Največji dnevni padci cene nafte

Vir: FactSet.
Razprodaja je posledica propadlega dogovora članic skupine OPEC+ na zasedanju na Dunaju o dodatnem zmanjšanju proizvodnje. Na njem se Rusija ni strinjala s predlogom Savdske Arabije, da se proizvodnja oklesti še za dodatnih 1,5 milijonov sodčkov nafte na dan.
Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC) in njeni zavezniki pod vodstvom Rusije so že v letu 2019 dvakrat manjšali ponudbo, v januarju za 1,2 milijona sodčkov, konec leta pa za dodatnih 0,5 milijona sodčkov. V zadnjih letih, odkar se predvsem ameriška proizvodnja strmo dviga in dosega rekordne vrednosti, na naftnem trgu vlada presežna ponudba, kar je seveda pomenilo pritisk na cene.
Naftni spor se dogaja ravno v času, ko se svet vrti okoli koronavisa. Zaradi njegovega širjenja naj bi svetovno povpraševanje po nafti letos predvidoma upadlo prvič po letu 2009. Samo v februarju je povpraševanje upadlo za 4,6 milijona sodčkov na dan, največ zaradi karantene Kitajcev, ne vemo pa, kakšen bo vpliv v preostalem svetu, kjer se vrhunec izbruha pričakuje v naslednjih tednih. Zaradi 'korona šoka' in nadaljevanja cenovne vojne bi se po mnenju analitikov cena nafte v naslednjem obdobju gibala med 30 in 40 USD, kar bi močno obremenilo gospodarstvo in javne finance držav, ki črpajo nafte. V običajnih časih bi bil neto učinek na svetovno gospodarstvo še vedno pozitiven, saj nižje cene goriv povečujejo povpraševanje potrošnikov, ki se običajno veselijo takšnega darila. Toda tokratni izbruh koronavirusa ponuja malo upanja, da bodo potrošniki, ki bodo privarčevali na bencinskih črpalkah, hiteli z potrošnjo drugje.
Zato se marsikomu zdi skrajno neodgovorno, da se spor dogaja v času, ko se svet sooča z velikim izzivom v boju zaustavitve koronavirusa. Zlasti šibkejše države proizvajalk nafte, kot npr. Iran, se bodo v času nižjih prihodkov za državno blagajno težje spopadali z obolelimi.