Mesec oktober je na delniških trgih poznan kot prekleti mesec, saj so v tem mesecu zgodili veliki padci na delniških trgih - kot leta 1929, ki je privedlo do velike depresije, ali črnega ponedeljka 1987, ko je vrednost najbolj znanega ameriškega indeks Dow Jones izgubila 22 % v samo enem dnevu in za katerega še danes nihče ne ve, kaj je bil vzrok.
V prvih dneh letošnjega oktobra so svetovni delniški indeksi izgubili med 3 in 4 %, saj so se pri zadnjih objavah pokazali znaki gospodarske šibkosti največje svetovne ekonomije, ZDA. Potem, ko že zadnjega pol leta poslušamo o krčenju gospodarske aktivnosti v Evropi, Veliki Britaniji in na Japonskem, je ta mesec nekoliko presenetila negativna objava o ameriškem Indeksu nabavnih menedžerjev, ki meri proizvodno dejavnost v ZDA. Indeks je zdrsnil najnižje po juniju 2009, že drugi mesec zapored je bil pod 50 točkami, kjer je ločnica med rastjo in krčenjem. S tem je sprožil ugibanja, da globalna upočasnitev postaja resna, in vzbuja strah pred prihajajočo globalno recesijo. Znižal se je tudi indeks storitvenega sektorja v ZDA, ki je kljub velikemu padcu v mesecu dni iz 56,4 na 52,6 točke ostal nad ločnico. Vendar ostaja bojazen, da se šibkost iz proizvodnega že seli v dosti vplivnejši storitveni sektor, ki zaposluje milijone delavcev v panogah, kot so zdravstvo, maloprodaja, poslovna administracija, računovodstvo in računalniške storitve.
V zadnjih desetih letih rasti - mimogrede, v ZDA imajo celo najdaljšo obdobje rasti v zgodovini - so bila obdobja, ko se je zazdelo, da se bo globalna rast končala, zlasti v obdobju dolžniške krize v evroobmočju v letih 2011 in 2012 in ob upočasnitvi kitajske rasti v letih 2015 in 2016. Vselej se je izkazalo, da je šlo za lažni preplah, in delniški trgi so nadaljevali z rastjo.
Ali se bodo tokrat strahovi pokazali kot upravičeni, je v veliki meri odvisno od izida trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko. Sprožil jo je ameriški predsednik Trump pred letom dni s tem, da je uvedel carine in druge trgovinske ovire za kitajsko blago s ciljem, da Kitajsko prisili v spremembe, kot pravi predsednik, 'nepoštene trgovinske prakse'. Ponovna priložnost bo že ta teden v Washingtonu, ko se bodo najvišji kitajski pogajalci s podpredsednikom ameriške vlade pogajali o trgovinskih pogojih. Le upamo lahko, da se pogajanja ne bodo dodatno zapletla, saj bi, kot opozarja nova predsednica Mednarodnega denarnega sklada, stroški trgovinske vojne na globalni ravni lahko znašali 700 mrd USD. Izid pogovorov je težko napovedati, pričakujemo pa lahko le skromen napredek, saj se, kot kaže, kitajska vlada ne bo uklonila Trumpovim zahtevam.
Kljub trenutni upočasnitvi svetovnega gospodarstva analitiki ne pričakujejo konca več kot desetletne gospodarske rasti. Možnost recesije v naslednjih 12 mesecih trenutno pri Bloombergu ocenjujejo na 25 %, New York FED 38 % in Citigroup 30-odstotno možnost. To sicer je opozorilni znak, ni pa razlog za paniko, kljub temu da so možnosti za recesijo višje, kot so bile na začetku leta.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: