Fed je na zadnjem zasedanju v septembru ponovno dvignil obrestno mero z namenom, da zajezi najvišjo inflacijo po letu 1980. Informacijska tehnologija spada med sektorje, ki so na spremembo obrestne mere bolj občutljivi. Tehnološki indeks Nasdaq je v letošnjem letu do konca septembra, merjeno v ameriških dolarjih, izgubil dobrih 32 odstotkov - merjeno v evrih pa zaradi močnega dolarja občutno manj, 21,4 odstotka. Med t.i. FAANGM delnicami izstopata Netflix in Meta (prej Facebook), ki sta od začetka leta izgubila okoli 60 odstotkov svoje vrednosti, Microsoft, Google in Amazon so izgubili med 30 in 34 odstotki, Apple pa dobrih 20 odstotkov, merjeno v ameriških dolarjih. Ob tolikšnih padcih se poraja vprašanje, ali morda postaja sektor privlačna nakupna priložnost.
V tem trenutku se zdi investiranje v tehnološke delnice podobno lovljenju padajočega noža. Skladno z rekom Ne bojuj se proti Fedu je veliko investitorjev zmanjšalo izpostavljenost nasproti tehnološkim delnicam. Dve četrtletji negativne gospodarske rasti v ZDA, najhitrejše zaostrovanje monetarne politike v zadnjih štirih desetletjih, strah pred recesijo, upočasnjevanje povpraševanja potrošnikov po blagu in vztrajna inflacija so vplivali na sentiment in napovedi analitikov, ki so podali najbolj pesimistične napovedi dobičkov za tretje in četrto četrtletje tega leta po drugem četrtletju 2020. Analitiki pričakujejo, da bodo v sektorju informacijske tehnologije dobički na delnico v tretjem četrtletju nižji za 9,1 odstotka, več, kot je pričakovani padec dobička na delnico za indeks S&P 500 (-6,6 odstotka).
Zanimivo je, da vsa podjetja niso tako pesimistična v svojih napovedih. Alphabet, lastnik največjega spletnega brskalnika Google, po dveh četrtletjih negativne rasti dobička v tretjem pričakuje 14 odstotkov višji dobiček, v zadnjem četrtletju pa 10 odstotkov višjega. Pozitivno rast dobička v naslednjih dveh četrtletjih pričakujeta tudi Apple in Microsoft. Prav nasprotno napovedujeta družbi Meta in Netflix, v naslednjih dveh kvartalih naj bi njuni dobički še naprej drseli.
Obeti za rast prihodnjih dobičkov so dobra popotnica, vendar je rast vrednosti delnice lahko omejena, če so vrednotenja visoka. Vrednotenja delnic Appla, Microsofta in Amazona so še na dolgoročnih povprečjih ali nad njimi, medtem ko so vrednotenja Alphabeta najnižja v zadnjih sedmih letih. Na zelo nizkih nivojih so tudi vrednotenja Netflixa in družbe Meta, ki odsevajo nižja pričakovanja. Da bi postala zanimiva, bo potreben preobrat v poslovanju.
Enormna rast dobičkov v času pandemije je bila veter v krila tehnoloških delnic, visoka utež sektorja pa je pripomogla tudi k visoki donosnosti celotnega indeksa S&P 500. Prihodnja gospodarska rast je bolj negotova in v veliki meri odvisna od tega, kako visoko in kako dolgo bo Fed primoran dvigovati obrestne mere, da ukroti inflacijo. V tako volatilnem okolju je pomembno ločiti zrnje od plev. Vsa pozornost bo namenjena dobičkom. Delnice, ki v naslednjih četrtletjih pričakovanj ne bodo dosegle, bo trg še dodatno kaznoval in lahko smo priča novemu dnu. Investitorji, ki kupujejo delnice ob največjih padcih na borzi, lahko sicer na dolgi rok ustvarijo nadpovprečne donose, vendar je ključnega pomena, da izbirajo preudarno in ne zanemarijo fundamentalnih kazalnikov.
Objavljeno v dnevniku Večer 6. oktobra 2022
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: