Infond Globalni defenzivni, mešani defenzivni globalni podsklad, je eden izmed skladov, ki so nastali 15. marca 2018 s spremembo naložbene politike in imena podsklada Infond Hrast.
Sklad je opredeljen kot mešani defenzivni globalni podsklad, ki nalaga sredstva globalno, brez osredotočanja na posamezno državo, regijo, sektor in valuto. Infond Globalni defenzivni je sklad, ki sodi med osnovne gradnike naložbenega portfelja vsakega dolgoročnega varčevalca. Primeren je za dolgoročne vlagatelje, ki imajo nižjo nagnjenost k tveganju, ter z eno samo naložbo zelo enostavno in učinkovito razpršijo svoja sredstva. Varčevalcem omogoča izpostavljenost do obveznic, instrumentov denarnega trga (komercialni zapisi, zakladne menice), depozitov in delnic. Sklad je upravljan s poudarkom na nižji nihajnosti z do največ 35-odstotnim deležem delnic. Vlagateljem omogoča široko razpršitev po vseh delniških sektorjih in obvezniških segmentih (državne in podjetniške obveznice).
Prednost varčevanja v mešanih skladih je še zlasti prišla do izraza v letu 2008, v obdobju finančne krize, ko so svetovni delniški trgi upadli tudi za več kot 50 %. Mešani skladi so v tem obdobju upadli za približno polovico manj od delniških. Razlog je bila ravno njihova uravnotežena struktura portfelja, porazdeljena pretežno med delnice, obveznice in depozite. V primeru izbire sklada Infond Globalni defenzivni posredno vlagate v delnice in obveznice prvovrstnih podjetij ter državne obveznice evropskih gospodarstev. Zlasti slednje se običajno ob padcih cen delnic gibljejo v nasprotni smeri ter tako zmanjšujejo možnost izgube ter znižujejo nihajnost sklada. Po podatkih združenja EFAMA so v prvem kvartalu 2018 imeli evropski varčevalci v tovrstnih skladih 1.772 milijard evrov prihrankov, kar predstavlja 18 % delež znotraj posameznih kategorij skladov.
Sklad ima trenutno 84 naložb. Glede na finančno strukturo naložb predstavljajo največji delež obveznice ter obvezniški ciljni skladi (51,52 %, od tega 21,96 % državne in 24,2% podjetniške obveznice), sledijo delnice in delniški ciljni skladi (32,44 %) ter naložbeni depoziti (7,11 %). Največji delež znotraj naložbenega segmenta delnic predstavlja sektor informacijske tehnologije (10,40 %), sledita sektorja finančnih storitev (5,09 %) ter trajne potrošne dobrine (4,21 %). Geografsko prevladujejo naložbe iz regije Evropa (70, 01 %) ter Amerika (18,10 %).
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: