Njihovo mrežo sestavlja sistem Mainline, ki je njihovo najpomembnejše osnovno sredstvo. Ta sistem obsega preko 70 odstotkov vseh zmogljivosti proizvodnje surove nafte v Kanadi in je povezan z zelo kompleksnimi rafinerijami v ZDA. Te povprašujejo predvsem po »težki« surovi nafte.
Vodilni v Kanadi
Tako ima Enbridge zagotovljeno tako kratkoročno kot srednjeročno povpraševanje po svojih storitvah, povezanih z dejavnostjo naftovodov, in to kljub povišanju proizvodnje »lahke« nafte v ZDA. Ob projektu Mainline imajo v lasti tudi regionalne sisteme na območju katranskih peskov (oil sands) v Kanadi ter plinovode. Enbridge ima v lasti in upravlja tudi regulirano podjetje za zemeljski plin ter največje kanadsko podjetje za distribucijo zemeljskega plina. Poleg naštetega ima tudi majhen portfelj obnovljivih virov, osredotočenih predvsem na vetrne elektrarne, ki so locirane ob in v morju.Enbridge se ves čas sooča s konkurenco in izzivi na področju regulative. Njihove konkurenčne prednosti izhajajo iz zelo regulirane narave njihovih sredstev (plinovodi ter naftovodi). Konkurenca težje vstopi na področje oziroma v regijo, kjer so že prisotni, običajno zaradi pokritosti najprimernejših lokacij z njihovo infrastrukturo, odvisnosti od dovoljenja nadzornika in soglasja lastnikov zemljišč.
To pomeni občutno višje stroški za tiste, ki vstopajo pozneje. Nadzornik ima običajno pomisleke glede dovoljenja novemu ponudniku, ki bi konkuriral obstoječemu. Še posebej če so sedanje storitve stroškovno učinkovite ter kakovostne. Stroškovna učinkovitost je odvisna od dolžine naftovodov oziroma plinovodov. Stroški pri naftovodih in plinovodih so povezani z njihovo zasedenostjo. Tako lahko nastanejo občutno višji stroški , če bo imel novi naftovod nižjo stopnjo izkoriščenosti kapacitet.
Zamude novih projektov
Enbridge se zaradi svoje velikosti sooča s precejšnjimi izzivi pri novih projektih s področja prevoza nafte in plina. To bo, kot kaže, nova realnost, s katero se trenutno spopadajo. Kar nekaj projektov ima večletne zamude zaradi nasprotovanja prvobitnih naseljencev, kjer na koncu le najdejo ustrezne rešitve za obe strani. Hkrati imajo v zvezni državi Michigan veliko pravnih izzivov na projektu glede regulatornega nadzora. Iskanje ustrezne rešitve bo precej podaljšalo realizacijo projekta. Precej izzivov imajo tudi s kanadskim regulatorjem glede pogodbenih obveznosti.Kljub omenjenim zastojem bodo svojo od pet- do sedemodstotno rast dosegli s svojimi drugimi projekti – predvsem s prenosom plina ter portfeljem na področju obnovljive energije. Enbridge bo za investicije v svoj obstoječi portfelj projektov letno namenil med 2,3 do 3,15 milijard USD, za odkupe lastnih delnic in znižanje dolga pa 1,5 milijarde USD. Projekti na področju oskrbe z energijo ter obnovljivi viri energije omogočajo priložnosti v obnovljivih virih zemeljskega plina, vodika, zajemanju ogljika in vetra. To uvršča Enbridge med vodilna podjetja »midstreama«, da bi lahko zadovoljili dolgoročno povpraševanje in skrbi v zvezi okoljskimi in socialnimi standardi (ESG) glede nafte in plina.

Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 21. februarja 2022