Biološka zdravila so za razliko od generičnih zdravil, ki jih izdelujemo s pomočjo kemijske sinteze, izdelana v bioreaktorjih in pridobljena iz živih celic. Klasična generična zdravila so majhne in razmeroma enostavne molekule, medtem ko so biološka zdravila bistveno bolj kompleksna in so večinoma pridobljena s pomočjo naprednih tehnik molekularne in celične biologije. Podobna biološka zdravila za razliko od generikov niso identična kopija originalov, vendar pa morajo biti bioekvivalentna in dokazano klinično enako učinkovita.
Ob analizi trendov na področju biotehnologije nam je lahko žal, da se v Sloveniji, kjer imamo zelo dobro razvito in uspešno generično farmacevstsko industrijo, pred desetimi leti nismo bolj načrtno in ambiciozno usmerili v biofarmacevtiko, ki postaja sedanjost in prihodnost farmacevtske industrije. Razvoj in izdelava podobnih bioloških zdravil je namreč panoga, ki nam je pisana na kožo, saj imamo zaradi uspeha Krke in Leka na voljo dovolj ustrezno izobraženega kadra, pa tudi izkušenj s področja sodobne procesne tehnologije in zagotavljanja najvišjih standardov kakovosti.
Na globalnem farmacevtskem trgu dosegajo biološka zdravila že skoraj tretjino celotnega trga ki je vreden okoli 300 milijard dolarjev. Medtem, ko naj bi globalni trg bioloških zdravil do leta 2025 dosegal okoli 13-odstotne letne stopnje rasti, so napovedane stopnje rasti trga biološko podobnih zdravil bistveno višje in znašajo med 25 in 35 odstotkov letno.
Podobno kot Apple sam ne izdeluje pametnih telefonov, NVIDIA ne proizvaja grafičnih kartic, Nike pa ne proizvaja športne opreme, je tudi v moderni farmacevtski industriji vse bolj uveljavljen »outsourcing« oz. sodelovanje z zunanjimi izvajalci na področjih razvoja in proizvodnje bioloških zdravil. Za farmacevtske družbe je veliko bolj smiselno, da se osredotočajo na ključna poslovna področja, kot so raziskave in razvoj, klinične študije, regulatorne zadeve ter marketing in prodaja. Enako pomembno je, da se tako izognejo velikim investicijam, ki so potrebne za izgradnjo in vzdrževanje sodobnih biofarmacevstvih obratov. Postavitev bioreaktorjev za izdelavo biološko podobnih zdravil je namreč, zaradi zahtev po kar največji čistosti proizvodnje, zelo drag, kompleksen in dolgotrajen proces.
Samsung Biologics je s postavitvijo tretjega bioreaktoja lani dosegel proizvodnje zmogljivosti 360.000 litrov in z 28-odstotnim tržnim deležem postal številka ena na oligopolnem področju izdelave biološko podobnih zdravil. Njegovi glavni tekmeci so Boehringer Ingelheim (23 %), Lonza (20 %) Celltrion (14 %) in Wuxi Biologics. Samsung Bio ima sklenjenih okoli sto CMO, CDO in CRO pogodb ter proizvaja 50 različnih bioloških zdravil in učinkovin. Še pomembneje je, da se v njihovem portfelju že največja in najbolj dobičkonosna biološka zdravila, kot so Humira, Enbrel, Rituxan, Remicade, Herceptin in Avastin, katerih letna prodaja že presega 70 milijard dolarjev. V prvi polovici leta je Samsung Bio s sklenitvijo 13 novih pogodb in višjo izkoriščenostjo zmogljivosti dosegel odlične poslovne rezultate, tržna vrednost podjetja pa je ob več kot 70-odstotni rasti tečaja delnice že presegla 40 milijard dolarjev.

Vir: Bloomberg
Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 27. julij 2020