Trenutno smo v enem najdaljših bikovskih trendov vseh časov in v drugi najdaljši ekonomski ekspanziji. V zadnjih desetih letih so globalni trgi porasli za slabih 115% - oziroma 8 % na leto, ameriški S&P pa skoraj za 200 % (11,5% na leto).
Kakšno je stanje svetovnega gospodarstva
V ZDA imajo močno gospodarsko rast, ki so jo še spodbudile davčne reforme. Brezposelnost je na zgodovinsko najnižjih ravneh, FED postopno zvišuje obrestno mero.Evropa izkazuje pozitivne gospodarske kazalnike, katerih rast pa postopno peša, ECB pa bo predvidoma začela z dvigovanjem obrestne mere v drugi polovici leta 2019, postopno dvigovanje pa bo trajalo nekaj let.
Trge v razvoju 'tepe' trgovinska vojna in krepitev vrednosti dolarja, saj draži njihov dolg v tuji valuti.
V desetem letu rasti vlagatelji postajajo previdnejši, čeprav gospodarske recesije ne pričakujemo pred letom 2020. Res pa je, da borzni trgi, ki se gibajo na osnovi pričakovanj, reagirajo prej. Po doslej dosegljivih podatkih in simulacijah tokratna recesija naj ne bi bila tako dolga kot v letih 2007-2009.
Nihanje je značilnost borznih trgov
Od leta 1980 so trgi zanihali navzdol skoraj vsako leto, ampak let, ko so ostali negativni, je bilo le osem. Zato je dolgoročno naložba v delnice bolj donosna od naložb v obveznice. Po drugi svetovni vojni trgi rastejo tri četrtine vsega časa – rastoči trgi trajajo povprečno štiri leta in pol, v tem času pridobijo povprečno 150 %, padajoči pa manj kot eno leto, v tem času izgubijo povprečno 30 % vrednosti.
Dolgoročno na borzah zmagujejo optimisti
(zgodovina borznih ciklov od 1926 do danes na primeru S&P 500, prikazana na logaritemski skali)
Vir: First Trust Advisors L.P., Morningstar
Dobro razpršen portfelj, usklajen s finančnimi cilji in osebno nagnjenostjo k tveganju vlagatelja, je primeren tudi za ohranjanje skozi nihaje trga. Kot zmeraj so osnova razpršenega portfelja dolgoročnega vlagatelja globalni delniški in mešani podskladi brez panožne omejitve, ki se jih lahko dopolnjuje z deleži bolj specializiranih skladov.
Kako deluje razpršenost, ki jo omogočajo naložbe v sklade, je lepo vidno iz prikazov povprečnega letnega donosa zadnjih 15 let (izražen v evrih)
Vir: Bloomberg, Infond. Izračuni preteklih donosnosti oziroma spremembe VEP temeljijo na podatkih o vrednosti enote premoženja. Vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazan donos. Pretekla donosnost naložbe ni pokazatelj njene donosnosti v prihodnosti. Prosimo, upoštevajte tudi podrobnejše opozorilo vlagateljem.
Oranžni stolpci predstavljajo indekse tipa naložb, vijoličasta dva pa Infond Razviti trgi, delniški podsklad razvitih trgov, in Infond Globalni uravnoteženi, mešani podsklad. Oba sta brez panožnih omejitev. Infond Razviti trgi je v 15 letih zrasla za 177 %, povprečni letni donos je 7,53%, Infond Globalni uravnoteženi pa v 15 letih za 85 %, oziroma v povprečju 4,19 % na leto. 15-letno obdobje vključuje tudi eno najdaljših in najmočnejših recesij (2007 do 2009) od velike finančne krize z začetkom leta 1929 in najhujši padec tečajev po 2. svetovni vojni.
Kako pripraviti portfelj?
Dobro razpršen portfelj je bolj donosen od nizkotveganega, vendar bolj nihajen.V različnih fazah trga se naložbe različno odzivajo. Največja napaka, ki jo vlagatelj lahko naredi, je, da preskakuje iz črnega v belo - iz izključno visokotveganih v izključno nizkotvegane naložbe. Za začetek – mnogo lažje je prenesti naložbe na varno kot jih pravočasno vrniti na borzne trge. Takšni vlagatelji, ki poznajo samo vse ali nič, običajno prodajajo, ko je že pozno, še bolj pozno pa se vračajo na trge. Oceniti, kdaj se vrniti na trg, ki je dalj časa pretežno padal, presega zmožnost odločitve večine ljudi. Po teoriji se prehajanje za dolgoročne vlagatelje niti ne splača. Na dolgi rok vedno več zaslužiš z delnicami.
Problem korekcij je, da nihče ne ve kdaj se bodo zgodile in kaj jih bo sprožilo - enako velja za odboje. Za dolgoročnega vlagatelja je zato najboljši dobro razpršen portfelj v skladu s osebnimi finančnimi cilji in nagnjenostjo k tveganju. Ker pa imamo ljudje vgrajen psihološki učinek zadovoljstva, če nekaj storimo pred pričakovanimi dogodki, lahko vlagatelji prilagodijo portfelj v bolj defenzivno usmerjenega. To pomeni, da zmanjšajo izpostavljenost delniškim naložbam in izberejo globalne sklade brez omejitve namesto več ozko usmerjenih. Vse to lahko storijo brezplačno in brez vpliva na davčno obveznost.
Dolgoročni vlagatelji ostanite investirani in:
- ohranite dolgoročni pogled - nihanja na trgih pridejo in minejo;
- imejte svojo strategijo investiranja in držite se je;
- naj bodo nihanja vaši zavezniki – z dodatnimi nakupi v času, ko so tečaji zbiti, lahko opazno znižate povprečno nabavno ceno enot in s tem hitreje začnete ustvarjati donose, ko se trgi obrnejo navzgor.