Samo (še) pet odstotkov pod vrhom | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Damjan Kovačič, specialist za upravljanje
Damjan Kovačič, specialist za upravljanje
Datum objave
Dne  28.06.2023 07:00

Delnice so se podražile do tečajev, ki jih niso pričakovali niti največji optimisti

 
Če bi z enim stavkom opisali dogajanje na borzah v prvi polovici leta, bi lahko rekli, da so delniški trgi še enkrat popolnoma osmešili stratege na Wall Streetu. Namesto vseprisotnega strahu pred najbolj pričakovano (ne)recesijo v zgodovini in razprodajo delnic se je zgodil salto mortale s skoraj desetodstotno rastjo svetovnih delnic.

Neverjetno so eksplodirale tehnološke delnice, ki so letos v evrih pridobile več kot 30 odstotkov, česar, roko na srce, nismo pričakovali niti najbolj nepoboljšljivi optimisti. Globalne delnice so tako od vrha zadnjega bikovskega trga v začetku januarja 2022 v evrih nižje za samo še pet odstotkov, v dolarjih pa za manj kot osem odstotkov.



 

Veliki vlagatelji ne tvegajo

Zanimivo je, da institucionalni investitorji še naprej vztrajajo trmasto vkopani na svojih defenzivnih pozicijah. Goldman Sachs je v nedavni anketi 900 institucionalnih strank vprašal, koliko so pripravljene tvegati na finančnih trgih. Osebno sem presenečen, ker se skoraj 60 odstotkov vprašanih ne premakne iz medvedjega tabora, prav tako pa večina še vedno pričakuje recesijo.

Podobno nepripravljenost na prevzemanje tveganja kaže tradicionalna anketa Bank of America med globalnimi upravljavci skladov, ki ostajajo najbolj izpostavljeni do obveznic, denarja in defenzivnih sektorjev, najbolj podpovprečno pa so izpostavljeni do delnic, nepremičninskega sektorja in ameriških naložb.

V zadnjem času se je v medijih pa tudi v akademski javnosti znova razplamtela histerija o tako imenovani dedolarizaciji oziroma o tem, da bo v časih geopolitičnega rivalstva in deglobalizacije ameriški dolar izgubil status dominantne valute. Ameriški dolar namreč ostaja po vseh merilih daleč najpomembnejša svetovna valuta z okoli 60-odstotnim deležem v deviznih rezervah centralnih bank, 40-odstotnim deležem v svetovni trgovini in 90-odstotnim deležem v deviznih transakcijah.
 

»Smrti dolarja« ne bo

Če parafraziram Marka Twaina, lahko rečemo, da so govorice o smrti dolarja močno pretirane in jih razširjajo predvsem razni teoretiki zarot in tisti, ki ne poznajo prave narave denarja, mednarodnih kapitalskih trgov, dolga in trgovinskih tokov.

Ameriški dolar kljub svojim pomanjkljivostim ostaja temeljni kamen svetovnega finančnega sistema. Kdo ga lahko nadomesti, kakšna je alternativa? Kam lahko parkirajo svoj denar proizvajalci nafte, surovin ali svetovni izvozniki? Združene države ostajajo gospodarska in vojaška velesila številka ena, ponujajo stabilnost in vladavino prava, so energetsko samozadostne z največjimi kapitalskimi centri s 60 odstotki delniškega premoženja, z najglobljim in daleč najbolj likvidnim trgom državnih obveznic, hkrati pa so središče tehnoloških inovacij in tveganega kapitala.

Kakšna bi lahko bila alternativa ZDA in dolarju? Po odhodu Velike Britanije oslabljena in razdrobljena Evropa? Evropa z evrom in s čudaško nepolitično monetarno unijo, ki ne more poskrbeti niti za obrambno varnost in energetsko neodvisnost svojih prebivalcev? Ali Kitajska, ki se bo zaradi demografskih trendov prej postarala kot obogatela, geografsko prikrajšana in surovinsko odvisna, kjer s trdo roko vlada avtoritativni režim komunistične partije in kjer seveda ni ne duha ne sluha o vladavini prava, prostem pretoku kapitala in konvertibilnosti valute?

Kakorkoli že, pred našimi očmi se znova odvija slavna borzna krilatica Johna Templetona, ki pravi, da se bikovski trgi rodijo v času pesimizma, rastejo v času skepticizma, dozorijo v času optimizma in umrejo v evforiji.


Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar, 26. junija 2023. 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.