Razmere v polprevodniški industriji v zadnjih mesecih ne vplivajo le na neposredne uporabnike, temveč tudi na finančne trge. Kronično pomanjkanje čipov je prispevalo skoraj polovico (dve odstotni točki) k rasti jedrne inflacije v ZDA. Ker so inflacijska pričakovanja tista, ki odločilno poganjajo donose na delniških in obvezniških trgih, je razumevanje dinamike in trendov polprevodnikov še aktualnejše.
Po koncu pandemije so proizvajalci avtomobilov, gospodinjskih aparatov, zabavne elektronike in druge industrijske opreme dobili dragoceno darilo zgodovinsko močnega povpraševanja, ki pa ga žal ne bodo mogli v celoti izkoristiti. Zanimivo je, da se v zadnjih tednih razmere na terenu še zaostrujejo. V Evropi rekordnih 40 odstotkov predelovalne industrije poroča, da je pomanjkanje materiala in opreme glavna omejitev, ki hromi rast proizvodnje.
Namesto poslovanja v raju visokega povpraševanja trepetajo, da jim ne bo treba ustaviti obratov zaradi kakšnega poceni mikrokontrolerja za dvig okenskega stekla ali delovanje klimatske naprave. Zaradi globoko zakoreninjene mentalitete »just-in-time« je industrija v prvem valu pandemije drastično oklestila naročila čipov. Proste zmogljivosti so takoj z veseljem prevzeli drugi kupci, predvsem na področju visoko zmogljivih procesorskih mikročipov, kjer se je povpraševanje močno povečalo tudi v času pandemije. Zdaj je industrija stisnjena v kot in le upa lahko, da se bodo razmere normalizirale vsaj do konca leta 2022.
Nepogrešljiva TSMC in ASML
Čudoviti svet polprevodnikov zelo dobro opiše slavni Shakespearov verz »Iz take so snovi kot sanje«. V tem neznansko zanimivem in neskončno kompleksnem ekosistemu moramo omeniti dve podjetji, ki predstavljata višek tehnološke superiornosti in več desetletij akumuliranih inovacij. To sta tajvanski TSMC in v širši javnosti skoraj neznani nizozemski ASML, ki premikata meje znanosti in Moorovega zakona.TSMC danes proizvede po naročilu več kot polovico vseh čipov na svetu in je še povečal svojo tehnološko premoč pred Intelom in Samsungom. TSMC premika meje mogočega na področju najbolj zmogljivih procesorskih čipov, ki jih najdemo povsod okoli nas, v pametnih telefonih, računalnikih, igralnih konzolah, grafičnih karticah, podatkovnih strežnikih…
ASML pa je edini dobavitelj najbolj kritičnega in tehnološko naprednega orodja za izdelavo polprevodnikov, ki deluje na osnovi ekstremne UV-litografije. Skoraj magična optična preciznost njihovih velikanskih EUV strojev je taka, kot da bi s puščico zadeli jabolko na Luni, in to neomejeno ponavljali z 99,999-odstotno natančnostjo.
TSMC in ASML sta med 20 največjimi svetovnimi korporacijami po mojem mnenju edini nepogrešljivi za nadaljevanje digitalne revolucije v svetu. Tajvan je tako strateško daleč najpomembnejša država, morebitna kitajska invazija na Tajvan pa z naskokom največja geopolitična grožnja, ki lahko spravi svet v digitalno kameno dobo.
V zadnjem poslovnem ciklu po koncu velike finančne krize 2009 so bile polprevodniške družbe med velikimi zmagovalci po dobičkonosnosti poslovanja in donosih delnic, ki so v evrih v povprečju pridobile več 27 odstotkov na leto - globalne delnice pa »samo« 15 odstotkov.

Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar 13. septembra 2021.