Zanimiva delnica: Cheniere Energy | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Aleš Grbić, specialist za upravljanje
Aleš Grbić, specialist za upravljanje
Datum objave
Dne  31.08.2022

Utekočinjeni naftni plin je (in bo) dober posel

 
Cheniere Energy je največji proizvajalec utekočinjenega zemeljskega plina v Združenih državah Amerike ter drugi največji na svetu. Zemeljski plin kupujejo na severnoameriškem trgu, ga utekočinijo s hlajenjem na izredno nizkih temperaturah ter ponudijo strankam na svojih terminalih. Podjetje ima v lasti in upravlja dva terminala za utekočinjeni zemeljski plin, Sabine Pass v jugozahodni Louisiani v Mehiškem zalivu, katerega letna kapaciteta je 30 milijonov ton utekočinjenega plina, v Mehiškem zalivu, v južnem Teksasu pa ima v lasti tudi terminal Corpus Christi, z letno kapaciteto 15 milijonov ton utekočinjenega plina.

Večina presežnih kapacitet utekočinjenega zemeljskega plina bo prihajala ravno iz Teksasa. Cheniere Energy je na povišanje povpraševanja pripravljen z dodatnimi vlaki, za katere imajo ustrezna dovoljenja. Na drugi strani konkurenca nima teh dovoljenj, katerih pridobivanje lahko traja več let.
 

Vnaprej zagotovljena prodaja

Njihove izrazite konkurenčne prednosti izhajajo predvsem iz 20-letnih pogodb z različnimi kupci za 93 odstotkov celotne proizvodnje na terminalu Corpus Christi ter 88 odstotkov na terminalu Sabine Pass. Tako so v izrazito dobrem položaju, ko zaračunajo svojo maržo ne glede na ceno zemeljskega plina, v nasprotju s konkurenco, ki ima pogodbe vezane na ceno nafte.  Do zdaj nobena njihova pogodba ni bila izpodbijana.

Te pogodbe omogočajo družbi fiksno maržo v razponu med 2,25 in 3,50 USD na 1000 kubičnih čevljev (28,3 kubičnega metra). Ob tem jim pripada še spremenljiva marža v višini 115 odstotkov cene zemeljskega plina, določene glede na referenčno ceno »Henry Hub« - ta marža jim služi za pokrivanje stroškov pridobivanja zemeljskega plina ter upravljanja terminalov. Njihove izrazite konkurenčne prednosti potrjuje 23-odstotni donos na investirani kapital, kar je enkrat več od konkurence (Williams Companies Inc, Energy Transfer LP).
 

Priložnost je tudi Kitajska

Prihodnjih nekaj let bo imel Cheniere Energy kot izvoznik utekočinjenega zemeljskega plina zelo dober položaj na svetovnem trgu. Še posebno zdaj, ko se pričakuje občutno povečanje povpraševanja na Kitajskem, ki želi znižati izpuste CO2 in mora zato nadomeščati premog s čistejšimi energenti. Geopolitična situacija v svetu, predvsem vojna v Ukrajini, je še dodatno povečala povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu v Evropi, ki pa še nima ustrezne infrastrukture, da bi lahko izvedla popoln prehod na ta energent. Po ocenah strokovnjakov bo Evropa potrebovala vsaj tri do pet let, da bo zgradila ustrezno infrastrukturo. Glede na trenutne razmere bodo povišana povpraševanja po plinu lahko zadovoljila predvsem podjetja iz Severne Amerike, saj so eni redkih, ki lahko hitro in brez težav povečajo zmogljivosti, kar bo še posebej dobro vplivalo na poslovanje Cheniere Energy. Cene plina so se izredno povišale, še posebej od konca februarja letos, predvsem zaradi geopolitične situacije.

Zanimivo je, da obstajajo velike razlike med cenami po kontinentih. Na globalnem trgu so cene plina trenutno približno petkrat višje kot v Severni Ameriki. Visoko povpraševanje po plinu bo letos povišalo njihove prihodke za okoli tri četrtine,  EBITDA (dobiček iz poslovanja pred amortizacijo, davki in obrestmi) za več kot 100 odstotkov in prosti denarni tok za skoraj 300 odstotkov. Tako marža iz poslovanja kot EBITDA marža bosta rekordni pri okoli 33 oziroma 37 odstotkih.





Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 29. avgusta 2022 

Želite več informacij?
Naše sodelavke so vam na voljo vsak delovni dan od 8. do 16. ure:

Jasmina Polšak


   Jasmina Polšak
   T: 02 229 74 57
   E: jasmina.polsak(at)infond.si


Ines Zec


   Ines Zec
   T: 02 229 74 73
   E: ines.zec(at)infond.si



Veselimo se sodelovanja z vami!

 

Delnice Cheniere Energy so v portfelju podsklada:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Surovine in energija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Visoka (6 - 7)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.