Še nikoli prej se ni zgodilo, da bi delnice po spektakularnem odboju v samo 50 dneh pridobile več kot 40 odstotkov in nadomestile 80 odstotkov medvedjega padca. Čeprav se poletje še niti ni dobro začelo, so vlagatelji že doživeli vsa mogoča čustvena stanja - od paničnega strahu pred globoko depresijo in koncem sveta do kolektivnega izbruha olajšanja in nore evforije v zadnjih tednih. Letošnja nihanja na finančnih trgih so v resnici videti, kot da bi temperatura zraka sredi vročega poletja najprej v dveh tednih strmo padla na minus 20 stopinj, nato pa bi se v treh tednih vrnila na plus 30 stopinj.
Zadnji mesec se pod površjem dogajajo zelo močni popotresni premiki, ki so bili v preteklosti običajno znanilci novega bikovskega trenda. Od sredine maja so tako delnice nizko ovrednotenih majhnih podjetij (ang. small-cap value) v evrih pridobile 27 odstotokov, velike tehnološke delnice pa samo 7 odstotkov. Podobno eksplozivna je bila rast najbolj tveganih »junk« delnic, ki so v zadnjih štirih tednih pridobile 29 odstotkov, najmanj volatilne delnice pa komaj 3 odstotke.
Z epidemijo novega koronavirusa in večtedenskimi karantenami so se na finančne trge po dveh desetletjih znova vrnile množice malih aktivnih trgovcev, ki so bili pred tem na robu izumrtja. Za to ima veliko zaslug aplikacija Robinhood, ki velja za pionirja borznega trgovanja brez provizij. Robinhood ima danes odprtih okoli 13 milijonov računov, pri čemer je med njihovimi uporabniki polovica novincev, ki prvič dostopajo na delniške trge in imajo na svojih računih nekaj tisoč dolarjev. Zaradi njihovega izjemnega uspeha je bila konec lanskega leta večina največjih ameriških borznih posrednikov prisiljena slediti njihovemu zgledu, zato zdaj vsi svojim komitentom ponujajo brezplačno spletno trgovanje.
Po podatkih CNBC naj bi se v prvi četrtini leta število na novo odprtih računov pri največjih borznoposredniških hišah povečalo za 170 odstotkov, število transakcij pa se je povečalo za celo štirikrat. Dobesedno čez noč so se med borzne špekulante množično preselili igralci športnih stav in obiskovalci casinojev, med katerimi so številni odvisniki od iger na srečo. Taki izleti na borze se bodo za veliko večino nadebudnih kratkoročnih špekulantov končali v solzah, saj nimajo nobenih možnosti za uspeh na terenu, ki ga obvladujejo profesionalci z najbolj dovršeno tehnološko opremo in sofisticiranimi matematičnimi algoritmi. Verjetno si nihče med nami ne dela utvar, da bi v igri ena na ena v košarki lahko premagal Michaela Jordana ali pa v golfu Tigerja Woodsa?!

Vir: Bloomberg.
Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar 15. junija 2020