Po turobnem letu na delniških trgih, še posebej zadnjem četrtletju, ki je bilo najslabše od znamenitega leta 1930, se je povprečnemu opazovalcu zdelo, kot da se ponavlja zgodba o finančni krizi izpred desetih let. Vlagatelji so postali nemirni in skoraj panično prodajali delnice, ker so menili, da se ekonomske in politične težave kopičijo po vsem svetu. Kot se to pogosto dogaja na delniških trgih, ko trgi pretiravajo v neko smer, menim, da je tudi tokrat skrb o pretirani upočasnitvi gospodarske rasti odveč.
Agencije, ki spremljajo tekoče raziskave, in ankete pravijo, da gospodarstvo ni tako slabo, kot so kazali borzni trgi. Če pogledamo gibanje ameriškega BDP v zadnjih četrtletjih vidimo, da se je v drugem in tretjem četrtletju povečal s 3,8-odstotno povprečno letno hitrostjo, kar je za razvite ekonomije neobičajno veliko – in seveda ni verjetno, da bi takšna stopnja trajala večno. Ekonomski in finančni pogoji so se v zadnjem četrtletju močno zaostrili, kar je neizogibno vplivalo na rast. Glede na padanje borznih tečajev je presenetljivo, da gospodarstvo ni oslabelo bolj.
Po mnenju New York Fed kaže na rast BDP 2,5 % v zadnjem četrtletju leta 2018 in 2,1-odstotno rast v prvem četrtletju 2019. Oboje je še vedno nad dolgoročno oceno ameriške centralne banke, ki ima mejo pri 1,9-odstotni rasti BDP. Večina upočasnitve se je nanašala na proizvodni sektor, ki po zadnjih podatkih spet kaže povečana aktivnost. Zadnja raziskava Philadelphia Fed, kjer merijo nova naročila v proizvodnji, dosega najvišjo vrednost od julija lani.
Število brezposelnih, ki so podali zahtevke za nadomestilo ('jobless claims') je eden od boljših kazalnikov gospodarstva, saj so o tem poroča redno, vsak četrtek, in so tudi izjemno natančni, saj ljudje običajno brez zadržkov gredo na urad za brezposelnost, da prejmejo nadomestilo za brezposelnost. Če bi gospodarstvo vstopalo v recesijo, bi se število zahtev za nadomestila povečevalo. Po zadnjih podatkih pa tega ni zaznati, saj so zahtevki med najnižjimi v zadnjih 50 letih in njihovo število v drugem tednu leta 2019 dosega le 213.000.
Zanimiv je tudi podatek o kreditni aktivnosti ameriškega gospodarstva. Čeprav se ji pogosto posveča premalo pozornosti, je raziskava SLOS ena izmed najbolj uporabnih v prihodnost usmerjenih raziskav za vlagatelje. Z bančnim sistemom, ki služi kot živčni sistem gospodarstva, je zdravo posojanje ključno za gospodarsko rast. Se spomnite, kaj se je zgodilo leta 2008, ko so kreditne pogoje zamrznili? Imeli smo eno najhujših finančnih kriz v zgodovini. Zadolženost Američanov, ki so se v zadnjem desetletju močno razdolžili, ni zaskrbljujoča. Obenem je zmožnost servisiranja dolgov gospodinjstev še vedno najvišja v zadnjih 20 letih, zato so tudi banke pripravljene nadaljevati s posojanjem denarja, kar je dobra indikacija za nadaljevanje rasti BDP.
Po vsem skupaj, če damo kaj na stare izreke, kot je ta, da 'borzni bik, ne umre od starosti, ampak od odločitev centralne banke', je treba upoštevati, da lahko bolj umirjajoča politika ameriškega Fed v letošnjem letu znova vdihne življenje v starajočega bika.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: