Borzni trendi - april 2020 | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, mag. Jure Dubravica, Uroš Selič, mag. Rene Redžič
Datum objave
Dne  16.04.2020

Pregled dogajanja na borzah v tujini in doma v preteklem mesecu

 

Razviti trgi: Trgi so vstali od mrtvih - že na pol poti iz prepada

Damjan Kovačič

Damjan Kovačič
upravljavec - analitik


»Vsi, ki so kadarkoli investirali na trge v najtemnejših dneh, so bili na koncu nagrajeni. Nobenega razloga ni, da bi bilo tokrat drugače.« M. Batnick

Prvo četrtletje v letu 2020 bo šlo v zgodovino kot najbolj negativno in z največjimi dnevnimi nihanji v več kot stoletni zgodovini modernih delniških trgov. Povprečni dnevni premik na ameriških delniških trgih je marca znašal neverjetnih 5 %, kar smo nazadnje videli v času Velike depresije leta 1929. Indeks VIX, ki meri volatilnost (nihajnost) se je na vrhuncu borznega preplaha 17. marca povzpel na vrtoglavih 85, kar pomeni, da so udeleženci na trgih takrat pričakovali, da se bodo ameriške delnice premaknile za neverjetnih 25 % v eno ali drugo smer.

Dobra novica: Kljub temu, da so se delnice na razvitih trgih v mesecu dni med 19. februarjem in 23. marcem od vrha do dna v evrih potopile za 34 %, smo v zadnjih 11 trgovalnih dneh priča enako silovitemu, »medvedjemu reliju« v obliki črke V. V tem času simetričnega odboja so delniški trgi skoraj v hipu pridobili 20 % in že nadoknadili polovico bolečega padca, tako da se danes, 8. aprila, nahajajo 17 % nižje kot v začetku leta. Vlagatelji, ki so povprečno nagnjeni k tveganju in vlagajo sredstva na primer v uravnoteženi sklad Infond Globalni uravnoteženi z naložbeno kombinacijo 60 % delnic in 40 % obveznic, so letos izkusili 9-odstotni padec vrednosti. Vsekakor še vedno boleče in neprijetno, niti približno pa ne konec sveta, kot bi lahko sklepali na vrhuncu borznega zloma.

Gotovo lahko do začetka poletja pričakujemo še enega ali več valov razprodaj, vendar pa osebno ne pričakujem, da bi se lahko tečaji delnic spustili pod dno, ki je bilo doseženo 23. marca.

Zakaj ni prezgodaj za nakupe delnic?
  1. krivulja števila aktivnih okužb za novim koronavirusom je v svetovnem merilu morda že dosegla kritično točko preloma,
  2. centralne banke in vlade so za razliko od preteklih kriz sprejele zelo odločne, pravočasne, pravilne in upajmo zadosti obsežne ukrepe za ublažitev posledic gospodarskega šoka
  3. delnice so v primerjavi z obveznicami najcenejše v zgodovini
  4. še vedno ekstremno negativni sentiment udeležencev na trgih in
  5. zgodovinsko ekstremno precenjene defenzivne naložbe in podcenjene »value« naložbe.
Borzni indeksi razvitih trgov so v letošnjem koledarskem letu do 9. aprila v evrih v povprečju izgubili 15 % vrednosti: S&P 500 (-12,2 %), Dow Jones (-15,4 %), tehnološki Nasdaq (-7,8 %), evropski Stoxx Europe 600 (-21,0 %), nemški DAX (-21,3 %), japonski Nikkei (-13,5 %) in svetovni indeks razvitih trgov MSCI World (-17,4 %).
 

Trgi v razvoju: Četrtletje, ko se je marsikaj spremenilo

mag. Jure Dubravica

Mag. Jure Dubravica
direktor sektorja upravljanja naložb


Nedvomno bo preteklo četrtletje našlo svoj prostor v zgodovinskih učbenikih. Človeštvo se je soočilo z največjo pandemijo virusa po prvi svetovni vojni. Kljub prvotnim dvomom, se je kasneje izkazalo, da  nov korona virus vendarle ni tako nedolžen. Zdaj je že jasno, da nastane največja težava, ko zaradi nenadzorovane hitrosti širitve virusa oboli veliko število ljudi hkrati in mnogi poiščejo pomoč v zdravstvenih institucijah, ki pa niso opremljene za pomoč tako velikemu številu obolelih naenkrat. Brez ustreznega cepiva lahko trenutno le upočasnimo širitev virusa in s tem poskušamo zmanjšati pritisk na bolnišnice. Posledično smo se mi in velik del sveta znašli v različnih oblikah karanten in omejitvah socialnih stikov.

Na Kitajskem je situacija pod nadzorom, v Evropi se kažejo pozitivni učinki karanten in ZDA preživljajo najbolj kritične tedne. Stroge karantene in nadzor so se izkazali za koristne. Dnevno število novo okuženih je na Kitajskem nizko, tudi število smrtnih žrtev se na dnevni ravni znižuje in je v začetku aprila že doseglo dneve, ko ni bilo mrtvih. Vse več pozornosti se usmerja v sproščanje restriktivnih ukrepov in v ponoven zagona gospodarstva. Kitajsko gospodarstvo je tu najdlje. Odpiranje poteka postopoma, zelo previdno in še vedno je prisoten strah pred novim valom okužb.    

Koronavirus na Kitajskem
 
Vrnitev v normalo bo trajala dlje, kot bi si želeli, in na primeru Kitajske vidimo, da gre za kompleksen način sproščanja omejitev. V Wuhanu, mestu, kjer so virus prvič zaznali, so šele v aprilu pričeli sproščati javni prevoz. Zanimivo je spremljati način, ki so ga ubrali Kitajci. Mogoče najbolj zanimiv je sistem barvnih kod. Posamezniki se lahko prosto gibajo, če imajo na telefonu »zeleno kodo«, ki jo dobijo preko aplikacij, s katerimi upravljajo kitajski internetni velikani, kot sta Alibaba in Tencent. Zelena karta tako predstavlja svobodo gibanja. Ta se preverja na vsakem koraku. Na primer pri vstopu na postajo podzemne železnice je potrebno na telefonu pokazati zeleno kodo. Hkrati uradniki merijo še temperaturo posameznikom in jo zabeležijo na »njihovo kodo«. Poleg zelene barve sta v uporabi še rumena in rdeča. Rumena pomeni, da je bil posameznik na področju, kjer so ponovno odkrili virus. Rdeča pa pomeni, da je posameznik okužen z virusom oz. da ima simptome. Obe, rumena in rdeča, pomenita, da se mora ta oseba umakniti v izolacijo, proč od stika z ljudmi. Nadzor nad posameznikom je s takšnim pristopom dobil čisto novo dimenzijo, ki si je na Zahodu niti ne znamo predstavljati. Strah pred okužbo in zadrževanjem na krajih, kjer je bil odkrit virus, je močno prisoten pri ljudeh. Potrošnik je še vedno zadržan, kar ima posledice tudi na gospodarstvo. Poleg tega je v različnih oblikah karanten še vedno dobršen del sveta, kar se bo tudi poznalo. Prvič po letu 1976 se pričakuje upad kitajskega gospodarstva v prvem četrtletju. V januarju in februarju je industrijska proizvodnja padla za 13,5 % v primerjavi s preteklim letom. Prodaja na drobno je padla za 20,5 % in naložbe v osnovna sredstva za 24,5 %. Goldman Sachs ocenjuje, da se bo kitajsko gospodarstvo v prvem četrtletju skrčilo za 9 %. Posledično je nižja tudi pričakovana gospodarska rast za leto 2020. Oceno so iz 5,5 % znižali na 3 %. Dokler bodo karantene v Evropi in ZDA, niti ne moremo pričakovati močnejšega kitajskega okrevanja – gospodarstva sveta so povezana. Ob pozitivnih signalih pa bodo reakcije na trgih močne. Ne smemo pozabiti, gre za sinhrono pomoč izjemnih razsežnosti s strani monetarnih in fiskalnih politik gospodarstvu na globalnem nivoju.  

Odraz dogodkov v gospodarstvu je viden tudi na borzah in v primerjavi z ameriškimi delnicami,so se kitajske izkazale za odpornejše – del odgovora najdemo v pristopu k reševanju novonastale krize, kjer so kitajske oblasti reagirale bolj agresivno. Kitajski delniški indeks je v prvem četrtletju padel za 10,7 % in utrpel manjšo izgubo kot ameriški, ki je zdrsnil za 20 % (za občutek, italijanski je izgubil 28 % vrednosti). Tudi dno v četrtletju je bilo nižje v ZDA. Kitajski indeks se je med četrtletjem spustil za slabih 20 %, osrednji ameriški borzni indeks pa za več kot 30 %.


 Vir: Bloomberg.

 

Slovenija: Izbruh koronavirusa vpliva na vsa področja gospodarstva

Uroš Selič

Uroš Selič
upravljavec - analitik


Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je v pomladanski napovedi objavil, da bi bila lahko gospodarska rast v Sloveniji letos 1,5-odstotna, ob tem pa opozoril na veliko negotovost in verjetnost, da napoved ob zaostritvi razmer, povezanih s širjenjem koronavirusa, poslabša. Že ob predpostavki, da bodo sedanje zaostrene razmere in močno oteženo poslovanje proizvodnega in storitvenega sektorja trajali dva meseca, lahko pričakujemo več kot petodstotni padec bruto domačega proizvoda. Zaradi epidemije novega koronavirusa že trpijo številna podjetja, kar se kaže tudi na trgu dela. Samo med 9. in 22. marcem se je število uradno brezposelnih povečalo za 2.370, kar je okoli desetina več kot v istem obdobju lani.

