V preteklih letih so na njihovo poslovanje negativno vplivale padajoče cene broma. Ta učinek so več kot nevtralizirali z naraščajočim povpraševanjem po litijevih baterijah, pri tem tudi pri rafiniranju ustvarjajo velik prosti denarni tok.
Leta 2016 je litij ustvaril 36 % celotne prodaje podjetja, brom 30 % in storitve rafiniranja 27 %. Podjetje je skoraj nezadolženo, saj njihov neto dolg znaša le 20 % dobička pred amortizacijo, obrestmi in davki (EBITDA). Rast segmenta litija je 2 do 3-krat višja od rasti svetovnega gospodarstva, storitev rafiniranja 1 do 1,5,krat, medtem ko segment broma raste enako kot svetovno gospodarstvo.
Konkurenčne prednosti Albemarla izhajajo iz nizkih stroškov proizvodnje ter visokih stroškov prehoda. Njihovi rudniki litija imajo najnižje stroške v industriji, enako je na področju broma. Stroški prehoda obstajajo na segmentu specialnih rafiniranj, saj stranke ne menjavajo rade svojih pogodbenih partnerjev, še posebno ko imajo nastavljene parametre glede na potrebe svojih obratov.

Vir: Bloomberg
Rast globalnega povpraševanja po litiju bi se lahko v prihodnjih letih še pospešila. Albemarle lahko med vsemi konkurenti pridobi največ od prihodnje rasti. Vzrok so najvišje potencialne zmogljivosti in zelo nizki stroški proizvodnje. Uprava Albemarla je sredi marca letos potrdila dobre razmere na trgu litija, kar je posledica rastočega deleža električnih avtomobilov.
Ob tem so presenetili, da lahko povišajo kapacitete bolj, kot je pričakovala finančna javnost, predvsem s projekti po letu 2021. Dobra novica je tudi, da bodo zvišali kapacitete pri projektih, za katere je značilno, da imajo nizke stroške poslovanja glede na konkurenco. To ne bi smelo zelo vplivati na ceno litija, saj globalno zvišanje ponudbe na nivo povpraševanja ne bo mogoče brez proizvajalcev z visokimi stroški. To pomeni, da najverjetneje ne bo pritiska na prodajne cene.
Uprava v svojem petletnem načrtu predvideva rast prodaje od 7 do 10 % letno ter povišanje EBITDA marže z 29 na 32 do 35 %. To bo izvedljivo le ob rastočem trgu litija.
Albemarlov scenarij predvideva 2,3-odstotno svetovno penetracijo električnih vozil leta 2021. Zelo verjetno se bo s padcem cen litijevih baterij pospešeno povečalo število uporabnikov električnih avtomobilov. Ti bi leta 2025 lahko dosegli stroškovno pariteto z avtomobili z motorji z notranjim izgorevanjem. Takrat bi penetracija znašala 10 % svetovnega trga. Te napovedi so popolnoma v nasprotju z mnenjem finančne javnosti, ki ocenjuje, da bo leta 2025 penetracija le 4 do 5-odstotna. Kot vzrok za počasno rast navajajo visoke stroške vozil in nizek doseg brez polnjenja. Do leta 2020 bo glavni dejavnik rasti zakonodajni okvir z namenom znižanja toplogrednih plinov, poznejša rast bo izhajala iz tehnoloških izboljšav. Število električnih avtomobilov bi se tako iz leta 2015, ko je znašalo 0,33 milijona zvišalo na 11 mio leta 2025.
Glavno tveganje za Albemarle je padec cen njihovih glavnih produktov.
Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar 27. marca 2017.
Delnice Albemarle so v portfeljih skladov Infond Globalni uravnoteženi, Infond Razviti trgi, Infond Globalni defenzivni in Infond Resource Flexible.