Trg analognih čipov raste z večjo uporabo polprevodnikov | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Aleš Grbić, upravljavec - analitik
Aleš Grbić, upravljavec - analitik
Datum objave
Dne  24.01.2018

Nova podjetja težko uspešno vstopijo na ta trg, saj je za to potrebno veliko znanja, testiranja in izboljševanja

 
Analog Devices (ADI) je eden največjih svetovnih proizvajalcev analognih čipov. Še posebno dobro je umeščen na področju analognih konverterjev ter ojačevalnikov čipov. Veliko bo pridobil z vse večjo uporabo polprevodnikov v avtomobilih ter industriji.

Analogni čipi se uporabljajo za pretvarjanje signalov iz realnega sveta (zvok, temperatura in pritisk) v digitalne signale. ADI ima izrazite konkurenčne prednosti. Izhajajo iz njihovih patentov intelektualne lastnine na področju proizvodnje in oblikovanja čipov ter iz visokih stroškov zamenjave pri strankah.

Čipe je zelo težko menjati, potem ko so vgrajeni v elektronsko napravo. Nova podjetja zelo težko uspešno vstopijo na ta trg, saj je potrebno veliko znanja, večletno testiranje in nenehno izboljševanje ter doseganje visokih kakovostnih meril. Ker je trg analognih čipov zelo razdrobljen, novi tekmeci zelo težko dosegajo konkurenčno raven kakovosti in hkrati tudi proizvodnjo visokih serij.

Odločitev o nakupu analognih čipov temelji na kvaliteti in lastnostih, saj analogni čipi običajno predstavljajo majhen delež v celotnih stroških končnega izdelka. Kupci iz avtomobilske industrije, komunikacij ter industrije verjetno ne bodo izbrali slabega čipa, da bi prihranili 20 centov pri celotnih stroških opreme, ki je vredna deset tisoč evrov.

Argument, da bo ADI dolgoročno nadpovprečno uspešen, lahko najdemo v tem, da proizvajalci elektronike, potem ko izberejo analogni čip, ostanejo pri tem izboru v celotnem življenjskem obdobju naprave. Zelo drago bi bilo napravo na novo oblikovati, da bi zamenjali čip s konkurenčnim, ki z izdelkom mogoče ni kompatibilen. ADI to želi uporabiti sebi v prid, tako se osredotoča na trge, kjer se življenjska doba meri v desetletjih, v nasprotju z vse krajšimi življenjskimi cikli, povezanimi s potrošniškimi napravami.

Pozitivno je, da ima ADI prodajo zelo razpršeno tako glede na posameznega kupca kot končni trg. Na zelo razdrobljenem trgu analognih čipov ima ADI vodilni tržni delež na vseh segmentih. V segmentu konverterjev analognih čipov imajo skoraj 50-odstotni tržni delež – ti čipi se uporabljajo pri opremi komunikacijske infrastrukture in omogočajo prenos analognih signalov v digitalne in obratno. Tudi v prihodnje bo ADI ohranil svoj položaj na trgu, saj ni na voljo veliko nadomestkov - večina elektronskih naprav bo morala še naprej pretvarjati analogne signale (zvok, temperatura) v digitalne, primerne za obdelavo.


Vir: Bloomberg.

ADI ima približno 70 % prodaje iz konverterjev in ojačevalnikov, ki se uporabljajo na različnih končnih trgih, kot so brezžične bazne postaje, medicinske in industrijske aplikacije. Še posebej zanimiv je njihov trg znotraj avtomobilskega sektorja, kjer je podjetje imelo nadpovprečno rast v preteklih letih.

Elektronske vsebine se povišujejo tudi v tradicionalnih avtomobilih. Povečuje se število senzorjev, nadgrajujejo se aktivni varnostni sistemi. Tudi pri električnih in hibridnih avtomobilih se je količina čipov zelo zvišala (vsaj podvojila, pri nekaterih tudi potrojila). Podobne trende rasti količine čipov je mogoče zaznati tudi pri industrijskih aplikacijah, kjer ima ADI večdesettisoč strank. Kljub temu se še vedno sooča z izzivi na razdrobljenem analognem trgu. Podjetje ima veliko močnih konkurentov v analognih modelih čipov, industrija polprevodnikov pa je zelo ciklična. Njihova rast bo podobna kot v celotnem segmentu analognih proizvajalcev čipov.


Članek je bil objavljen v prilogi Dela Posel & denar 22. januarja 2018. 
Informacijo o novoobjavljenih člankih in vsebinah na spletni strani vam lahko pošljemo tudi na vaš elektronski naslov.   

Delnice ADI US so v portfeljih skladov:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Globalni uravnoteženi
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Razviti trgi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Družbeno odgovorni
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni delniški
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni defenzivni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond ZDA
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Tehnologija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Naložbeni cilj 2040
TIP SKLADA
Sklad ciljnega datuma
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.