Evropskim vlagateljem močan evro greni rast delnic | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Damjan Kovačič, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  05.02.2018 23:59

Petnajst zaporednih mesecev pozitivnih donosov ameriških delnic, 40-odstotna rast od zadnje večje korekcije

 
Na svetovnih borzah se še naprej nadaljuje zgodovinska sinhrona rast delnic, ki pa je nekoliko skrita očem evropskih investitorjev. To je posledica strme rasti evra, ki je od lani zrasel z 1,05 na 1,25 dolarja. Bikovski trgi so kot plima, ki dviguje vse ladje v pristanišču in skrbi za dobro razpoloženje med vlagatelji, gospodarstveniki in politiki. Posebej evforičen in razposajen je ameriški predsednik Donald Trump, ki je pred volitvami obljubljal Američanom, da bodo pod njegovim vodstvom zmagovali tako zelo močno, da bodo utrujeni in naveličani od zmagovanja. Če vizualno, tehnično ali statistično primerjamo gibanje rasti delniških trgov z zgodovinskimi trendi, nam zelo hitro postane jasno, da imamo opravka z mogočnim pozitivnim trendom. Ponovimo nekatere zunanje znake velikega bikovskega trga: petnajst zaporednih mesecev pozitivnih donosov ameriških delnic, 40-odstotna rast delnic od zadnje večje korekcije tečajev (v tem času 580 trgovalnih dni brez 5-odstotnega negativnega popravka in rekordnih 450 dni brez 3-odstotnega popravka trga).

Kako močna in premočrtna pa je aktualna rast svetovnih delniških trgov, če jo analiziramo v dolgoletnem zgodovinskem kontekstu?
Če vzamemo za primerjavo zanimiv tehnični indikator trenda ADX, ki niha med 0 in 100, ugotovimo, da je aktualni trend rasti po tem kriteriju dejansko najmočnejši v zgodovini. Povprečni kazalnik smeri gibanja (ADX) najstarejšega delniškega indeksa Dow Jones je namreč konec januarja na tedenski ravni dosegel vrtoglavo visoko vrednost 70, kar je absolutni zgodovinski rekord. Običajno velja, da ADX označuje močan trend pri vrednostih nad 30, kjer trgi preživijo okoli četrtino vsega časa, vse vrednosti nad 50 pa so izjemno redke in jih povezujemo z zgodovinski ekstremi. Kazalnik smeri trenda ADX je na primer na tedenski ravni presegel vrednost 50 samo desetkrat v svoji zgodovini, prejšnjo rekordno znamko pa je zadnjič dosegel v letih 2008 in 1986 pri vrednosti 56 (vir: Dana Lyons).

»Januarski barometer« pravi, da si lahko po dobrem začetku koledarskega leta v mesecu januarju na trgih pregovorno in statistično obetamo še eno pozitivno leto rasti s povprečnimi donosi delnic okoli 13 %. Bralcem prepuščam oceno, ali januarski barometer z leti morda ne izgublja svoje zanesljivosti, glede na to, da so v zadnjih 11 letih ameriške delnice januarja padle šestkrat, delniški tečaji pa so končali v rdečih številkah samo dvakrat.

Začetek leta 2018 si bomo zapomnili po nepričakovano visoki rasti dobičkov ameriških podjetij, ki jih poganja kombinacija nižjih davkov, padajočega dolarja in višjih cen nafte. Od konca leta so optimistični analitiki dvignili letošnja pričakovanja rasti dobičkov na delnico (EPS) z 12 na 16 %, kar je po podatkih FactSet največja revizija v zadnjih dvajsetih letih.


Vir: Bloomberg.

Prav tako kaže, da se bo tudi v letu 2018 nadaljeval razcvet na ameriškem nepremičninskem trgu, saj so cene v 20 največjih mestnih območjih v zadnjem letu zrasle za 6,4 %, tržna zaloga enodružinskih stanovanj in hiš pa padla na samo 3,8-kratnik mesečne prodaje, kar je najnižja vrednost od leta 1982, ko so začeli spremljati to pomembno statistiko. Zdrav in dobro delujoč nepremičninski trg je prvi in osnovni predpogoj za zdravo gospodarsko rast. Če smo se kaj naučili iz zadnje velike finančne krize je to, da veliki kreditni baloni in uničujoči finančne krize izvirajo iz kreditnih ekscesov, ki so povezani z nepremičninskimi trgi.



Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar 5. februarja 2018. 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.