Varčevanje v vzajemnih skladih ima nekaj ključnih prednosti pred neposrednim kupovanjem delnic ali obveznic. To jih dela primerne tudi za manj poučene vlagatelje:
- Razpršenost naložb – v vsakem skladu je več deset vrednostnih papirjev, zato večja sprememba vrednosti enega omejeno vpliva na vrednost enote sklada;
- Profesionalno upravljanje – sredstva vlagateljev upravljajo izkušeni upravljavci, ki delajo na osnovi analiz in so manj podvrženi neracionalnim odzivom na dogajanja na trgih;
- Možnost izbire – naložbena politika vsakega sklada pove, kam se nalagajo sredstva. Vlagatelji na tej osnovi izbirajo, kateri sklad ali skladi so primerni zanje. Globalni skladi brez panožnih omejitev dajejo upravljavcem veliko svobode pri upravljanju. Regionalni in sektorski skladi so vezani na določen segment in toliko bolj delijo njegovo usodo.
Pripravite investicijski načrt
Po tem, ko vlagatelj opredeli svoj finančni cilj (časovno in vrednostno) in opravi oceno svoje nagnjenosti k tveganju, si pripravi svoj investicijski načrt. V njem opredeli, kakšen delež delniških oz. obvezniških naložb je primeren zanj. Že z dobro izbranim osnovnim skladom lahko dosežejo ciljno razporeditev, lahko pa jo dopolnijo še z ožje usmerjenimi skladi. Osnovni portfelj se praviloma dopolnjuje z 10- do 15-odstotnimi deleži ožje usmerjenih skladov.
Kateri skladi predstavljajo temelj portfelja
Temelj portfelja predstavljajo skladi s čim manj omejitvami – globalni, brez panožnih omejitev. Z njimi vlagatelji dobijo celovito osnovno razpršenost. Pri takšnih skladih so upravljavci tisti, ki namesto vlagatelja spremljajo, kaj se dogaja na trgih in temu prilagajajo portfelj. V domačem žargonu jim rečemo osnovni skladi. Vlagatelj se za osnovni sklad odloča na osnovi nagnjenosti k tveganju (mešanega ali delniškega).
Osnovni mešani skladi
Trije globalni mešani podskladi brez panožne omejitve so v Krovnem skladu Infond – pa vendar je vsak od njih drugačen. To so
Infond Globalni defenzivni,
Infond Globalni uravnoteženi in
Infond Globalni fleksibilni.
Prednost varčevanja v mešanih skladih je še zlasti prišla do izraza v letu 2008, v obdobju finančne krize, ko so svetovni delniški trgi upadli tudi za več kot 50 %. Mešani skladi so v tem obdobju upadli za približno polovico manj od delniških. Razlog je bila ravno njihova uravnotežena struktura portfelja, porazdeljena pretežno med delnice, obveznice in depozite. Zlasti obveznice se običajno ob padcih cen delnic gibljejo v nasprotni smeri ter tako zmanjšujejo možnost izgube ter znižujejo nihajnost sklada.