Kratek opis sklada
Infond Razviti trgi je delniški sklad, ki nalaga v delnice izdajateljev iz razvitih trgov (ZDA, Evropa, razvita Azija). Gre za razpršen portfelj, s katerim vlagatelj postane solastnik okrog 100 podjetij iz različnih gospodarskih sektorjev. V bistvu gre za naložbo v globalni delniški portfelj, ki se je zgodovinsko (in po našem mnenju tudi v prihodnje) izkazal kot najbolj donosen naložbeni razred.Analiza uspešnosti poslovanja
Vlagatelj, ki bi investiral v Infond Beto ob začetku poslovanja, bi imel po 15 letih 189 odstotkov več, kar pomeni povprečni letni donos v višini 7,33 odstotka.
Kot je razvidno iz zgornjega grafa, bi na svoji poti doživel več večjih padcev, ki bi resno zamajali vlagateljevo odločitev, da ostane lastnik sklada. Največji je bil nedvomno v obdobju finančne krize (2007 – 2009), ko je sklad izgubil skoraj 50 % vrednosti. Tudi v letih 2011 (-18 %), 2016 (-23 %) in 2018 (-15 %) je bila vlagateljeva potrpežljivost na preizkušnji. Prav ti občasni večji padci so vlagateljev največji sovražnik, saj ga zapeljujejo, da ob najbolj nepravem trenutku odproda svojo naložbo. Dolgoročni vlagatelj, ki se odloči, da bo varčeval v delnicah in delniških skladih, mora sprejeti neizogibno dejstvo, da bo občasno doživel večje padce, ki pa so nujno zlo na poti do višjih dolgoročnih donosov.
Tudi če pogledamo donosnost po letih, vidimo, da je imel sklad od pričetka delovanja le tri negativna leta (2008, 2011,2018). In to je tudi ena od karakteristik delnic in delniških skladov. Večino časa preživijo v pozitivnem trendu, na vsake toliko (vsakih nekaj let), pa doživijo večji padec.

Naslednjih 15 let
Seveda se vlagatelji sprašujejo, kaj lahko pričakujejo od Infond Bete v prihodnjih 15 letih. Glede na dejstvo, da imajo globalne delnice za seboj izjemnih 10 let in da že zadnji dve leti vsi govorijo le o tem, kdaj bo naslednja recesija, je marsikateri vlagatelj zaskrbljen, da prihodnost ne bo podobna preteklosti oziroma bodo bodoči donosi nižji.Menimo, da je ta strah odveč. Če pogledamo, kakšna so bila vrednotenja razvitih delniških trgov pred 15 leti, ko je pričela Beta svojo pot, vidimo, da so bila celo malenkost višja. Dva osnovna kazalnika vrednotenja: PE (tečaj/dobiček) in dividendna donosnost, kažeta na večjo privlačnost delnic danes kot 15 let nazaj. Strahovi, da so delnice »predrage«, enostavno niso na mestu.

Poleg tega vlagatelji nimajo primerne alternative za varčevanje. Če je pred 15 leti zahtevana donosnost 10-letnih nemških državnih obveznic znašala več kot 4 %, je danes krepko negativna. Podobno je z varčevanjem v bančnih depozitih. Enostavno trenutno ni alternative za delnice.
Infond Razviti trgi tako ostaja ena izmed boljših možnosti za dolgoročne vlagatelje. Če bo naslednjih 15 let podobno preteklim, bodo vlagatelji, pa tudi mi v Savi Infond, zelo zadovoljni.