
Vir: Bloomberg.
Če primerjamo lanske in letošnje statistične donose na 45 najpomembnejših svetovnih delniških trgih, si ne bi mogli zamisliti močnejšega vizualnega kontrasta. Zdi se, kot da gledamo v zrcalni sliki ene in iste podobe. V letu 2017 so bili, na primer, dolarski donosi pozitivni na vseh 45 največjih svetovnih borzah, s povprečnim donosom okoli 25 odstotkov, donosi na treh trgih so bili večji od 50 odstotkov, samo na treh pa so bili nižji od 10 odstotkov. Kot rečeno, je letošnja statistika borznih donosov postavljena na glavo, saj so donosi pozitivni samo še na treh trgih v Saudski Arabiji, Izraelu in Združenih državah, povprečni negativni donos na preostalih trgih pa znaša okoli 13 odstotkov.
Poglejmo, kaj se je v preteklosti dogajalo z gibanji na delniških trgih, kadar so tečaji padli za 10 odstotkov. Kako daleč še lahko padejo delnice v tem primeru? Ben Carloson (Ritholz Wealth Management) navaja, da se je od leta 1928 pri ameriških delnicah v 45 odstotkih primerov padec zaustavil pri 15 %, v 13 odstotkih primerov pri 20 %, v 17 odstotkih primerov so delnice padle med 20 in 30 %, v 11 odstotkih primerov med 30 in 40 %, v 15 odstotkih primerov pa so padle za več kot 40 %.
Na podlagi zgodovinske statistike lahko torej grobo ocenimo, da obstaja okoli 60-odstotna verjetnost, da desetodstotna korekcija na trgih ne bo vodila do medvedjega trga, torej do 20-odstotnih padcev delnic.
Globalni upravljalci investicijskih skladov stopajo v zaključek leta relativno pesimistično. Njihova izpostavljenost do delnic je sicer še vedno precej nevtralna, po drugi stani pa imajo v svojih portfeljih nadpovprečno velik delež denarja, njihova pričakovanja glede globalne gospodarske rasti pa so najbolj črnogleda od konca velike finančne krize. Podobno negativna pričakovanja profesionalnih vlagateljev smo lahko spremljali v letih 2011, 2012 in 2016, tik pred pozitivnim preobratom na delniških trgih.
Zanimivo, da je danes tako malo optimističnih vlagateljev, kljub temu da smo zakorakali v statistično izjemno ugodno koledarsko obdobje v tretjem letu ameriškega predsedniškega cikla. Po podatkih Ned Davis Research so delnice v tem delu cikla, od oktobra do junija, v povprečju pridobile 18 % vrednosti, z razmerjem med donosom in tveganjem 5 : 1.
Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 26. novembra 2018