Litografska orodja predstavljajo pomemben del naložb proizvajalcev čipov. Platforme iz nove generacije EUV (ekstremna ultravijolična naprava za izdelavo čipov) stanejo nekaj sto milijonov dolarjev. Orodja ASML za potopno litografijo so jim omogočila zavzemanje in ohranjanje vodilnega položaja na trgu, medtem ko konkurenti, kot sta Nikon in Canon, nimajo obsega ali virov, s katerimi bi lahko konkurirali na najzahtevnejšem segmentu.
Da bi lahko sledili Moorovem zakonu (ta predvideva, da se bo gostota tranzistorjev na integriranih vezjih podvojila približno na vsaki dve leti, kar pomeni, da bodo naslednji čipi znatno izboljšali moč, bodo cenejši in manjši) bodo proizvajalci čipov potrebovali litografska orodja EUV, ki jih je razvil ASML.
Trije glavni kupci (Samsung, Intel in TSM) so se zavezali, da bodo pomagali financirati del raziskav in razvoja tehnologij EUV ter pridobili skupni največ 23-odstotni manjšinski delež v ASML. Leta 2013 je ASML opravil strateški prevzem z nakupom ključnega dobavitelja, podjetja Cymer. Zanj je značilna tehnologija, s katero so pospešili razvoj EUV. Leta 2016 so opravili prevzem Hermes Microvision, predvsem zaradi optimizacije EUV. ASML bo precej pridobil z rastjo uporabe EUV, a trenutno natančen čas masovne uporabe EUV litografije še ni predvidljiv.
Njihove konkurenčne prednosti izhajajo iz obsega poslovanja in tehnološke prednosti glede na konkurente. Tehnološko znanje in velik proračun za raziskave in razvoj sta ovira za vstop na trg, vendar konkurenti (predvsem Nikon in Canon) obstajajo, čeprav v manjši vlogi. Negotovost glede širše uporabe EUV sistemov predstavlja precej visoko tveganje za ASML, saj dolgotrajna zamuda ali počasna implementacija tehnologije lahko ogrozita njihov konkurenčni položaj. Večina proizvajalcev čipov uporablja alternativne tehnologije (večinoma večkratno vzorčenje), da lahko sledijo Moorovemu zakonu.
Pot do širše uporabe EUV sistemov je bila v preteklosti precej nihajna. Šele pred kratkim je moč zaznati pozitivne spremembe, kar potrjujejo zadnji rezultati. Na segmentu EUV orodij so glede na preteklo četrtletje imeli 63-odstotno rast prodaje (posledica nakupov s strani Intela ter TSM) v tretjem četrtletju 2019. Pozitivno je tudi občutno povišanje števila naročil. Celotni prihodki ASML so zrasli za 7,6 odstotka glede na leto poprej ter 16,3 odstotka glede na drugo četrtletje.

Vir: Bloomberg.
V prihodnje bo ASML svoj konkurenčni položaj še izboljševal. Argument za to je, da so ključni proizvajalec orodij na segmentu EUV. Brez teh orodij si ne bo mogoče zamisliti, da bi proizvajalci čipov lahko sledili Moorovem zakonu z ekonomsko upravičeno proizvodnjo (manj korakov ter manjši in zmogljivejši čipi).
Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 20. januarja 2020