Zelo dobri poslovni rezultati slovenskih podjetij v letu 2019 so žal ostali v senci izbruha koronavirusa in njegovih posledic na bodoče poslovanje podjetij.  Skladno z globalnimi delniškimi trgi je tudi slovenski indeks SBITOP v mesecu marcu doživel največji mesečni padec po letu 2008, kar 19,17 %. Izvajanje različnih vladnih ukrepov in priporočil regulatorjev, ki bo omililo pritisk na podjetja, ki se v nekaterih primerih soočajo tudi z zaustavitvijo proizvodnje, bo vplivalo na prihodnje denarne tokove, katerim bi v najslabšem primeru grozilo izplačilo dividend. Tako smo iz objav nekaterih večjih podjetij, kot so Sava Re, Zavarovalnica Triglav, NLB in Cinkarna Celje že videli obvestila o zamiku odločitev o delitvi dobičkov, vsekakor pa bodo odločitve odvisne od razpleta dogodkov.
 

Dolžniški trgi - Nadpovprečna nihajnost ob koncu četrtletja

mag. Rene Redžič

mag. Rene Redžič
vodja upravljanja naložb s fiksnim donosom


Nadpovprečni nihajnosti so bili v mesecu marcu podvrženi tudi vlagatelji na dolžniških trgih. Z izjemo ameriških državnih obveznic, katerih rast je bila podprta z marčevskimi znižanji ključne obrestne mere v skupni višini 150 bazičnih točk (1,5 %), so precej porasle zahtevane donosnosti v vseh naložbenih segmentih, še zlasti pri manj kakovostnih evropskih in ameriških podjetniških obveznicah, kjer so padci primerljivih indeksov presegli 19 %. V splošnem velja, da se zahtevane donosnosti obveznic trenutno nahajajo nad 5-letnimi povprečji.

Nihajnost se je nekoliko umirila ob napovedanih ukrepih ameriškega Fed in ECB. Zlasti delovanje slednje je pomembno za evropske vlagatelje na dolžniških trgih. ECB je napovedala, da bo do konca leta aktivirala 750 mrd EUR težak program odkupa državnih in drugih obveznic, ki se bo imenoval Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP). PEPP skupaj z drugimi že sprejetimi programi monetarnih spodbud v okviru kvantitativnega sproščanja (QE) pomeni, da bo ECB letos odkupila do 1.100 mrd EUR obveznic na primarnem in sekundarnem trgu, kar predstavlja nekaj manj kot 10 % BDP v območju evra. Dosedanja pravila nakupov se bodo »zrahljala«, med drugim bo lahko ECB odkupovala tudi grške državne obveznice ter obveznice s preostalo zapadlostjo med 70 dni in 30 let. Aktivnost ECB je uspela nekoliko pomiriti trge, kar se odraža tudi v razmikih evropskih državnih obveznic ne-jedrnih držav napram referenčni nemški obveznici.

Indeks evropskih državnih obveznic iBoxx € Sovereigns je tako v prvem četrtletju še zmeraj pozitiven (0,4 %), indeks podjetniških obveznic, denominiranih v evrih, iBoxx € Corporates pa je v mesecu marcu doživel popravek blizu 7 %. Inflacijska pričakovanja so se v mesecu marcu zaradi pretresov na trgu energentov še dodatno znižala ter ostajajo omejena navzdol. Stopnja inflacije v območju evra je sicer v marcu v primerjavi s preteklim mesecem upadla za 50 bazičnih točk na 0,7 %, za 20 bazičnih točk (0,2 %) pa se je znižala tudi jedrna inflacija.

Sicer zahtevana donosnost kljub marčevskim padcem v segmentu državnih obveznic (+0,24 %) ostaja zgodovinsko nizka. Zahtevana donosnost se je pomembno zvišala v segmentu podjetniških obveznic (iz +0,39 % v mesecu februarju na +1,83 % s koncem marca), zlasti pri obveznicah zunaj naložbenega razreda, kjer je zahtevana donosnost v primerjavi s februarjem zrasla za skoraj 400 bazičnih točk. Pričakujemo lahko, da se bo nihajnost na dolžniških trgih v drugem kvartalu nekoliko znižala. 

Imate kakšno vprašanje za nas?

Ali bi se želeli naročiti na dnevno prejemanje tečajnice, tedensko novoobjavljenih člankov, informacije o spremembah dokumentacije ali naš mesečnik?

 

Sklade lahko tudi primerjate med seboj - izberite do tri:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Dividendni
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Družbeno odgovorni
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Evropa
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni defenzivni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Globalni delniški
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni fleksibilni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni uravnoteženi
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Kitajska
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - trgi v razvoju
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Kratkoročne obveznice - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Megatrendi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Naložbeni cilj 2040
TIP SKLADA
Sklad ciljnega datuma
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Obvezniški - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Razviti trgi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Select
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Surovine in energija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Visoka (6 - 7)
Infond Tehnologija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Trgi v razvoju
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - trgi v razvoju
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond ZDA
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Zdravstvo
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.