Ameriški delniški indeks S&P 500 je tako v zadnjih 15 dneh pridobil več kot 27 % vrednosti, kar pomeni, da se lahko eksplozivni medvedji reli postavi ob bok tistim v času velikih borznih zlomov.
Naftna vojna je končana
Med velikonočnimi prazniki sta Savdska Arabija in Rusija končali skoraj mesec in pol trajajočo naftno vojno. Sklenili sta dogovor o največjem znižanju črpanja nafte v zgodovini.Skupaj z drugimi članicami bo OPEC v mesecih maju in juniju zmanjšal proizvodnjo za 9,7 milijona sodčkov na dan, kar ustreza približno desetini dnevne svetovne oskrbe z nafto, za stabilizacijo naftnega trga pa bodo nadaljevali z manjšimi redukcijami črpanja vse do aprila 2022.
Tokratno zmanjšanje proizvodnje nafte je približno dvakrat večje kot v času svetovne finančne krize leta 2008. A, kot zaenkrat kaže, tudi zgodovinski rez ne bo zadoščal za ustavitev padanja cen nafte, ki je v prvem četrtletju padla za neverjetnih 60 % in sredi marca dosegla 20 USD na sod (teksaška nafta).
Ukrepi, ki so jih napovedali OPEC in drugi, ne bodo mogli takoj uravnotežiti naftnega trga. Zniževanje prevelike oskrbe in zaveze držav, kot so Kitajska, Indija, Južna Koreja in ZDA, da bodo povečale nabavo za svoje strateške rezerve, bodo pomagali zapletenemu sistemu absorbirati najhujšo krizo, katere posledice za naftni trg kratkoročno ostajajo še vedno zelo negotove.
Kakšna so pričakovanja glede svetovnega gospodarstva
8. aprila smo dobili prvi vpogled, kakšen bo vpliv karanten na gospodarstvo. Francija je objavila, da je BDP v prvem četrtletju padel za 6 % (s karantenami so začeli šele sredi marca). Vsaka dva tedna karantene ji torej odneseta 1,5 % BDP na letni ravni.Mednarodni denarni sklad (IMF) je napovedal, da pandemija svetovno gospodarstvo potiska v največjo recesijo v zadnjih 100 letih, v kateri se bo globalno gospodarstvo skrčilo za tri odstotke. Že prihodnje leto pa sklad računa na okrevanje s 5,8-odstotno rastjo.
Optimizem na borzah
Marčevska raziskava Bank of America, Global Fund Manager Survey, kazalnik sentimenta med profesionalnimi / institucionalnimi investitorji, ki odločilno vplivajo na finančne trge, je pokazala ekstremni pesimizem med profesionalnimi investitorji. To je skladno s predpostavko, da smo 23. marca morda že dosegli dno medvedjega trga.Sedanji optimizem je posledica znakov, da je epidemija v Evropi in ZDA dosegla vrhunec ter da je pomoč s strani centralnih bank in vlad dovolj velika, da se bo večina podjetij in gospodinjstev uspešno soočila s krizo. Razmišljanje trgov gre v smeri, da gre pri tej krizi le za začasen upad BDP in povečano brezposelnost in da ne bo pustila dolgoročnih posledic na globalnem gospodarstvu.