[WEBINAR] Naložbene priložnosti v turbulentnih časih | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Sava Infond d.o.o.
Datum objave
Dne  04.10.2022

29. septembra sta bila z vami Aleš Grbić in Nejc Iljevec

 
Finančna pismenost je sposobnost, da človek poišče in ovrednoti informacije ter na osnovi tega opravlja informirane investicijske odločitve. Zato v Savi Infond razširjamo nabor običajnih oblik informiranja in izobraževanja še za spletna srečanja – webinarje.

Na prvem spletnem srečanju smo se dotaknili tem:
  • aktualna dogajanja na borznih trgih,
  • kako se obnašati kot vlagatelj v takšnem okolju,
  • odgovorili smo tudi na eno od prejetih vprašanj.
Odločili smo se za kratek, 15-minutni format. Sogovornika sta bila Aleš Grbić, specialist za upravljanje in večkratni prejemnik nagrade upravljavec leta, in Nejc Iljevec, specialist za prodajo.

Hvala vsem, ki ste se ga udeležili v živo, pod posnetkom pa smo pripravili odgovore na vaša vprašanja. Video, ki ga zaženete s klikom na spodnjo sliko, je naložen na platformi youtube, na javno dostopnem profilu Save Infond. 
 


VPRAŠALI STE NAS

 

O dogajanju na borznih trgih

Upočasnitev inflacije v ZDA, predvsem padec cene nafte brent v ZDA iz več kot 110 USD (poleti letos) za sodček na manj kot 80 USD nas lahko navdaja z optimizmom.
V Evropi situacija še ni tako ugodna zaradi »uvožene inflacije« preko padca vrednosti EUR za okoli 20 % glede na USD. A tudi v Evropi že najdemo prve znake normalizacije cen energentov – cena plina se je skoraj prepolovila od svojega vrha poleti letos. Finančni trgi pričakujejo nadaljevanje nižanja le tega v naslednjih dveh letih. Podobno velja s cenami električne energije, ki se bodo s spremembo načina določanja cen normalizirale v enem do dveh letih.

Za Evropo je še posebej neugodna geopolitična situacija v Ukrajini. Hiter razplet položaja v Ukrajini s pogajanji bi pomenil veliko olajšanje za ekonomski položaj v Evropi, vendar ga še ni videti. Strateško bo Evropa morala rešiti odvisnost od ruskega plina ter uporabiti alternativne vire, ki ne bodo občutno dražji - kar je velik izziv. Pozitivna za Evropo je tudi meteorološka napoved, da bo letošnja zima v Evropi toplejša od povprečnih. Ob tem bi naj bile zaloge plina že sedaj napolnjene 84 % – tako je bilo tudi v preteklih letih, medtem, ko si je EU zadala cilj 80 % do 1. novembra letos. To jim je uspelo ob le 9 % uvoza plina iz Rusije (prej 40 %).

Poglejmo raje krizo kot priložnost, da dosežemo nadpovprečne donose. V času krize in strahu se običajno pojavijo največje priložnosti. Tako je bilo času finančne krize 2008  ter pandemije leta 2020, podobno bo tudi v prihodnje. Največja napaka vlagatelja je, da proda delnice oz. sklade ob najbolj nepravem trenutku.

Pomembno je vedeti, da se delnice na kratek rok gibljejo na podlagi sentimenta (razpoloženja vlagateljev na trgu), na srednji in dolgi rok pa na podlagi poslovnih rezultatov. Na mestu je vprašanje, ali se bo za najbolj kakovostna svetovna podjetja kaj bistveno spremenilo v njihovih poslovnih modelih, če in ko pridemo v recesijo? Ali se bo spremenil njihov konkurenčen položaj? Običajno takšna podjetja v krizi še pridobijo tržni delež in konkurenčne prednosti. Njihovi poslovni modeli so dokaj robustni in pripravljeni na večino scenarijev. V takšna podjetja lahko investiramo in mirno spimo. Vemo, da bomo, ko se bo začelo gospodarsko okrevanje, nadpovprečno nagrajeni, če bomo investirali v času, ko so vsi prestrašeni. Takšne naložbe so nahajajo v večini naših splošnih skladov. 
O tem smo govorili na webinarju, priporočamo, da ga pogledate. Če kot osnovo vzajememo gibanje delniških trgov v recesijah po drugi svetovni vojni, lahko v primeru, da bomo imeli recesijo, pričakujemo, da bodo delnice v povprečju izgubile okoli 30 % (v tem medvedjem trendu so do 29. septembra izgubile že 24 %).
V zgodovini je bilo tudi nekaj višjih padcev, ki so zaznamovali prav posebna obdobja – globalna finančna kriza leta 2008 s kar -57 %, leta 2001, ob poku balona neprofitabilnih tehnoloških podjetij, 49-odstotni padec, ter ob nastopu pandemije leta 2020 34-odstotni padec.  

Padci na delniških trgih so normalen del investicijskega cikla. Na primeru ameriškega delniškega indeksa S&P 500 v obdobju od 1951 do 2020 se je zgodil 5- in več-odstotni padec približno 3 x na leto in je dosegel dno po 43 dneh. 10-odstoten ali višji padec se zgodi približno enkrat na leto in traja 110 dni. 15-odstoten ali višji padec se zgodi na cca.  vsaka 3 leta in traja 251 dni, da pride od vrha do dna. 20-odstotni ali višji padci se zgodijo v povprečju vsakih 6 let in v povprečju trajajo do vrha do dna 370 dni.
  
Delnice so postale privlačnejše, merjeno s kazalcem pričakovani P/E globalnega delniškega indeksa MSCI. Po letošnjem padcu so vrednotenja delnic ponovno pod 20-letnim povprečjem. To je pozitivna novica za vlagatelje z dolgoročnim pogledom, ki lahko na podlagi tega pričakujejo dolgoročno zanimive donose. Podobno velja za obvezniške naložbe, ki že prinašajo precej bolj zanimive donose kot pred tremi leti. 
V zgodovini so podjetja v času povišane inflacije srednjeročno uspela nadpovprečno povišati prodajo in dobiček zaradi okolja, ki jim je omogočalo lažje dvigovanje prodajnih cen in zviševanje marž. Dolgoročno (vsaj 8 let) so se delniške naložbe obnesle zelo dobro kot varovalo pred povišano inflacijo. 
Da lahko dosežemo donose, ki nam jih ponujajo finančni trgi moramo biti ves čas investirani (tako v fazi rasti kot padca in nove rasti). Na webinarju, katerega posnetek si lahko ogledate, smo si ogledali primer vstopa v sklad Infond Razviti trgi na vrhu preteklega cikla, kjer najlažje vidimo dva pomembna dejavnika:
  • pomen vlaganja v razpršen sklad (zastopani so vsi gospodarski sektorji) in
  • pomen dolgoročnega varčevanja, čeprav smo vstopili na vrhu preteklega cikla.

Vedno je pravi čas za varčevanje. Iskanje pravega trenutka (večjih padcev na delniških trgih) je večini primerov zgrešena strategija. Kdaj se bo kakšen šok zgodil in kakšna bo reakcija na finančnih trgih, ni mogoče zanesljivo napovedati. Pandemija je bila dober primer tega.

Naložbeno obdobje treh let je priporočljivo le za obvezniške sklade ali mešani defenzivni sklad (ki ima vsaj 65 % obveznic in največ 35 % delnic). Daljše kot je obdobje vlaganja, večja je možnost pozitivnega izida naložbe.  
Kratkoročno je vse mogoče. Te teme smo se dotaknili na webinarju. Zgodovina nam lahko precej pomaga pri odgovoru na to vprašanje.

