To bo verjetno eden izmed ključnih trendov v tej industriji v prihodnjih desetih letih. Schlumberger je v preteklosti že razvil in izpopolnil največji tehnološki portfelj v tej industriji. Je splošno priznan po svoji inovativnosti, tehnični integriteti in kakovosti. Precej naporov vlagajo v iskanje inovativnih načinov za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida.
Osnova njihovega poslovnega modela so konkurenčne prednosti ter nadpovprečno uspešno vodstvo podjetja. Posledica konkurenčnih prednosti sta nadpovprečno uspešno preteklo poslovanje ter tudi razvoj novih storitev. Sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja so razvili usmerjeno vrtanje, pri katerem se usmerja vrtalna glava v različne smeri, za razliko od konvencionalnega, enosmernega vrtanja. To je tehnologija, ki je nepogrešljiva pri črpanju plina in nafte iz skrilavca.
Schlumberger zdaj trži svoje znanje in izkušnje na nekoliko drugačen način. Strateški fokus je usmerjen v znižanje stroškov na sodček nafte in plina pri razvoju novih naftnih in plinskih polj. Njihova provizija je odvisna od prihrankov naročnika. Ob tem daje Schlumberger prioriteto svojim digitalnim znanjem v kombinaciji z umetno inteligenco, strojnim učenjem, poslovanjem v oblaku. Vse to dodatno povišuje učinkovitost poslovanja njihovih strank, kar posledično povišuje prihodke podjetja Schlumberger.

Poudarek na zniževanju stroškov poslovanja naftnih podjetij postavlja Schlumberger v idealen položaj. Še posebno zdaj, ko je zaradi proizvodnje nafte in plina iz skrilavca velik pritisk na proizvodne cene klasičnih naftnih podjetij. Izredno pozitivno je tudi, da se bodo investicije podjetij iz sektorja energije v prihodnjem petletnem obdobju letno povečevale za vsaj 15 odstotkov v primerjavi z letom 2019. To se bo izredno pozitivno odrazilo v poslovanju podjetja Schlumberger.
V zadnjih treh letih so dosegli povprečen prilagojen donos na investirani kapital v višini 8,8 odstotka. V letošnjem letu bodo dosegli skoraj 15-odstotni (konkurenca koli dvoodstoten) donos na investirani kapital. Pričakovanja za naslednjih pet let so še boljša, saj bi lahko dosegli kar okoli 27-odstotni donos na prilagojen investirani kapital. Argument za to najdemo v trenutni energetski krizi zaradi prehoda na zeleno energijo, ki pa še ne more zadovoljiti rastočega globalnega povpraševanja po energiji.
Prehod na zeleno energijo bo mogoč le ob vključitvi fosilnih goriv in jedrske energije, dokler se produktivnost zelene energije ne bo občutno povečala. Bolj kot razne davčne kazni za izpuste ogljikovega dioksida so za zeleno energijo nujne izredno visoke investicije v raziskave in razvoj v naslednjih desetih letih. Ta proces trenutno žal še ne poteka. Tako dolgo bomo priča manjšim energetskih krizam. Temu se bomo ognili le, če bodo vlade po svetu priznale, da brez fosilnih goriv in jedrske energije ne moremo narediti »mehkega« prehoda na zeleno energijo.
Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 27. decembra 2021.