Najpomembnejši ameriški delniški indeksi so po sedmih mesecih znova dosegli nove najvišje vrednosti vseh časov in se v povprečju dvakrat više kot na vrhu leta 2007, neustavljive tehnološke delnice pa so celo štirikrat dražje, kot so bile na vrhu zadnjega borznega cikla. Medtem ko sta se na ameriških trgih cedila med in mleko, so potegnili kratko vlagatelji na borzah zunaj Združenih držav Amerike, saj so dolarski cenovni indeksi v Evropi, na Kitajskem in državah v razvoju še vedno za okoli 20 odstotkov nižje, kot so bili leta 2007.
Ob analizi glavnih značilnosti letošnje vertikalne rasti na delniških trgih je najbolj nenavadno, kako bliskovito hitro so se umirila izjemno močna dnevna nihanja, ki so zaznamovala lanski rdeči december. Indeks volatilnosti VIX je namreč v 80 trgovalnih dneh strmoglavil s 35 na 13 oziroma za več kot 60 odstotkov. Z drugimi besedami to pomeni, da so udeleženci na trgih v začetku leta pričakovali, da bodo ameriške delnice v 30 dneh zrasle ali padle za skoraj 10 odstotkov, medtem ko danes pričakujejo, da bodo prihodnji mesec zrasle ali padle za samo 3,8 odstotka. Morda še bolj fascinanten je podatek, da letos največja negativna nihanja delnic ne presegajo 2,5 odstotka, kar se je zgodilo prvič v 90-letni zgodovini indeksa S&P 500.

Vir: Bloomberg.
Kot opazovalcu dogajanja se mi zdi posebej zanimivo, da so delniški trgi tako hitro vstali iz pepela, kljub temu da se globalna makroekonomska slika v tem času ni bistveno izboljšala, hkrati pa so se nadaljevali visoki odlivi sredstev iz delniških skladov. Ekonomisti še naprej vztrajno znižujejo napovedi pričakovane gospodarske rasti, finančni analitiki so od začetka leta oklestili napoved rasti globalnih dobičkov s sedem na pet odstotkov, pa tudi makroekonomske objave so z izjemo Kitajske večinoma nekoliko slabše od pričakovanj.
Na Citijevem semaforju medvedjih trgov utripajo z rdečo lučjo in opozarjajo na nevarnost samo štirje od osemnajstih znanilcev borznih pretresov, med katerimi je treba na novo izpostaviti negativno krivuljo donosnosti obveznic v ZDA, prav tako imamo opravka s ciklično visokimi dobički podjetij in povišanimi kreditnimi pribitki.
Za orientacijo si poglejmo, kakšni so bili v preteklosti donosi ameriških delnic, kadar so delnice zabeležile rast v vseh prvih štirih mesecih leta, hkrati pa so aprila dosegle nove najvišje vrednosti vseh časov. Po podatkih finančnega analitika Steva Deppeja so bili v preostanku leta donosi delnic pozitivni v vseh petnajstih primerih po drugi svetovni vojni, delnice pa so v povprečju pridobile kar 11 odstotkov vrednosti.
Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar 29. aprila 2019