(Komentar je bil objavljen v dnevniku Večer 29. decembra 2022)
Leto 2022 zaključujemo rdeče. Do 23.decembra je delniški indeks MSCI AC World izgubil nekaj manj kot 14 odstotkov, merjeno v evrih, vendar je to posledica močnega ameriškega dolarja, ki je omilil upade za evropske vlagatelje. V ameriških dolarjih so bili ti upadi mnogo bolj občutni in so skozi leto znašali tudi več kot 20 odstotkov. Še slabše so jo odnesle obveznice, ki so izgubile več kot 16 odstotkov.
Centralne banke se z agresivnimi dvigi obrestnih mer bojujejo proti najvišji inflaciji zadnjih 40 let, posledica tega pa je medvedji trend na borzah. Vojna v Ukrajini, ki ji še ni videti konca, je botrovala energetskemu šoku, največje posledice pa občuti ravno Evropa, ki je na robu recesije. Pok nepremičninskega balona in neusmiljena ničelna toleranca do covida sta močno upočasnili gospodarsko rast Kitajske in s tem vplivali tudi na upočasnjevanje globalne gospodarske rasti. Pretreslo je tudi trge alternativnih naložb. Nedavni stečaj platforme FTX je še enkrat več pokazal, da so kriptovalute izjemno špekulativen instrument.
Nagel cikel dvigovanja obrestnih mer je res boleč, vendar po drugi strani prinaša bolj ugodna izhodišča za naprej. Vrednotenja delnic so se občutno znižala. Pa vendar si ne moremo obetati, da jim je zdaj odprta prosta pot navzgor. Ključno za nadaljnje gibanje delnic bo, kaj se bo v letu 2023 zgodilo z inflacijo. Ob hitrem upadu inflacije bi lahko centralne banke ustavile dvige obrestnih mer in to bi bil močan pozitiven signal za delnice. V primeru, da nastopi recesija, pa bo pomembno tudi, kakšen bo upad dobičkov podjetij. Pričakujemo še eno zahtevno leto in ključno vprašanje je ali smo v tem medvedjem trendu že dosegli dno in ali nas čaka še več bolečine. Zgodovina indeksa S&P 500 kaže, da je povprečni padec znašal 34 odstotkov in trajal 14 mesecev. Od vrha do dna v oktobru smo nižje za dobrih 25 odstotkov, medved pa vztraja že 10 mesecev. S tega vidika je trenutni medved videti manj boleč.
Po letih realno negativnih donosov obveznic njihovi donosi postajajo bolj spodobni. V ZDA so donosi 10-letne državne obveznice že krepko presegli dividendno donosnost delnic. Njihova privlačnost se povečuje in vračajo se kot dobrodošla zaščita v razpršenem portfelju v primeru recesije. Standardni portfelj 60/40 (delnice/obveznice) bo v prihodnje spet upravičil svojo vlogo.
Glede na dogodke v 2022 bi pričakovali, da bodo evropske delnice močno zaostale za ameriškimi, vendar donos v EUR, -14,8 odstotka za ZDA in -12,7 odstotka za Evropo, kaže relativno odpornost evropskih trgov. Večje upade med ključnimi trgi so doživele kitajske delnice, ki so za dobrih 19 odstotkov niže. Z vidika vrednotenj so znova bolj privlačne delnice zunaj ZDA. Za evropske delnice je bil pozitiven umik ukrepov za preprečevanje širjenja covida-19 na Kitajskem, saj je evropsko gospodarstvo bolj izpostavljeno do Kitajske. Čeprav vlagatelji zahtevajo višjo premijo za tveganje za kitajske delnice, te ostajajo del globalnih portfeljev. Nizka vrednotenja in odpiranje gospodarstva zaradi odprave covid omejitev obetajo pozitivno leto. Zaradi tveganja recesije bo pravi trenutek za povečanje izpostavljenosti regijam zunaj ZDA verjetno prišel enkrat v letu 2023.
V letu 2023 bomo nihali med pozitivnim sentimentom zaradi hitro upadajoče inflacije in negativnim kot posledico recesije ter upada dobičkov zaradi nje. To napoveduje še eno volatilno leto, v katerem obstaja možnost, da bodo delnice znova testirale dno, doseženo v oktobru 2022. Vsak tak ponoven upad pa ponuja odlično nakupno priložnost.
Za konec vam želim zdravo, uspešno in radosti polno leto ter obilje dobrih investicijskih priložnosti.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: