Zeleno zadolževanje in investiranje | SAVA INFOND

Upravljanje s piškoti
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša. Naložijo se na uporabnikov računalnik, ko obišče spletno stran in potem ob prihodnjem obisku prepoznajo nastavitve. Nujni piškotki se naložijo avtomatsko, sicer spletna stran sploh ne bi delovala. Za druge vrste piškotkov uporabnik bodisi potrdi bodisi zavrne dovoljenje za nalaganje.

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskljalnikov nastavite tako, da piškotkov ne sprejemajo.
 
Sejni piškotki
Vedno aktivni
Funkcionalni piškotki
Soglašam
Ne soglašam
Analitični piškotki
Soglašam
Ne soglašam
cookieicon
cookieiconPiškotki
Spletna stran Sava Infond d.o.o. uporablja piškotke. Nujne, ki so potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, smo že naložili. Sami lahko izberete, katere vrste piškotkov poleg nujnih bodo nameščene na vaši napravi.
Jure Rogač, specialist za upravljanje
Jure Rogač, specialist za upravljanje
Datum objave
Dne  04.07.2023

Večja izbira za vlagatelje v vrednostne papirje s fiksnim donosom

 
Junija letos je največja slovenska banka, NLB, izdala svojo prvo zeleno obveznico v višini 500 milijonov evrov. Prva banka, ki je izdala zeleno obveznico v Sloveniji, je bila sicer že leta 2018 SID banka, ki jih je tedaj izdala za 75 milijonov evrov. Med izdajatelji zelenih obveznic se najde tudi slovenska podjetja.

Kaj so pravzaprav zelene obveznice? To so dolžniški vrednostni papirji, s katerimi zbrana sredstva se uporabljajo za financiranje okoljskih in podnebnih projektov.
 

Financiranje nizkoogljičnega prehoda

Zelene obveznice igrajo vse pomembnejšo vlogo pri financiranju sredstev, potrebnih za nizkoogljični prehod. Evropska komisija se je leta 2019 v okviru Evropskega zelenega dogovora (The European Green Deal) zavezala, da bo preoblikovala EU v sodobno, z viri gospodarno in konkurenčno gospodarstvo. Pripravljeni so bili sklopi predlogov za pripravo podnebne, energetske, prometne in davčne politike EU na zmanjšanje neto emisij toplogrednih plinov za vsaj 55 odstotkov do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 1990. V okviru dogovora je bila poudarjena potreba po boljšem usmerjanju finančnih in kapitalskih tokov v zelene naložbe. Tako je naložbeni načrt Evropskega zelenega dogovora napovedal, da bo Komisija vzpostavila standard EU za zelene obveznice (EuGB).

Pogajalci Sveta in Evropskega parlamenta so letos dosegli začasni dogovor o uvedi evropskih zelenih obveznic. Novi standard, ki se vzpostavlja, je koristen tako za izdajatelje zelenih obveznic kot tudi za vlagatelje vanje. Izdajatelji bodo lahko dokazali, da financirajo zakonite zelene projekte, vlagatelji pa bodo lahko lažje ocenili, primerjali in zaupali, da so njihove naložbe trajnostne.


Večja izbira za vlagatelje v vrednostne papirje s fiksnim donosom

Do nedavnega so vlagatelji, ki investirajo v vrednostne papirje s fiksnim donosom, imeli le malo izbire, pa še te, ki so bile na trgu, so ponujale nižje donose in imele slabo likvidnost.

V večini pogledov so zelene obveznice zelo podobne običajnim obveznicam. Finančne značilnosti, kot so struktura poplačila, tveganje in zgodovinski donosi, so podobni tistim pri tradicionalnih obveznicah. Na voljo so različne ročnosti in naložbeni razredi. Navsezadnje je končni cilj vlagateljev maksimirati tveganjem prilagojen donos in zelene obveznice niso nič drugačne od tradicionalnih. Pregled donosov kaže, da lahko vlagatelji na tržni ravni pričakujejo podobne tveganjem prilagojene donose od zelenih obveznic v primerjavi z njihovimi tradicionalnimi obveznicami. V šestih letih od 2016 do 2021 so zelene obveznice, izdane v evrih, presegle donos tradicionalnih obveznic v povprečju za 0,52 odstotne točke. Le v letu 2022 je rezultat slabši, predvsem zaradi večje občutljivosti zelenih obveznic na spremembe tržnih obrestnih mer.

