Leto 2023 se je začelo v upanju, da so največji izzivi za globalno gospodarstvo in finančne trge za nami. Topla zima v Evropi je prinesla olajšanje na trgu energentov, politika ničelne tolerance do covid-19 na Kitajskem je preteklost, pa tudi hiter upad inflacije v ZDA kaže v smer, da se najbolj črni scenariji s konca leta 2022, vsaj zaenkrat, ne uresničujejo.
Zima v Evropi je vsaj do sredine januarja ena najbolj toplih, kar smo jih kdaj videli. V določenih delih Evrope so zabeležili temperature prek 20 stopinj Celzija. Terminska cena zemeljskega plina za dobavo čez en mesec je upadla na nivoje pred vojno v Ukrajini. Če je meseca avgusta dosegla ceno več kot 300 evrov za megavatno uro (MWh), se danes nahaja pod 70 evri za MWh. Še vedno trikrat več kot pred energetsko krizo, pa vseeno gre za izjemen preobrat. Strah, da Evropa ne bo uspela zapolniti skladišč plina do prihodnje zime, se počasi umika. Skladišča so še vedno skoraj 80 odstotkov polna, medtem ko so bila ob istem času v preteklem letu napolnjena le dobrih 40 odstotkov. Ni pa toplo vreme edini razlog nižjih cen. Povečan je uvoz utekočinjenega zemeljskega plina (LNG), tudi zaradi novih terminalov, ki jih pospešeno gradijo po Evropi. Mokra jesen in vetrovna zima sta tudi povečala proizvodnjo elektrike iz hidro- in vetrnih elektrarn. Francoske jedrske elektrarne, ki so bile ugasnjene zaradi vzdrževalnih del, spet priključujejo v omrežje.
Pozitivno dogajanje na področju energije se že odraža v dvigu napovedi za evropsko gospodarstvo. Investicijska banka Goldman Sachs za evroobmočje v letu 2023 več ne pričakuje recesije. Gospodarska klima se izboljšuje, kar se že kaže v indeksu nabavnih managerjev, ki se je dvignil z najnižjih nivojev, doseženih v mesecu oktobru lanskega leta.
Umiritev evropske energetske krize pa ni edini žarek upanja. Kitajska je 8. januarja, po 1016 dneh, znova odprla svoje meje, ki so bile zaprte od začetka pandemije. To je bil zadnji steber politike ničelne tolerance do covid-19. Kitajska je tako odpravila enega najstrožjih režimov, kar se je še tri mesece nazaj zdelo malo verjetno. Eksperiment, katerega namen je bil zaščititi prebivalce, je prinesel ogromno gospodarsko škodo. Kitajsko gospodarstvo je v letu 2022najverjetneje zraslo manj kot 3 odstotke. Po oceni Oxford Economics bi Kitajska imela 1.000 mrd USD večji BDP, če ne bi imela politike ničelne tolerance. Seveda normalnost ne bo prišla takoj. Zaradi končanja omejitvenih ukrepov bo sprva sledil močan val obolelih, ki pa se bo hitro izpel. Kitajski potrošnik pa bo po napovedih BNP Paribas v letu 2023 potrošil 9 odstotkov več.
Tretji žarek upanja pa je hiter upad inflacije v ZDA, ki se je v mesecu decembru spustila na 6,5 odstotka. Še meseca junija je znašala 9,1 odstotka. To nakazuje, da bo ameriški Fed kmalu zaključil z dvigi ključne obrestne mere.
Ta pozitiven razvoj dogodkov se je odrazil tudi na finančnih trgih. Globalni delniški indeks MSCI AC je leto začel z rastjo slabe štiri odstotke. V ospredju so bile kitajske delnice z 12-odstotno rastjo, za njimi evropske s slabimi 7 odstotki. Do konca leta je še dolgo, zapletov bo še mnogo, vendar je začetek zelo spodbuden.
Komentar je bil objavljen v dnevniku Večer, 26. januarja 2023.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: