Naložbena struktura Infond Globalni delniški po regijah na 28.09.2018

Vir: Infond.
Zakaj še vedno delnice?
Za nami je 10 obletnica propada ameriške investicijske banke Lehman Brothers. Ta dogodek je bil prelomnica, ki je povzročila, da se je globalno gospodarstvo znašlo pred največjo krizo po veliki depresiji iz tridesetih let prejšnjega stoletja. Takrat si nisem predstavljal, da bomo danes govorili o najdaljšem pozitivnem trendu na delniških trgih. Vendar je globalno gospodarstvo še enkrat pokazalo vso svojo odpornost (ob izdatni pomoči centralnih bank in ničelnih obrestnih mer) in lahko rečemo, da je danes kriza dokončno pozabljena.Vlagatelji, ki so uspeli ohraniti mirne živce in ohranili izpostavljenost do delnic in delniških skladov, oziroma so v najbolj turbulentnih časih celo dodatno investirali, so danes lahko izjemno zadovoljni. Seveda pa se jim zastavlja vprašanje, ali je po skorajda desetletni bolj ali manj neprestani rasti delnic še smiselno varčevati v delnicah oziroma ali zmanjšati izpostavljenost do tega naložbenega razreda. Naše mnenje ostaja, da delnice ostajajo najbolj atraktiven naložbeni razred in še vedno ponujajo daleč najvišji pričakovan donos.
Naš optimizem temelji na tem, da vrednotenja delniških trgov ostajajo zmerna, še posebej zunaj ZDA. Kljub temu, da na kratek rok vrednotenja ne povedo kaj dosti o tem, kako se bodo gibale delnice (na kratek rok čustva investitorjev prevladajo), pa so na dolgi rok dober pokazatelj, kaj lahko vlagatelji pričakujejo.
Ob koncu septembra je znašal pričakovan PE (tečaj/dobiček na delnico) za S&P 500 16,8 (20 letno povprečje: 15,9). Na drugi strani so trgi zunaj ZDA (Evropa, Japonska in trgi v razvoju) krepko pod zgodovinskim povprečjem (12,9 nasproti 20 letnem povprečju 14,3). Na delniških trgih danes zagotovo ni pretiranega optimizma, kar je dobra novica za vlagatelje.
Zgodovina je pokazala, da so delnice na dolgi rok najprimernejša oblika ustvarjanja premoženja. In ne vidimo razloga, da tako ne bo tudi v prihodnje.