Kar dolgo časa je preteklo, da smo doživeli sunkovit padec na svetovnih borzah, kot smo ga videli pretekli teden. Praktično vsi pomembnejši svetovni borzni trgi so od vrha, ki se je oblikoval ob koncu januarja, padli za več kot 10 %, kar po definiciji že lahko uvrščamo kot korekcijo.
Za razliko od preteklih korekcij je ta bila dokaj nenavadna, saj je slonela na strahu pred prevelikimi rastmi, ne pa skrbi, da rasti ne bo dovolj.
Zadnji popravek pred tem je bil februarja 2016, ko so se delniški indeksi znižali tudi do 15 %. Zgodil se je, ko so vlagatelji obupali nad kitajsko gospodarsko rastjo, ki bi se naj preveč upočasnila. To se je kasneje izkazalo za lažni alarm.
Tokrat pa so gospodarski podatki po vsem svetu močni, svetovni BDP bi naj v letu 2018 po besedah mednarodnega denarnega sklada zrastel za 3,9 %, podjetja objavljajo dobre poslovne rezultate in dajejo optimistične smernice za naprej. Nikjer ni videti, da bi kaj dišalo po recesiji, kar je običajno glavno gonilo večjih padcev na delniških trgih.
Seveda lahko navedemo številne razloge za popravek, od precenjenosti do pre-nakupljenosti trga, pa do tega, da so vlagatelji napačno ocenili inflacijo in kako bo to vplivalo na obvezniški trg. Kot po navadi resnice, zakaj so padli trgi, verjetno ne ve nihče. Ve pa se, da je preveč trgovcev stavilo, da bo trg ostal miren in da bo to trajalo večno. Ameriški indeks, ki ima najdaljšo zgodovino trgovanja, je namreč kar 404 dni zaključil brez 5-odstotnega padca od prejšnjega vrha, kar je najdaljša serija v borzni zgodovini.
Torej, korekcija je tu in dobra stvar je, da so vrednotenja delnic cenejša kot pred nekaj tedni. Če smo še pred časom govorili, da so vrednotenja ameriških delnic v povprečju med najdražjimi, so se po zadnjih poslovnih objavah ameriških podjetij in padcih delnic ta razmerja spremenila. Pričakovana rast dobička na delnico osrednjega indeksa S&P 500 bi naj v letu 2018 poskočila za 17 % iz 132,40 USD ob koncu leta 2017 na kar 156,88 USD, medtem ko se za leto 2019 pričakuje nadaljnja 10-odstotna rast na 172,70 USD na delnico. S tem se je popularen kazalnik, pričakovani P/E, ki je še ob koncu januarja znašal skoraj 18,5, znižal pod 17-kratnik, kar je najnižje v zadnjem letu.
Če upoštevamo, da je na borznem trgu povsem običajno, da doživimo vsaj en popravek na leto, in čeprav ne vemo, kakšne bodo cene delnic naslednji teden ali mesec, vseeno smatramo, da je tokratni padec nakupna priložnost za delnice. Gospodarstva po vsem svetu so v odličnem stanju, kar se bo odražalo na prihodkih in dobičkih podjetij, to pa bo poganjalo borze tudi v prihodnje.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: