Borzni trendi - november 2021 | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, Uroš Selič, Jure Rogač
Datum objave
Dne  12.11.2021

Pregled dogajanja na borzah v tujini in doma v preteklem mesecu.

 

Razviti trgi: Turbo pospešek na delniških trgih

Damjan Kovačič

Damjan Kovačič
specialist za upravljanje


V življenju in na finančnih trgih je običajno, da najtežje sledimo preprostim nasvetom. Na delniških trgih se tako vedno znova znajdemo v situaciji, ko se na videz ponavljamo kot pokvarjena plošča. Pretekli mesec smo na primer izhajali iz predpostavke, da delniški trgi, kljub številnim negativnim dejavnikom, ki zaviralno vplivajo na gospodarsko aktivnost, še naprej prekipevajo od moči in ne kažejo resnejših znamenj šibkosti. Razmišljali smo o tem, da bodo udeleženci na trgu vsak večji popravek verjetno izkoristili za agresivne nakupe delnic. To se je nato v resnici tudi zgodilo, s tem, da so trgi kot kaže celo v prestavili v najvišjo prestavo in vključili turbo pospešek. Delnice na razvitih trgih so znova na rekordnih vrednostih in so od začetka leta v evrih pridobile skoraj 30 odstotkov. Ameriške delnice, ki so dosegle rast v 16 od zadnjih 18 trgovalnih dni, ponovno povečujejo prednost pred drugimi regijami, ki znaša že 12 odstotnih točk, prav tako pa so znova v ospredju tako imenovane »growth« delnice podjetij z visokimi rastmi prihodkov in dobička. V oktobru so dobile neverjeten pospešek delnice z največjimi »short« pozicijami, to so tiste, za katere so aktivni trgovci najbolj agresivno stavili, da bodo izgubile vrednost. Ker so se nenadoma znašli na napačni strani borznega stampeda, so zdaj v paniki prisiljeni zapirati svoje kratke pozicije, čemur v žargonu pravimo »short squeeze«. To je povzročilo, da so te delnice v oktobru poletele za skoraj 11 odstotnih točk v primerjavi s splošnimi indeksi.

 
Na trgih ni čutiti povečane zaskrbljenosti. Indeks volatilnosti VIX je padel s 25 na 17, kar z drugimi besedami pomeni, da aktivni trgovci pričakujejo, da se bodo ameriške delnice v naslednjih 30 dneh premaknile za samo 4,9 odstotka v eno ali drugo smer.
Dobra novica je, da vstopamo na delniških trgih v sezonsko najbolj ugodni del leta z odlično popotnico v obliki izjemnih četrtletnih rezultatov podjetij. Ameriške korporacije iz indeksa S&P 500 so namreč v tretjem četrtletju povišale prihodke za skoraj 19 %, oziroma za 2,6 % nad pričakovanji, pod črto pa so dobički višji kar za 41 % in so za skoraj 10 % višji od pričakovanj.

Vlagateljem polagam na srce, naj jih ne bo strah kupovati ali držati delnic ali skladov, ki dosegajo nove najvišje vrednosti. Nekateri celo pravijo, da je ta pristop k investiranju ena najbolje varovanih skrivnosti, saj so na plusu vsi, ki so kadarkoli kupili to naložbo in je nad njimi samo še »plavo nebo«. Zakaj je vlagateljem tako težko ostati investiran v dobrih časih kot v slabih časih? Morda zato, kot pravi Charlie Bilelo, ker ljudje enako težko sprejemamo, da lahko dobri časi še naprej ostanejo dobri, kot smo pripravljeni, da slabi časi ne bodo slabi za vedno.

Preprosta zgodovinska statistika pravi, da so delnice ob tako močni rasti in pozitivnem momentu, ki smo jim priča v letošnjem letu, nato do konca leta v povprečju pridobile dodatnih 6 % vrednosti.
 

Trgi v razvoju: Svetli izjemi na delniških trgih v razvoju sta letos Rusija in Indija

Uroš Selič

Uroš Selič
specialist za upravljanje


Jesenski meseci so na razvitih delniških trgih poskrbeli za veselje vlagateljev in nove rekorde borznih indeksov, žal pa se veselje ni preneslo na trge v razvoju. Indeks MSCI EM je na mesečni ravni malenkost zrasel, a kljub temu močno zaostaja za splošnim globalnim indeksom in ostaja v območju, kot na začetku leta. Da so delnice na trgih v razvoju precej zaostale v primerjavi z razvitimi, so v glavnem zaslužne kitajske delnice.
Padcu delnic kitajskih tehnoloških gigantov, ki se še vedno soočajo z izzivi regulativnih predpisov, so se pridružile tudi delnice iz nepremičninskega sektorja, predvsem na račun nepremičninskega giganta Evergrande, pridružil pa se mu je tudi drugi največji nepremičninar v državi, Kaisa Group. Kitajska centralna banka je v zadnjih tednih sporočila, da so razmere v nepremičninskem sektorju obvladljive. V tem času je Evergrande z vlagatelji dosegel dogovor o poplačilu obresti za obveznico z letnico 2025, s čimer se je trenutno izognil stečaju. Vedeti velja, da nepremičninski sektor prispeva četrtino letne gospodarske rasti na Kitajskem.

Motivacije za nedavna prizadevanja oblasti za ureditev tehnološkega sektorja so po eni strani razumljive in za trg ne bi smele predstavljati prevelikega presenečenja. Kitajski tehnološki sektor je eden največjih in najuspešnejših na svetu, po velikosti in obsegu primerljiv z ameriškim tehnološkim sektorjem, zlasti v potrošniškem internet prostoru. Osupljiva rast tehnološkega sektorja je imela izjemen vpliv na kitajsko gospodarstvo, družbo in na vsakdanje življenje navadnih državljanov. Vseprisotnost tehnologije je povzročila tudi vse večjo zaskrbljenost glede možne zlorabe tržne moči, varnosti podatkov in potrošnikov tako na Kitajskem kot drugje po svetu, še posebej v Evropi, ki je najbolj aktivna pri ukrepanju proti kršitvam tržne moči in zasebnosti. Kitajski oblikovalci politik se torej trudijo nadoknaditi pri reševanju teh pomislekov z uvedbo novih predpisov. V primerjavi z ostalim svetom je očitna razlika v tem, da Kitajska sprejema veliko močnejši in trši pristop k ureditvi in izvrševanju, kar kratkoročno negativno vpliva na kitajski delniški trg in razpoloženje vlagateljev.

Svetli izjemi na delniških trgih v razvoju v letošnjem letu ostajata Rusija in Indija. Prva na krilih višjih cen surovin, predvsem nafte in plina, presega rekordno vrednost še iz leta 2007, Indija pa je tik pred tem, da se vpiše v klub peterice največjih borznih trgov na svetu in prehiti Združeno kraljestvo. Nekdanja britanska kolonija je po mnenju analitikov zelo atraktivna zaradi številnih velikih indijskih tehnoloških zagonskih podjetij, ki so objavila načrte za javno ponudbo delnic, kar spominja na kitajsko zgodbo iz prejšnjih let.

Gibanje cen delnic

 

Slovenija: K letni inflaciji največ prispeva energija

Uroš Selič

Nadaljevanje trenda dviga splošnih cen v Sloveniji je Statistični urad zaznal tudi v oktobru. V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin oktobra na letni ravni v povprečju zvišale za 3 %, na mesečni ravni pa za 0,9 %, kar je več kot mesec prej. K letni inflaciji so v oktobru 2021 prispevali največ, 1,6 odstotne točke, dražji naftni derivati, saj se je dizelsko gorivo na letni ravni podražilo za 39,8 %, bencin pa za 31,7 %. Na mesečni ravni so bile cene življenjskih potrebščin v povprečju za 0,9 % višje. Na mesečno inflacijo je najmočneje (0,5 odstotne točke) vplivala sezonska menjava kolekcij oblačil in obutve, saj so se cene v tej skupini v enem mesecu v povprečju zvišale za 7,3 %. Višja je tudi inflacija v evroobmočju – septembra je bila še pri 3,4 %, oktobra pa je na letni ravni znašala 4,1 %. Najbolj so zrasle cene energije, in sicer na letni ravni za 23,5 %, potem ko je bila septembra rast 17,6-odstotna.

Mesečna stopnja anketne brezposelnosti je bila v septembru 2021 3,9-odstotna, enaka kot v avgustu. Na letni ravni je bila anketna brezposelnost za 1,3 odstotne točke nižja kot v septembru 2020. Med brezposelnimi osebami, starimi med 15 in 74 let, je bilo 45 % moških in 55 % žensk. Stopnja anketne brezposelnosti med moškimi je bila v septembru 2021 3,2-odstotna, med ženskami pa 4,7-odstotna.

Skupina Telekom Slovenije je v devetih mesecih letošnjega leta dosegla 486,8 mio EUR prihodkov od prodaje, kar je 7,1 mio EUR oz. za 1 % več, kot v devetih mesecih leta 2020. Dobiček iz poslovanja pred obrestmi, amortizacijo in davki (EBITDA) je na ravni Skupine Telekom Slovenije dosegel 174 mio EUR, kar je za 5 % več, kot v primerljivem obdobju leta 2020. Svetla točka poslovanja je nadaljevanje trenda dvigovanja EBITDA marže, ki na ravni skupine predstavlja 35,7-odstotni delež v prihodkih od prodaje in je dosegla rekordno vrednost v zadnjih desetih letih.
 

Dolžniški trgi – Zaščita pred tveganji

Jure Rogač

Jure Rogač
specialist za upravljanje


Po sprostitvi omejitev ukrepov proti širjenju pandemije Covid-19 je gospodarstvo ustvarilo rast, ki je povzročila presežno inflacijo. Vsled tega so centralne banke napovedale ukinitev programa odkupa obveznic in druge podpore gospodarstvu, po drugi strani pa je donosnost dolžniških trgov še vedno podhranjena. Fed, ECB in tudi druge večje centralne banke so predstavili načrt postopnega znižanja odkupa obveznic, obrestne mere pa še vedno držijo na nizkih ravneh. Centralne banke manjših držav razvitih gospodarstev z lastno valuto že dvigujejo tudi obrestne mere.

Indeks državnih obveznic iBoxx je od začetka leta zabeležil upad vrednosti -3,6 %, indeks podjetniških pa -1,1 %. Pozitiven donos dosegajo samo podjetniške obveznice izven naložbenega razreda, katerih indeks je od začetka leta pridobil +2,9 %. V preteklosti so donosi obveznic nudili zaščito vsaj pred inflacijo, kar je v trenutnem obdobju nizkih zahtevanih donosih in razmakih (spread) pod izzivom, saj je letna inflacija potrošniških cen presegla 5 % v ZDA in 4 % v Evropi, kar presega celotni donos (total return).

Ob še vedno visokih rasteh vrednosti delnic bi bilo morda mamljivo, da bi obveznice v celoti izključili iz portfeljev, vendar bi to vodilo v dosti večjo volatilnost portfeljev in manjšo zaščito pred nepredvidljivimi tveganji padca vrednosti delnic. Na primer, če bi korona virus mutiral do mere, ko cepiva ne bi bila več učinkovita, bi bile državne obveznice verjetno eno redkih sredstev, ki bi ustvarjalo pozitivne donose ali pa vsaj manjše izgube.

Ob koncu oktobra je donos  10-letne ameriške obveznice znašal na 1,55 % (prejšnji mesec 1,49 %), nemškega Bunda z enako dospelostjo pa -0,11 % (prejšnji mesec -0,2 %). Kljub rahli korekciji navzgor zahtevane donosnosti še vedno ostajajo nižje pred pandemijo. Nasprotno od državnih obveznic podjetniške nudijo nekaj več zaščite pred inflacijo, vendar prav tako kotirajo pri zgodovinsko nizkih ravneh. 

Želite več informacij?
Naše sodelavke so vam na voljo vsak delovni dan od 8. do 16. ure:

Jasmina Polšak


   Jasmina Polšak
   T: 02 229 74 57
   E: jasmina.polsak(at)infond.si


Ines Zec


   Ines Zec
   T: 02 229 74 73
   E: ines.zec(at)infond.si



Veselimo se sodelovanja z vami!

 

Do konca novembra lahko izkoristite ugodnosti pri vplačilih

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Dividendni
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Družbeno odgovorni
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Evropa
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni defenzivni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Globalni delniški
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni fleksibilni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni uravnoteženi
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Kitajska
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - trgi v razvoju
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Kratkoročne obveznice - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Megatrendi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Naložbeni cilj 2040
TIP SKLADA
Sklad ciljnega datuma
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Obvezniški - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Razviti trgi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Select
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Surovine in energija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Visoka (6 - 7)
Infond Tehnologija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Trgi v razvoju
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - trgi v razvoju
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond ZDA
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Zdravstvo
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.