Pričakovati je, da se bosta ekonomska rast in rast dobičkov upočasnila, vendar to upočasnjevanje ne bo uniformno za vse države, sektorje oziroma posamezne družbe. Še vedno je mogoče pričakovati rast v družbah, ki so izpostavljene sekularnim trendom, kot so rast prebivalstva, staranje in urbanizacija. Sektor zdravstva je en izmed dobrih primerov omenjene izpostavljenosti sekularnim trendom.
Globalni delniški indeks S&P Global 1200 je do začetka decembra zabeležil padec v višini 4,32 %, medtem ko se je sektor zdravstva, merjeno z indeksom S&P Global Healthcare, odrezal najbolje med vsemi sektorji in zabeležil 8,81-odstotni donos, merjeno v USD.

Vir: Bloomberg.
V drugi polovici leta je sektor zdravstva med vlagatelji postal bolj priljubljen. Dolgoročni trend rasti na trgih se sektorja zdravstva ni dotaknil do takšne mere kot ostalih sektorjev. Skladno z negotovostjo glede prihodnjega dogajanja na borzi je raslo tudi zanimanje, saj zdravstvo velja za defenzivni sektor, ki se v recesiji obnese bolje kot ostali. Ne glede na to, v katerem delu ekonomskega cikla se nahajamo, ljudje, ki zbolijo, vedno potrebujejo zdravstveno oskrbo. Visoka stopnja konkurence za originalna generična zdravila in negotovost glede oblikovanja cen zdravil pa sta povzročila, da je sektor manj defenziven kot je bil nekoč.
S staranjem prebivalstva posledično naraščajo tudi zdravstveni izdatki, ki so še posebej visoki v ZDA. Trumpova administracija želi izdatke za zdravstvo omejiti, zato se zavzema za manjše regulatorne ovire in večjo transparentnost, da bi spodbudila močnejšo konkurenco med proizvajalci in s tem pritisk na cene. Želeli so tudi nadomestiti Obamovo zdravstveno reformo s svojo, vendar jo je zavrnil senat. Verjetnost, da bi prišlo do zamenjave reforme v celoti je po novembrskih kongresnih volitvah majhna, saj imajo večino sedežev v kongresu Demokrati. Slednji se sicer bolj zavzemajo za to da bi se cene zdravil oblikovale na federalni ravni in ne na trgu, kot to zagovarja Trump. Demokrati bodo v kongresu poskušali izglasovati tovrstne spremembe, vendar je zelo verjetno, da bodo trčili ob ovire v senatu, ki je bolj republikanski. V prihodnjem letu je torej pričakovati precej politične retorike glede zdravstva, ki bo najverjetneje prinesla dopolnitve Obamove reforme, pomembno pa je da število zavarovanih Američanov še naprej ostaja višje.
Politični pritisk glede cen zdravil je že vplival na to, da so se nekateri farmacevti odpovedali dvigu cen za letošnje leto. Napovedani dvigi cen zdravil za prihodnje leto pa so v povprečju nižji kot pretekla leta. Zaradi visoke konkurence je hud pritisk na cene že mogoče opaziti med proizvajalci generičnih zdravil, kar se seveda že pozna na njihovih dobičkih. Farmacevti bodo morali za ohranjanje svoje dolgoročne rasti nenehno inovirati, zato se pričakuje, da bodo izdatki za raziskave in razvoj naraščali.
Trenutna vrednotenja sektorja so nekoliko nad dolgoročnim povprečjem, ki za globalne delnice zdravstvenega sektorja znaša 18,5. Pričakovani P/E za leto 2019 znaša 15,9. Znotraj sektorja je mogoče najti družbe, ki izplačujejo nadpovprečno visoke dividende, povprečni dividendni donos sektorja trenutno znaša 1,9 %, pričakovan za leto 2019 pa je 2,1 %. V razmerah povišane nihajnosti in negotovosti lahko sektor zdravstva nudi nekaj podpore dobro razpršenem portfelju vlagatelja.