Poglejmo, kako so se gibali delniški trgi v recesijah po drugi svetovni vojni. V primeru, da bomo imeli recesijo, potem lahko pričakujemo, da bodo delnice v povprečju izgubile okoli 30 % (v tem medvedjem trendu so do sedaj že 24 %). Imeli smo nekaj višjih padcev, ki so jih zaznamovala posebna obdobja – globalna finančna kriza leta 2008 kar -57 %, leta 2001 ob poku neprofitabilnih tehnoloških podjetij -49 % ter ob nastopu pandemije 34-odstotni padec.  

Padci na delniških trgih so normalen del investicijskega cikla. Na primeru ameriškega delniškega indeksa S&P 500 v obdobju od 1951 do 2020 se je zgodil
  • 5- in več-odstotni padec približno 3x na leto in je dosegel dno po 43 dneh,
  • 10-odstotni ali višji padec se zgodi približno enkrat na leto in traja 110 dni.
  • 15-odstotni ali višji padec se zgodi na cca. vsaka 3 leta in traja 251 dni, da pride od vrha do dna.
  • 20-odstotni ali višji padci se zgodijo v povprečju vsakih 6 let in v povprečju trajajo do vrha do dna 370 dni.
 
V času povišane negotovosti se običajno okrepi ameriški dolar.
Kako dolgo traja povišana negotovost? V preteklosti v povprečju okoli 12 mesecev, kar pa ne pomeni, da bo tudi sedaj trajala tako dolgo. 
V zadnjih 15 letih govorimo o globalnem trgu in globalnem gospodarstvu. To pomeni, da sta tudi ti dve največji državi vpeti v globalna gospodarska gibanja. Na drugi strani pa imata potrošnika, ki se vse bolj razvija (predvsem Kitajska).
Sami ne opravljamo t.i. tempiranja trga, zato se do teh trgov ne bi nadpovprečno izpostavili. 
Zapore in strah pred koronavirusom so v letu 2022 zelo težile kitajsko gospodarstvo, zaradi česar se je napoved gospodarske rasti Kitajske znižala iz 5 % v začetka leta na septembrskih 2,8 % rasti BDP. Ta rast bo najnižja v zadnjih 20 letih, vendar vseeno višja od preostalega sveta, ki je tik pred recesijo. 
Kitajska je tudi ena redkih držav, kjer centralna banka ne zvišuje obrestne mere za zajezitev inflacije, ki je trenutno največji svetovni ekonomski problem, temveč jo celo malenkostno znižuje in s tem  spodbuja, zaganja gospodarstvo.
Poleg tega v tem času poteka tudi gospodarska in tehnološka vojna z ZDA, ki pa je trenutne narave, saj obe ekonomije potrebujeta ena drugo.
Menimo, da je smotrno imeti izpostavljenost do gospodarstva , ki bo čez 20 ali 25 let največje na svetu, vendar ne več kot 10 % svojega portfelja. 
Obvezniške naložbe končno prinašajo nek zanimivejši donos. Še pred manj kot letom dni je nemška državna 10-letna obveznica prinašala -0,15 %, če bi jo držali do dospetja, zdaj pa že nekaj manj kot 2 %.
Ocenjujemo, da je večina cikla zviševanja obrestnih mer predvidoma za nami in se bodo cene obveznic stabilizirale. Pogoj za to je umiritev rasti inflacije in njena normalizacija. To se bo najverjetneje zgodilo bodisi z nižjo svetovno gospodarsko aktivnostjo bodisi z recesijo. 
O tem smo se pogovarjali na webinarju. Delnice so postale privlačnejše, merjeno s kazalcem pričakovani P/E globalnega delniškega indeksa MSCI. Po letošnjem padcu so vrednotenja delnic znova pod 20-letnim povprečjem. To je pozitivna novica za vlagatelje z dolgoročnim pogledom, ki lahko na podlagi tega pričakujejo dolgoročno zanimive donose.

Vedno je pravi čas za varčevanje. Iskanje pravega trenutka (večji padci na delniških trgih) je v večini primerov zgrešena strategija. Kdaj se bo kakšen šok zgodil in kakšna bo reakcija na finančnih trgih, ni mogoče zanesljivo napovedati. Pandemija je bila dober primer tega. 
Sektorsko so naši skladi večinoma nevtralni glede na primerljivi indeks. To velja tudi za Infond Razviti trgi

Kako naj se v takšnem okolju obnašajo vlagatelji?

Da lahko dosežemo donose, ki nam jih ponujajo finančni trgi, moramo biti ves čas investirani (tako v fazi rasti kot padca in nove rasti). Iskanje pravega trenutka (ob večjih padcih na delniških trgih) je večini primerov zgrešena strategija. Kdaj se bo kakšen šok zgodil in kakšna bo reakcija na finančnih trgih, enostavno ni mogoče zanesljivo napovedati, kar smo izkusili s pandemijo. Legendarni upravljalec Peter Lynch je povedal: » Precej več denarja se je izgubilo zaradi tega, ker so se vlagatelji pripravljali na recesijo oziroma poizkusili zadeti padce, kot pa je bilo v resnici izgubljeno ob samih padcih.« Vedno je pravi čas za varčevanje.

Pomembno je vedeti, da se delnice na kratek rok gibljejo na podlagi sentimenta (razpoloženja vlagateljev na trgu), na srednji in dolgi rok pa na podlagi poslovnih rezultatov. Na dolgi rok gospodarstvo raste. Nekatere panoge pešajo in se umikajo, druge nastajajo in se uveljavljajo. Zmeraj je nekaj perspektivnega in nekaj na koncu svoje življenjske poti. Prepoznavati perspektivne naložbe je ključna naloga upravljavcev skladov.

Osnova ustvarjanja finančnega premoženja sta razpršitev in upoštevanje osebnih faktorjev:
  • kakšen je finančni cilj,
  • koliko časa do takrat, ko se bo predvidoma potrebovalo sredstva,
  • kakšna je osebna nagnjenost k tveganju.
Med vzajemnimi skladi so kot osnova primerni mešani ali delniški globalni sklad brez panožnih in regijskih omejitev. 
DA, absolutno, še posebej, če nameravana vplačila predstavljajo nezanemarljiv del prihrankov posameznega vlagatelja. V tem primeru priporočamo npr. postopno vplačilo v treh delih, npr. vsake tri mesece. Torej v roku pol leta vlagatelj tako vplača vsa nameravana sredstva.

Kdo pa želi še bolj razpršiti vstop in s tem zmanjšati tveganje vplačila, lahko vplačuje tudi mesečno npr. v obdobju 12 ali celo 24 mesecev.

Seveda pa je najboljši način vplačevati mesečno manjše zneske vse aktivno življenjsko obdobje (od 25 do 65 leta vlagatelja). 
Tudi za mesečno varčevanje naj bodo osnova vsakega portfelja čim bolj razpršeni skladi, torej globalni skladi ali skladi razvitih trgov. Temu se za stabilizacijo portfelja lahko doda v manjši meri (največ 20 %) sklad farmacije (zdravja). Za bolj pogumne pa se lahko doda tudi veliko bolj rizičen podsklad Infond Surovine in energija (največ 20 %), ki se trenutno giblje drugače, kot je vsesplošni trend, in tudi tako stabilizira portfelj vlagatelja.  
Seveda lahko izberete oz. dodate ostale sklade tudi po vašem izboru.

Če pa zasledujete predvsem varnost varčevanja, pa, kljub negativnem trendu obvezniških trgov, priporočamo na dolgi rok vključitev mešanih ali obvezniških skladov, vendar v manjši meri.

Osnova ustvarjanja finančnega premoženja sta razpršitev in upoštevanje osebnih faktorjev:
  • kakšen je finančni cilj,
  • koliko časa je do takrat, ko se bo predvidoma potrebovalo sredstva,
  • kakšna je osebna nagnjenost k tveganju.
 
Vse javne informacije v zvezi s prihodnjimi napovedmi trg sproti aplicira v cene finančnih instrumentov (delnic, obveznic…). Trg se temu dnevno prilagaja in najbolj niha takrat, ko se glede prihodnosti predpostavlja največ tveganj oz. je na trgu največ neznank. Takšen čas je zdaj, zato je trg zajel negativni sentiment, ki postopoma znižuje tečaje bolj ali manj že vse leto 2022.  

Vlagatelji ne vemo, kdaj bodo borzni trgi dosegli dno (ali vrh na drugi strani), zato je najbolje dolgoročno držati naložbo in si s tem zagotoviti povprečni dolgoročni donos, ki ga zagotavlja trg, znižan za stroške in morebitne davke vaše naložbe.

Tudi statistika kaže, da le okoli 20 % vlagateljev, ki se aktivno umika in spreminja svoje naložbe,  premaga trg, medtem ko je 80 % takšnih aktivnih vlagateljev po uspešnosti pod povprečjem, ki ga dolgoročno zagotavlja trg. Zato vedno zagovarjamo pozicijo drži. 
Trg je v povprečju šest mesecev pred dogodki v realnem gospodarstvu. Ključni elementi, ki bodo v prihodnje usmerjali trg in s tem vplivali na donose naših skladov, so:
  • inflacijska pričakovanja,
  • možnost recesije,
  • pričakovana dolžina recesije,
  • četrtletne objave gospodarskih družb (višanje oz. nižanje dobičkov) ter
  • vojna v Ukrajini.
Ker vseh teh elementov ne moremo točno napovedati oz. o njih lahko le ugibamo (pričakovanja), tudi ne moremo napovedati prihodnjih borznih trendov oz. vedeti, kdaj bo doseženo borzno dno. Poleg navedenih je še tisoč elementov, ki jih trenutno niti ne prepoznavamo, ki lahko vplivajo na borzne trende. Po navadi imajo največji vpliv prav tisti, ki jih ne pričakujemo in so čisto presenečenje. 
Težko je reči, ali je zdaj pravi trenutek za enkratno vplačilo. Gotovo so tečaji nižji, kot lansko leto v istem času, ali smo že videli dno, pa je težko napovedati.

V takšnih časih je zmeraj smiselno razporediti vplačila – torej ne celotnega zneska naenkrat, ampak več zaporednih vplačil. Tako si boste ustvarili povprečno nabavno ceno, ki bo začela ustvarjati donose na različnih točkah okrevanja trgov. 
Osnova ustvarjanja finančnega premoženja sta razpršitev in upoštevanje osebnih faktorjev:
  • kakšen je finančni cilj,
  • koliko časa je do takrat, ko se bo predvidoma potrebovalo sredstva,
  • kakšna je osebna nagnjenost k tveganju.
Osnova naložb so skladi brez regijskih in sektorskih omejitev, odvisno od osebnega nagnjenja k tveganju defenzivni, uravnoteženi ali delniški. Regijsko in sektorsko omejeni skladi so primerni za dopolnjevanje osnovnih naložb. 
Osnova vsakega portfelja naj bodo globalni skladi ali skladi razvitih trgov. Temu se lahko doda v manjši meri (10 % po skladu) npr. sklad tehnologije ali farmacije (zdravja). Seveda lahko dodate sklade tudi po vašem izboru.

Kratkoročno se velik potencial izkazuje za podsklad Infond Surovine in energija, dolgoročno pa Infond Megatrendi. Oba pa sta zelo tvegana sklada, ki  lahko ob večjih nihanjih izgubita tudi do polovico svoje vrednosti ali več. Zato previdno s takšnimi skladi. 
Več ali manj je smer gibanja skladov podobna. Najmanjša nihanja so v globalnih razpršenih skladih, ki dolgoročno zagotavljajo neko povprečno rast. Če pa gledamo med sektorji, najbolj umirjene rasti izkazuje defenzivni sektor zdravja oz. farmacije (podsklad Infond Zdravstvo), ki tudi niha najmanj. Na drugi strani pa je eden najbolj nihajočih skladov podsklad Infond Megatrendi, ki investira v družbe, ki jih odlikujejo prebojne inovacije, kot so Tesla in podobne družbe. Ta ima največji potencial za rast v prihodnosti, ampak je tudi zelo rizičen.
Večje kot je tveganje sklada, večji je potencial za dolgoročni donos. In obratno. Zato nikdar ne izbiramo sklada po donosu, ampak po naložbenem cilju in osebnostnih faktorjih. 
Dolgoročno je prava izbira mešani ali delniški globalni sklad, ti imajo največjo možno razpršenost naložb. Njihov donos praviloma presega povprečno dolgoletno inflacijo (2,25 %).

Glede na letošnja dogajanja na borznih trgih pa sta bila edina pozitivna sektorja v skladu z višino inflacije (trenutno je ta okoli 11 % na medletni ravni) sektorja energije in surovin. Govorimo o izrazito tveganih sektorjih za naložbo.  Pozitivna plat teh dveh sektorjev so trenutna vrednotenja podjetij, negativna plat pa pritisk na cene surovin in energetskih virov, ki se povečuje z večanjem možnosti recesije. Nižje cene teh dobrin pa zmanjšujejo interes vlagateljev za ta dva sektorja.

Ne izbirajte sklada za naložbo izključno po preteklih donosih. Izbira mora ustrezati vam, vašim finančnim ciljem in osebni nagnjenosti k tveganju.
  
Za obdobje treh let je primeren le obvezniški sklad. Lahko bi vložili tudi v kakšen mešani defenzivni sklad (ki ima vsaj 60 % obveznic in največ 40 % delnic), vendar je v tem primeru možnost negativnega izida naložbe relativno večja.
Daljše kot je obdobje vlaganja, večja je možnost pozitivnega izida naložbe. 
Praviloma bolj konservativen pristop – mešane globalne sklade (uravnoteženi, defenzivni) ki omogočajo večjo varnost in donos, ki je praviloma višji od inflacije.

Primerna naložba pa je zmeraj odvisna od osebnih finančnih ciljev in okoliščin. Na primer starejša oseba, ki ima večjo, nadpovprečno pokojnino, s katero brez težav poravna vse predvidljive in nepredvidljive življenjske stroške, ima lahko v svojem portfelju tudi večji delež delnic (tudi 100 % delniški sklad).
Vsekakor pa naj bo osnova vsake naložbe globalni sklad brez panožnih in regijskih omejitev (mešani oz. delniški).
  
Da. Borzni trgi nihajo, pravzaprav je skoraj nemogoče vplačati, ne da bi kdaj izkusili izgubo vrednosti dotlej prihranjenega. Kupiti ceneje kot prodati je osnova donosov, ki jih omogočajo borzni trgi in s tem skladi, ki sredstva vlagateljev investirajo v vrednostne papirje. Če trgi ne bi nihali, tudi donosov ne bi bilo.

In še rešitev takšnih situacij: zgodovina borznih trgov kaže, da nihaje navzdol rešuje čas. Borzni trgi so se zmeraj ne samo pobrali, ampak vsak prihodnji bikovski trend je presegel prejšnjega. 

Želite več informacij?
Naše sodelavke so vam na voljo vsak delovni dan od 8. do 16. ure:

Jasmina Polšak


   Jasmina Polšak
   T: 02 229 74 57
   E: jasmina.polsak(at)infond.si


Ines Zec


   Ines Zec
   T: 02 229 74 73
   E: ines.zec(at)infond.si



Veselimo se sodelovanja z vami!

 

Sklade lahko tudi primerjate med seboj. Izberite do tri:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Dividendni
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Družbeno odgovorni
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Evropa
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni defenzivni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Globalni delniški
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni fleksibilni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni uravnoteženi
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Kitajska
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - trgi v razvoju
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Kratkoročne obveznice - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Megatrendi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Naložbeni cilj 2040
TIP SKLADA
Sklad ciljnega datuma
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Obvezniški - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Razviti trgi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Select
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Strategija - globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Surovine in energija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Visoka (6 - 7)
Infond Tehnologija
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Trgi v razvoju
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - trgi v razvoju
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond ZDA
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Zdravstvo
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Sektorski
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.