Poleg požarov, ki so opustošili hektarje gozdov, je suša znižala vodostaje rek in osiromašila kmetijske pridelke. Ponekod so se pojavile celo težave z oskrbo s pitno vodo in ne nazadnje je suša opustošila tudi gospodarstvo. Sušna julij in avgust sta znižala gladine evropskih rek, po katerih poteka transport in na njih delujejo hidroelektrarne, kar lahko ima negativen učinek na poslovni sentiment.
Na eni strani pomanjkanje vode negativno vpliva na evropsko proizvodnjo električne energije, zaradi česar so se veleprodajne cene elektrike še dodatno dvignile. To je povečalo verjetnost dolgotrajne visoke ravni inflacije z možnim zaviralnim učinkom na povpraševanje. Po drugi strani pa nizke gladine rek vplivajo na ladijski promet po celinskih vodah, zaradi česar je motena oskrba industrije s surovinami. Za primer, v tretjem četrtletju leta 2018 je nizek vodostaj Rena močno prispeval k padcu nemškega BDP.
Globalne veleprodajne cene plina in električne energije so začele rasti že v letu 2021 zaradi višjega povpraševanja, ko se je odprlo gospodarstvo po odpravi covidnih omejitev. Ruska invazija na Ukrajino februarja letos je nato povzročila močno zmanjšanje dobave plina v Evropo, zaradi česar so cene evropskega zemeljskega plina dosegle rekordno visoke ravni in sprožile dvig cen električne energije. S plinom se namreč v Evropi proizvede približno 24 odstotkov celotne energije in 18 odstotkov vse elektrike. Če se je v zadnjih letih cena elektrike na borzi v Nemčiji v povprečju gibala okoli 35 evrov za MWh je zdaj že presegla ceno 600 evrov. Cena plina (enomesečni future na nizozemski borzi) pa je s povprečnih 15 evrov narasla na 288 evrov za MWh.
Podobno kot so profitirala naftna podjetja zaradi višjih cen nafte, tudi nekateri proizvajalci elektrike že poročajo o rekordni rasti prihodkov in dobičkov. Na žalost med njimi ni slovenskih. Holding Slovenskih elektrarn je v letu 2021 proizvedel okrog 56 odstotkov električne energije iz hidroelektrarn in 44 odstotkov iz termoelektrarn. Logično je, da bo proizvodnja v hidroelektrarnah zaradi nizkih vodostajev letos nižja. Ampak zakaj pričakujejo izgubo v Skupini GEN, kjer so v letu 2020 proizvedli 82 odstotkov elektrike iz jedrske elektrarne in 16 odstotkov iz hidroelektrarn? Proizvajalci prodajajo elektriko vnaprej in ob nižji proizvodnji so primorani elektriko kupiti na trgu po trenutnih cenah, da jo lahko dostavijo kupcu po že dogovorjenih cenah. Tudi v najbolj pesimističnem scenariju ni nihče mogel predvideti takšne rasti cen. Razen tega bo pri podjetju GEN nuklearka letos oktobra ustavljena zaradi rednega remonta, tako da bodo ob izpadu proizvodnje iz hidroelektrarn utrpeli še dodaten izpad lastne proizvodnje, za katerega so sicer vedeli mesece pred izklopom.
Kljub vsem težavam, s katerimi se sooča gospodarstvo, je sušno obdobje v Evropi po vsej verjetnosti pri koncu. Številne države že poročajo o neurjih in poplavah. Tudi zaloge plina po evropskih skladiščih rastejo in trenutno znašajo približno 76 odstotkov. Glede na odvisnost gospodarstva od ruskega plina bomo vsekakor priča prehodu v nek nov režim.
Objavljeno na www.vecer.com 24. avgusta 2022
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: