) trgi odzvali pozitivno, saj so investitorji že pričakovali, da bo zaradi vztrajne inflacije Fed moral bolj zaostriti monetarno politiko.Inflacijska dinamika bo neposredno krojila tempo dvigovanja obrestnih mer, agresivna Fedova drža pa sproža strah vlagateljev pred morebitno recesijo. Ameriška investicijska banka Goldman Sachs vidi 48-odstotno verjetnost nastopa recesije v ZDA v naslednjih dveh letih v primerjavi s 35 odstotki prej. Fed bo v prihodnje neprestano iskal prepričljive dokaze, ali se inflacija umirja, in temu prilagajal svoje nadaljnje korake. Tudi pričakovanja trga še vedno gredo v smeri, da se bo inflacija umirila v naslednjih 6 do 12 mesecev. Podobno pričakujejo umiritev inflacije tudi ameriška gospodinjstva, bo pa ta, glede na zgodovinske podatke, ostala povišana. Po njihovem mnenju naj bi ob koncu leta inflacija znašala 5,4 odstotka. Dokler ne dosežemo vrha pri inflaciji, bo nihajnost trgov ostala povišana.
Borzni trgi ne morejo neprestano rasti in popravki na borzi so lahko zelo dramatični in boleči. Ko trgi padajo, želimo omejiti svoje izgube, ko rastejo, si vedno želimo, da bi investirali več. Za investiranje velja, da se nikoli ni dobro vdati čustvom, na dolgi rok čustvene odločitve načeloma ne prinašajo dobička. Pomembno je, da ohranite fokus na svojih dolgoročnih ciljih in se ne ozirate pretirano na kratkoročna nihanja. Občasna prilagoditev portfelja je seveda smiselna, vedno pa imejte pred očmi svoj dolgoročni cilj.
Pomislite na letalo, ki zaide v turbulenco, kar je lahko zastrašujoče, če tega niste vajeni. Pilot in posadka vam velita, da ostanite na sedežu in pripnite varnostni pas kot varnostni ukrep, vendar ostaneta na začrtani progi, da lahko vi dosežete svoj cilj.
Članek je bil objavljen v dnevniku Večer, 14. junija 2022, vsebinsko posodobljen na 21. junij 2022.