Poleg tega, da zelene obveznice ponujajo konkurenčne donose, lahko z nakupom vlagatelji potencialno prispevajo k uresničevanju ciljev Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah in ciljev trajnostnega razvoja Združenih narodov. 

Želite več informacij?
Naše sodelavke so vam na voljo vsak delovni dan od 8. do 16. ure:

Jasmina Polšak


   Jasmina Polšak
   T: 02 229 74 57
   E: jasmina.polsak(at)infond.si


Ines Zec


   Ines Zec
   T: 02 229 74 73
   E: ines.zec(at)infond.si



Veselimo se sodelovanja z vami!

 

Zelene obveznice so tudi v portfelju podsklada

Označite sklade, ki jih želite primerjati NAZIV TIP SKLADA NALOŽBENA USMERITEV OCENA TVEGANJA / DONOSA
Infond Obvezniški - EUR
TIP SKLADA
Obvezniški sklad
NALOŽBENA USMERITEV
Regijski - razviti trgi
OCENA TVEGANJA / DONOSA
Nizka (1 - 3)
PRIMERJAJ IZBRANE SKLADE
Izberite dva ali največ tri sklade za primerjavo.
 
Izpostavljeni skladi
Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Družbeno odgovorni, delniški podsklad razvitih trgov
Infond Tehnologija, delniški podsklad
Aktualno
V ključnih trenutkih je Trump vselej stopil korak nazaj
29.04.2025
Težko si je predstavljati, kakšen stres doživljajo podjetja, ki so se ne kriva ne dolžna znašla v prvih bojnih linijah
Kam pelje trgovinski konflikt ZDA in Kitajske?
17.04.2025
Če je trgovina reka, so carine jezovi
[WEBINAR] Kako nalagati v času drugega Trumpovega mandata
07.04.2025
Vroče investicijske zgodbe in strukturni premiki na trgih
*Podatki na tej spletni strani ne predstavljajo naložbenega priporočila ali storitev investicijskega svetovanja, niti ne pomenijo ponudbe ali vabila k nakupu ali prodaji enot investicijskih kuponov vzajemnih skladov ali katerihkoli vrednostnih papirjev, finančnih naložb in naložbenih skupin, temveč so samo informativne narave in predstavljajo kratko informacijo bistvenih značilnosti sklada, trgov vrednostnih papirjev oz. posameznih vrednostnih papirjev.
Podrobne in zavezujoče informacije o skladih so navedene in dosegljive samo v dokumentih Ključni podatki za vlagatelje, Prospekt z vključenimi pravili upravljanja ter zadnjem revidiranem letnem in polletnem poročilu sklada, ki so objavljeni na tej spletni strani. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla uspešnost ne napoveduje prihodnjih donosov. V primerih, ko izbrani datumi padejo na nedelovne dni, je prikazana oziroma upoštevana vrednost enote premoženja zadnjega veljavnega obračunskega dne.
Družba morda je ali še bo za račun skladov v upravljanju ali v lastnem imenu sklepala posle z nekaterimi vrednostnimi papirji ali naložbenimi skupinami, ki so navedeni v vsebinah na tej spletni strani, lahko pa so ali bodo to počele tudi osebe, ki so sodelovale pri pripravi teh vsebin, vse v skladu s Politiko obvladovanja nasprotij interesov, ki je dostopna na spletni strani www.infond.si.
Družba ne odgovarja za morebitno neposredno ali posredno škodo, obveznosti in/ali izgubo, nastalo kot posledica odločitve na podlagi predmetnega informativnega gradiva.
Družba tudi ne prevzema odgovornosti zaradi napačnih ali nepopolnih podatkov in/ali informacij v vsebinah na spletni strani, razen v primeru naklepa ali velike malomarnosti družbe ali njenih predstavnikov, kar se presoja po standardu skrbnosti dobrega strokovnjaka.
Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Sava Infond, družba za upravljanje, d.o.o.
Ulica Eve Lovše 7, 2000 Maribor, tel. 02/229 74 40, fax. 02/229 74 89
Grafična in računalniška izvedba BuyITC d.o.o.