Ko so lani novembra v OpenAI predstavili klepetalnik ChatGPT, je umetna inteligenca postala najbolj vroča tema na praktično vseh področjih, tudi na finančnih trgih, kjer so podjetja, ki so kakorkoli povezana z razvojem umetne inteligence, zelo iskano blago.
Zdaj že vsi vemo, da je ChatGPT najhitreje rastoča potrošniška aplikacija v zgodovini. V samo dveh mesecih je imel kar 100 milijonov uporabnikov. TikTok je potreboval devet mesecev, Instagram pa dve leti in pol, da sta dosegla ta mejnik. Umetna inteligenca pomeni naslednji večji tehnološki preskok človeštva, ki bo močno spremenil naš način življenja. Še zlasti bo to vidno na področju trga dela, kjer bo marsikateri poklic šel na smetišče zgodovine. Če se ozremo v preteklost, so te spremembe običajne. Še leta 1900 je bilo v ZDA v kmetijstvu zaposlenih 40 % vseh delovno aktivnih Američanov, danes le še 2 %.
Da bi lahko umetna inteligenca močno povečala produktivnost, kaže študija Erika Brynjolfssona, ki je ugotovil, da se je produktivnost zaposlenih v večjem računalniškem podjetju povečala za 14 %, ko so dobili dostop do generativnih orodij za umetno inteligenco. Pri BCA Research pa ocenjujejo, da bi lahko imel nadaljnji razvoj umetne inteligence podoben vpliv na rast, kot sta ga imeli kmetijska in industrijska revolucija. Obe sta pomenili skok v rasti BDP med 30- do 100-krat.
Na podlagi teh napovedi je med vlagatelji čutiti optimizem, ki smo ga nazadnje videli v času razvoja interneta v 90-ih letih prejšnjega stoletja. Z vidika vlagateljev so priložnosti neomejene. Med podjetji, ki so najvišje na radarju vlagateljev, je nedvomno bil v ospredju Microsoft, ki je tudi največji partner podjetja OpenAI in je doslej vanj investiral že 13 mrd USD. Njegovo tehnologijo so že vključili v iskalnik Bing in druga orodja, ki jih ponuja ta velikan. Imajo celo ambicije izpodriniti najbolj dominanten iskalnik na svetu, Google, kjer pa seveda ne sedijo križem rok in nedvomno bo tudi ta igral pomembno vlogo.
Pretekli teden je stopnja optimizma dosegla nov vrhunec, ko je podjetje Nvidia, ki je vodilno na področju polprevodnikov, predstavilo poslovne rezultate in svojo napoved glede prihodnosti, kar je močno preseglo vsa pričakovanja analitikov. Povpraševanje po proizvodih Nvidie za namene umetne inteligence je enostavno eksplodiralo. Delnica je v enem dnevu pridobila skoraj 30 %, letos pa že več kot 160. S tem je Nvidia postalo peto največje ameriško podjetje in se močno približalo vrednosti 1000 mrd USD. Evforija okrog umetne inteligence je tako povzročila, da je sektor tehnoloških podjetij letos pridobil že 30 % in je z naskokom najbolj donosen sektor.
Inflacija, strah pred recesijo, podnebne spremembe in geopolitika so se tako umaknili naslednjemu tehnološkemu skoku človeštva – umetni inteligenci. Glede na človeško naravo je pričakovati, da se evforija ne bo umirila, temveč pritegnila še dodatne vlagatelje. Strah pred tem, da bi kaj zamudili, je preprosto premočan. Kljub temu bi se bilo dobro spomniti, kako se je zaključila zgodba konec 90-ih let, ko smo bili priča tehnološkemu balonu. Zgodba okoli umetne inteligence bo še zanimiva. Tudi na finančnih trgih.
Komentar je bil objavljen v dnevniku Večer, 31. marca 2023.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: