Zanimiva delnica: Airbus | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Aleš Grbić, višji specialist za upravljanje
Aleš Grbić, višji specialist za upravljanje
Datum objave
Dne  10.04.2025

V najdražjem segmentu letal nima konkurence

 
Airbus je eno največjih podjetij na področju letalstva in obrambe. Njihova izrazita konkurenčna prednost temelji na stroških prehoda strank k drugemu ponudniku, patentih in licencah. V segmentu komercialnih letal z več kot 130 sedeži imata z Boeingom duopol. Oba pridobivata delež na precej obleganem trgu srednje dolgih letov. Zanimivo je, da stranke ostanejo z njimi, kljub temu da je imel njihov segment obrambe in vesolja občutne prekoračitve stroškov pri razvoju transportnega letala A400M. Ampak alternativnih ponudnikov je v resnici malo, stroški prehoda k drugemu ponudniku pa so visoki. Za naročnike iz obrambnega programa je cenejše ostati, saj je le malo ustreznih alternativ. Podobna zgodba je z njihovimi helikopterji, ki imajo tudi izrazite konkurenčne prednosti. Zanje je značilno, da imajo izredno donosno poprodajno servisno poslovanje.
 

Vstopne ovire so visoke

Segment proizvodnje komercialnih letal ima visoke ovire za vstop novih konkurentov. Proizvodnja je tehnično zahtevna, regulativa pa obsežna. Tako Airbusu kot Boeingu vstopne ovire koristijo, saj delujeta v duopolu na globalnem trgu velikih potniških letal. Večina novih naročil na letalskem trgu se bo pokazala v rasti prihodkov obeh ključnih proizvajalcev. Zelo verjetno bo povpraševanje letalskih družb po njunih izdelkih ostalo dovolj visoko in trajno, da bosta dolgoročno ustvarjala relativno visoke donose na investirani kapital. Prilagojeni donos na investirani kapital Airbusa znaša 27 odstotkov, Boeingov pa 21, druge konkurence pa povprečno 18,8 odstotka.

Za trg, za katerega je značilno pomanjkanja alternativnih dobaviteljev letal, so njihovi izdelki izredno pomembni za stranke. Kot argument za visoke stroške prehoda veljajo zelo dolgi proizvodni cikli. Dolga življenjska doba letal, ekonomika njihovega poslovanja ter dejstvo, da obstajata le dva globalna dobavitelja, je okolje, v katerem poteka dolgoročna konkurenca med Boeingom in Airbusom. Trenutno Boeing ponuja vrhunske izdelke v kategoriji širokotrupnih ali dolgolinijskih letal, Airbus pa uživa prednost na dolgem dosegu ozkotrupne kategorije, znane tudi kot segment srednjega trga.

Airbusov segment komercialnih letal obsega okretna ozkotrupna letala, ki so idealna za učinkovito upravljanje kratkih letov, ter velika, širokotrupna, ki se običajno uporabljajo za dolge oz. medcelinske polete. V zadnjem času so se naročila ozkotrupnih znatno povečala zaradi globalnega porasta nizkocenovnih prevoznikov in izboljšane tehnologije. Ta omogoča manjšim letalom opravljanje letalskih poti, ki so bile prej nedonosne. Poleg tega so se domači leti po pandemiji veliko hitreje obnovili kot mednarodni. Zato letalske družbe raje naročajo manjša letala namesto večjih. Ključno je, da Airbus v najdražjem segmentu ozkotrupnih letal nima konkurence. Model A321XLR ponuja bistveno večji doseg kot načrtovani Boeing 737 MAX10, ki mogoče ne bo pripravljen za uporabo pred koncem leta 2025. Na segmentu širokotrupnih letal je pričakovana rast občutno nižja, saj bodo novejša ozkotrupna nadomestila širokotrupna. Trenutna naročila kažejo, da ima trg raje Boeinge 777, 777X in 787 kot Airbus A350.
 

Prisotni tudi v obrambi

Airbus ima tudi segment obrambe, a ta dosega le dobrih deset odstotkov celotnega dobička iz poslovanja. Ta segment bo v naslednjih desetih letih imel nadpovprečno rast, saj je EU prilagodila zakonodajo, ki omogoča državam višje izdatke za obrambo, in razrahljala pravila fiskalne vzdržnosti.

AIR_FP


Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar, 7. april 2025. 

Želite več informacij?
Naše sodelavke so vam na voljo vsak delovni dan od 8. do 16. ure:

Jasmina Polšak


   Jasmina Polšak
   T: 02 229 74 57
   E: jasmina.polsak(at)infond.si


Ines Zec


   Ines Zec
   T: 02 229 74 73
   E: ines.zec(at)infond.si



Veselimo se sodelovanja z vami!

 

Delnice družbe Airbus so v portfeljih skladov:

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Globalni fleksibilni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni delniški
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni defenzivni
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Evropa
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Globalni uravnoteženi
TIP SKLADA
Mešani sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
Infond Razviti trgi
TIP SKLADA
Delniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
Infond Naložbeni cilj 2040
TIP SKLADA
Sklad ciljnega datuma
NALOŽBENA USMERITEV
Globalni
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Srednja (4 - 5)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.