Začetek leta nam je po ostri korekciji v decembru lani postregel z donosi, ki navdušujejo. Do danes, torej 6. marca 2019, je ameriški indeks S&P 500 porasel za dobrih 12 %, merjeno v EUR, evropski osrednji indeks Stoxx Europe 600 pa je od začetka leta višji za 10,85 %. Na dolgi rok v povprečju delniški trgi ustvarijo okrog 8-odstotne donose na leto, zato se sprašujemo, kam gremo.
Kaj kažejo podatki
Globalna rast se upočasnjuje. V preteklem letu vzroke za to najdemo v upočasnjevanju gospodarske rasti drugega največjega svetovnega gospodarstva, Kitajske, visokih cenah nafte in rasti donosnosti ameriških državnih obveznic. Decembrska korekcija je vplivala tako na delniške kot tudi na obvezniške trge, povišali so se kreditni razmiki, kar je zaostrilo pogoje financiranja, to pa je še dodatno negativno vplivalo na gospodarsko rast. V zadnjih dveh mesecih so se pogoji financiranja izboljšali, cene nafte so se odbile od dna, še vedno pa so precej pod vrhi, ki so jih dosegale v letu 2018, pričakujemo pa lahko tudi oživitev gospodarske rasti na Kitajskem.ZDA: boljše novice na poti?
Nekateri nedavno objavljeni kazalniki gospodarskega gibanja v ZDA sicer kažejo na šibkejšo rast, vendar je treba vzeti v zakup, da so lahko malo popačeni. Na primer klavrno poročilo o decembrski prodaji na drobno. Prav mogoče je, da je na slabše poročilo vplivalo zaprtje ameriške vlade (US government shutdown). Zaradi tega je Ministrstvo za trgovino ankete o prodaji na drobno zamaknilo v januar, ki je zgodovinsko najslabši mesec v prodaji na drobno. Pogled na Johnson Redbook indeks, ki pokriva 80 % prodaje na drobno, upošteva pa tudi podatke o prodaji prek spletnih strani Amazon in Walmart, kaže, da je bila potrošnja v prazničnem decembru močna. Potrošnik v ZDA je torej v dobri kondiciji. Zadolženost privatnega sektorja je 30 % nižja kot na vrhu leta 2007, število novih delovnih mest je na rekordnih nivojih, pozitiven je tudi trend zviševanja plač. Še vedno so solidni podatki o načrtovanih investicijah podjetij, rast plač pa bo najverjetneje dobra motivacija za nadaljnje kapitalske investicije v opremo. Tudi državni izdatki bi lahko okrevali. Po ocenah je nedavno zaprtje ameriške vlade odneslo eno odstotno točko rasti BDP prvega kvartala, zato je v drugem kvartalu pričakovati izboljšanje.Kaj bo s kitajskim načrtovanim razdolževanjem?
Upočasnjevanje kitajske gospodarske rasti se pogosto pripisuje zgodbi trgovinske vojne z ZDA. Trgovinski spor nedvomno negativno vpliva na rast, vendar je šibkost kitajske rasti povezana tudi z načrtovanim razdolževanjem gospodarstva, s katerim je kitajska vlada pričela že leta 2017. Kitajska svojo rast financira predvsem z dolgom in vedno, ko so zmanjšali zadolževanje, se je znižala tudi gospodarska rast. V preteklosti so zadolževanje vedno obudili, ko se je gospodarska rast približala nominalni gospodarski rasti. Januarski podatki kažejo višje nivoje zadolževanja, potrebno pa je počakati na podatke o zadolževanju v februarju, da bi lahko sklepali, ali je razdolževanje v decembru doseglo dno. Prej omenjeni trgovinski spor med Trumpom in Kitajsko se odvija pozitivno, saj obe strani navajata napredek pri pogajanjih. Kitajska vlada se dobro zaveda, da njena pogajalska pozicija sloni na moči njenega gospodarstva, zato je zelo motivirana, da gladko teče dalje, pa čeprav na račun nižjega razdolževanja. Dokler pogajanja še trajajo, so vlagatelji bolj previdni. Kako in kdaj se bodo končala, je zgolj ugibanje, dogovor pa potrebujeta tako Trump kot Kitajska. Ameriške predsedniške volitve so praktično pred vrati in nabiranje političnih točk se je že začelo.Evropa: nov zagon?
Evropa je bila lani pod pritiskom slabše globalne rasti, višjih cen nafte, dviga zahtevane donosnosti italijanskih državnih obveznic, svoje so dodali še nemški avtomobilisti, ki so se soočali s nižjo proizvodnjo zaradi strožjih emisijskih standardov. Dobra novica je, da vsi našteti pritiski popuščajo, svoje pa lahko doda še oživitev kitajske rasti, ki bi blagodejno vplivala na evropske izvoznike. Tveganje za regijo še vedno predstavlja Brexit. Premierko Thereso May čakajo v prihodnjem tednu pomembna glasovanja. V torek bo na glasovanje ponovno dala izboljšan predlog dogovora z Evropsko unijo. Če ta ne bo potrjen z navadno večino, pa bodo glasovali ali želijo izstop iz EU brez dogovora ali preložitev roka za izstop. Predstavniki Bruslja opozarjajo, da ima Velika Britanija precej nerealna pričakovanja v zvezi z dogovorom, medtem ko je javno mnenje Britancev vse bolj naklonjeno obstanku v EU.Vlagateljeva dilema
Po takšnem odboju tečajev na trgu, kot smo mu priča, in upočasnjevanju globalne rasti je v najboljšem primeru na borzi pričakovati »mrtvi tek«. Vlagatelji so negotovi, zato bo treba počakati na razplet omenjenih tem. Trenutno nobena regija ne izstopa prav izrazito, ugoden razplet trenutnih tem pa bi najverjetneje najbolj koristil razvijajočim se trgom in Evropi.Z dobro razporejenim portfeljem naložb je mogoče mirno počakati - potrpežljivost je lepa čednost, pravijo. Za konec pa naj povzamem besede svetovno znanega hokejista Wayne Gretzkyja: »Dober igralec je tam, kjer je pak, najboljši igralec pa tam, kjer pak šele bo.«