Infond Zdravstvo je globalni delniški podsklad, ki vlaga v delnice proizvajalcev originalnih in generičnih zdravil in delnice proizvajalcev medicinske opreme in ponudnikov medicinskih storitev. Zaradi staranja prebivalstva se potrebe po zdravstveni oskrbi povečujejo, zato lahko v prihodnje pričakujemo rast zdravstvenega sektorja.
Delnice globalnih farmacevtskih družb so v zadnjem času med investitorji zopet pridobile popularnost. Globalni indeks S&P 1200 Global Healthcare (SGH Index) je v letošnjem letu porasel za 12,5 %, merjeno v EUR, medtem ko je indeks globalnih delnic S&P Global 1200 (SPGLOB Index) v enakem obdobju porasel za 4,9 %.
Sektor zaznamuje visoka stopnja konkurence med proizvajalci zdravil, še posebej generičnih in zdravil za diabetes, ter pričakovanja glede regulatornih sprememb. Prvi ključni moment za farmacijo bodo novembrske ameriške volitve senata in housa. Tako republikanci kot demokrati so si edini, da so stroški zdravstvene oskrbe v ZDA previsoki, močno pa se razlikujejo po načinu, kako bi jih znižali. Trump se namerava fokusirati na cene zdravil predvsem s povišanjem stopnje konkurence na trgu zdravil ter poenostavitvijo postopkov registracije zdravil in medicinske opreme. Republikanci torej zaupajo v moč trga, medtem ko demokrati zagovarjajo, da bi morala država prevzeti vlogo pogajalca s proizvajalci in oblikovati enotno listo zdravil in postopkov, podobno kot to počnejo ostale razvite države. Ne glede na, to v katero stran se bomo prevesili, debate o znižanju izdatkov za zdravstvo negativno vplivajo na sentiment vlagateljev.
Pa vendar so delnice zdravstvenega sektorja v letošnjem letu zabeležile spodobne donose in pričakovati je, da se bo trend nadaljeval. Vrednotenja v sektorju se namreč nahajajo pod desetletnim povprečjem, kar nakazuje, da je večina »slabih« novic že zajetih v pričakovanja. Bilance družb so solidne, visok je delež likvidnih sredstev, ki družbam omogoča prevzeme ali odkup lastnih delnic, družbe so postale stroškovno bolj učinkovite, med njimi je mogoče najti tudi take, ki izplačujejo nadpovprečno visoke dividende. Pričakovanja in obete dodatno krepijo še demografski trendi ter sodoben način življenja in s tem povezanih bolezni.
V skladu je trenutno 53 naložb, prevladujejo proizvajalci originalnih zdravil, ki predstavljajo nekaj manj kot 43 % sredstev, sledijo proizvajalci medicinske opreme z 17,5 % in ponudniki medicinskih storitev z 15,5 % vseh sredstev. Biotehnologija predstavlja dobrih 15 %, preostanek pa je naložen v delnice družb, ki ponujajo specialne medicinske storitve in orodja ter medicinsko tehnologijo.
Kljub političnim pritiskom in pričakovanim regulatornim spremembam je zdravstvo še vedno panoga, ki je relativno imuna na spremembe v ekonomskem ciklu. Bolniki zdravstveno oskrbo potrebujejo tako v času konjunkture kot recesije. Raziskovalna družba BCA Research je ugotovila, da se je zdravstvo v preteklosti posebej dobro obneslo v obdobjih, ko je FED (ameriška centralna banka) dvigovala obrestne mere. Raziskava je zajela obdobje vse od leta 1970. Treba je sicer opozoriti, da pretekli podatki niso garancija za donose v prihodnosti, pa vendar, če je vlagatelj pripravljen na nekoliko ovinkasto cesto, lahko na dolgi rok pričakuje nadpovprečne donose.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: