Raytheon je vodilni ameriški obrambni pogodbenik. Zaposluje prek 60.000 ljudi. Letos bo ustvaril več kot 25 mrd USD prihodkov iz prodaje - več kot 70 % tega s poslovanjem z ameriško državo. Deluje na petih segmentih: integrirani obrambni sistemi, obveščevalni podatki in informacije, raketni sistemi, vesoljski in letalski sistemi ter spletno varovanje.
Zaradi obsežni prevzemov, ki so jih izpeljali v zadnjem desetletju prejšnjega stoletja, je podjetje pri donosu na investirani kapital zaostajalo za konkurenco. Poslovanje so v zadnjih letih občutno izboljšali in povišali maržo iz poslovanja iz 7 % leta 2004 na prek 13 % v letu 2017. Zanimivo je, da jim je leta 2014 kljub padcu prodaje uspelo doseči donos na investiran kapital nad stroški kapitala. Leta 2015 je njihova prodaja ponovno pričela rasti. V letu 2017 bi se naj organska rast še pospešila in tako bi dosegli drugo največjo rast med domačimi ponudniki obrambnih produktov ter storitev. V naslednjih letih lahko pričakujemo poviševanje marž. Razlog je rast obsega poslovanja ter prehod več poslovnih pogodb v zrelo obdobje. Zadnji četrtletni rezultati potrjujejo tezo o pospešku rasti. Rezultati so bili nad pričakovanji, prav tako napovedi.
Vir: Bloomberg
Povišana geopolitična nestabilnost se kaže v povišanju Raytheonovih prihodkov na tujih trgih, ki sedaj predstavljajo 30 % vseh prihodkov. Njihove ključne stranke v tujini so Združeni arabski emirati, Savdska Arabija, Tajvan, Turčija, Oman in Kuvajt. Tudi v ZDA bi se naj pod Trumpom povišal proračun, namenjen za obrambo. Njihov raketni sistem Patriot jim skupaj z duopolom, ki ga imajo na tem področju s podjetjem Lockheed Martin, omogoča, da pridobivajo nove posle v tujini, ob tem pa imajo zavarovan domači trg. Dober potencial rasti ima tudi njihov segment spletne varnosti, ki sedaj predstavlja le 3 % celotnih prihodkov skupine. Z razvojem novih produktov na tem segmentu bi ta lahko rasel več kot 10 % letno.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: