Če so lokacije naftnih nahajališč definirale geopolitično dogajanje preteklih desetletij, so danes v središču pozornosti najbolj napredni polprevodniki, čipi. Pandemija covid-19 je razkrila ranljivost globalne dobavne verige polprevodnikov, ki je posebej očitna pri najbolj naprednih čipih, katerih proizvodnjo v celoti obvladuje tajvanski gigant Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).
Dominacija TSMC povzroča ranljivost globalni ekonomiji, še posebej ZDA, ki so že od iznajdbe čipa v Silicijevi dolini pred več kot šestdesetimi leti v samem vrhu tehnološkega razvoja. Delež čipov, proizvedenih v ZDA, je upadel s 37 odstotkov v letu 1990 na 12 odstotkov v letu 2020. Delež Kitajske je v istem obdobju zrasel z 0 odstotkov na 15 odstotkov. Tajvan in Južna Koreja sta vodilni z več kot 20 odstotkov vsaka. ZDA želijo ta trend selitve proizvodnje obrniti s programi pomoči. Dnevi globalizacije v iskanju maksimizacije dobičkov so mimo. Zagotoviti si nemoteno oskrbo s najnaprednejšimi čipi postaja največja prioriteta, še posebej na poti v obdobje umetne inteligence.
Celoten ekosistem polprevodnikov, od oblikovanja, orodij, potrebnih za izdelavo, do proizvodnje, obvladuje peščica držav - z ZDA na čelu. Med njimi so ameriški zavezniki Tajvan, Južna Koreja, Japonska in Nizozemska. Če smo bolj konkretni, v osrčju zgodbe o polprevodnikih sta ključni podjetji tajvanski TSMC in nizozemski ASML. TSMC obvladuje proizvodnjo z litografskimi napravami z ekstremnim ultravijoličnim sevanjem (EUV), ki jih proizvaja ASML. EUV je ključno za proizvodnjo najnaprednejših čipov in ASML je vodilno in dejansko edino podjetje na svetu, ki te naprave proizvaja. Kitajska podjetja, kot so Huawei, Alibaba in Tencent, so popolnoma odvisna od njihovih dobav.
Čeprav je Kitajska v zadnjih desetletjih presenetila svet s hitrim razvojem in je danes druga največja gospodarska in vojaška sila na svetu, jim v industriji polprevodnikov ni uspel takšen preboj. Prevzela je vodilno vlogo na področjih, kot so baterije za električna vozila, sončni paneli in 5G-telekomunikacijska oprema, a ostaja največji uvoznik polprevodnikov na svetu, kar je obenem njena glavna šibka točka. Kitajsko od Tajvana ločuje le 160 km široka morska ožina. Glede na to, da ima Xi Jinping za največji cilj znova združiti Tajvan s celinsko Kitajsko, je razumljivo, zakaj je v zadnjih letih v ameriški politiki znova toliko poudarka na gospodarskih odnosih s Kitajsko, še posebej na področju najbolj naprednih tehnologij.
ZDA kljub pomanjkanju domačih proizvodnih zmogljivosti za najnaprednejše čipe skupaj s svojimi zavezniki še vedno drži vse karte v rokah. Glede na kompleksnost polprevodniške industrije in njenih dobavnih verig ter ogromnih naporov, ki jih ZDA vlagajo v vrnitev dela proizvodnje domov, ni pričakovati, da bi Kitajska v bližnji prihodnosti ogrozila vodilno vlogo ZDA na tem področju. Da je tako, nakazuje tudi pogled na 10 največ vrednih podjetij na področju polprevodnikov. Poleg omenjenih TSMC in ASML najdemo med njimi 7 ameriških gigantov in južnokorejskega velikana Samsung. Kitajskih podjetij za zdaj ni med njimi.
Komentar je bil objavljen v dnevniku Večer 14. julija 2023.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: