Mini bančna kriza namesto nižjih cen | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, specialist za upravljanje
Damjan Kovačič, specialist za upravljanje
Datum objave
Dne  22.03.2023

Njena posledica bo, da bo ameriški Federal Reserve upočasnil zviševanje obrestnih mer

 
Na finančnih trgih smo se nepričakovano znašli sredi mini finančne krize, ki jo zaznamujeta bliskoviti kolaps banke Silicon Valley Bank in reševanje sistemsko bistveno bolj pomembne banke Credit Suisse. »Nesrečna« švicarska bančna ustanova te dni plačuje najvišjo ceno za večletno serijo neizsiljenih napak, škandalov, finančnih izgub in neverjetne malomarnosti pri upravljanju s tveganji.

Priznam, da se ne spomnim, kdaj so bili finančni trgi nazadnje tako močno pod udarom negativnih naslovnic in informacij, ki niso povezane z dilemami centralnih bank v boju proti inflaciji. Centralne banke so bile namreč do te nepričakovane mini finančne panike nezdravo obsedena z trgom dela in inflacijo ter načrtno osredotočene na (napačne?) sočasne in zapoznele kazalnike gospodarskega cikla.
 

Finančne krize kot strela z jasnega

V zadnjih tednih je bilo najpomembnejše vprašanje, kdaj bo agresivna protiinflacijska terapija vendarle prijela ter končno sprožila močnejši odziv na trgu dela in znamenja resnejšega gospodarskega zastoja. Namesto dobrodošlih nižjih obrestnih mer in cen energentov se je nepričakovano sprožil plaz mini bančne krize, ki je delno posledica vztrajnega dvigovanja obrestnih mer in likvidnostne shujševalne diete.

Po mojem mnenju bistvo omenjene situacije najbolj natančno zadene slavni Warren Buffet, ki pravi, »da bomo odkrili, kdo je plaval gol, šele ko se bo s trgov umaknila plima (likvidnost)«. Iz številnih preteklih epizod, kjer so nastale podobne bančne in finančne krize, lahko za nazaj zlahka identificiramo nastavke kriz, njihove napovedovanje v realnem času pa je misija nemogoče. Finančne krize namreč udarijo v trge naključno, kot strela z jasnega, v skladu z opisom ameriškega pisatelja Johna Greena, katerega literarni junak se je »zaljubil tako, kot se zazibamo v spanec: počasi, nato pa nenadoma naenkrat.«

Naše mnenje je, da propad SVB in reševanje Credit Suisse ne predstavljata omembe vredne nevarnosti za potencialno sistemsko krizo finančnega sistema. Ta je postal od velike finančne krize (2007-2009) in evrske krize (2012) objektivno bistveno manj tvegan in bolj odporen za šoke, pa tudi delež finančnega sektorja se je od leta 2007 skrčil za tretjino, z 21 na 14 odstotkov. Na podlagi stresnih testov EU lahko ugotovimo, da bi danes banke brez večjih težav ostale solventne, tudi če bi kolektivno utrpele dvakrat večji kapitalski šok kot v času koronakrize.
 

Šok prehodne narave

Prvo in daleč najpomembnejše sporočilo za kapitalske trge je, da so tovrstni bančni šoki in mini panike naključni in prehodne narave. Brez dvoma pa je najpomembnejša posledica ta, da bo ameriški Fed prenehal z bistveno bolj nevarnim pretiravanjem pri zaostrovanju denarne politike. Če so trgi v ponedeljek z več kot 80-odstotno verjetnostjo pričakovali, da bo prišlo marca do dviga temeljne obrestne mere za 0,5 odstotkov, se je ta verjetnost čez noč znižala na nič, najbolj verjetna septembrska OM pa je čez noč strmoglavila z rekordnih 5,75 na današnjih 4,75 odstotka.

Ko analiziramo statistične donose na delniških trgih, opazimo, da kadar so se delnice začele pobirati po medvedjem trgu, so po več kot 20-odstotnem padcu v več kot štirih tednih presegle 200-dnevno drseče povprečje. Ameriške delnice so v 12 mesecih v vseh 12 primerih po 1945 dosegle pozitivne donose, ki so v povprečju znašali 20 odstotkov. V zadnjih 30 letih se je to zgodilo julija 2020, avgusta 2009 in maja 2003, vsi trije signali pa so predstavljali odlično nakupno priložnost.

MSCI AC World (v EUR z vključenimi dividendami)


Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar, 20. marca 2023.
  
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.